Doğum Kontrolü ve Küretaj Hakkı

0 3.873

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Her kadın anne olup olmamaya, çocuk doğurup doğurmamaya ya da ne zaman ve hangi yolla kaç çocuk doğuracağına karar verme hakkına sahiptir.

Türkiye’de 2827 sayılı Nüfus Planlaması Hakkında Kanun’la kadınların doğum kontrolü ve küretaj hakları güvence altına alınmıştır. İstenmeyen gebelikleri önlemek isteyen her kadın; korunma yöntemlerini, korunmasız birliktelik yaşaması ya da kullandığı halde doğum kontrol yönteminin işe yarayıp yaramadığına dair şüphesi olması halinde ertesi gün hapı kullanabilir.

Her kadının; gebeliği önleyici yöntemler hakkında bilgi sahibi olmak ve bu yöntemlere erişmek temel haklarındandır. Ayrıca her kadın; herhangi bir sağlık sorununun olmaması dahilinde gebeliğinin 10. haftasına kadar istenmeyen gebeliğini sonlandırma hakkına da sahiptir. Medeni hali bekar/evli fark etmeksizin her kadın küretaj hakkından faydalanabilir.

Küretaj bir sağlık hakkıdır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 6/3 Maddesi gereğince, kürtaj da dahil olmak üzere tıbbi öykünüz/geçmişiniz birinci derece yakınlarınız dahil olmak üzere kimseyle paylaşılamaz.

TCK Madde 99: Kadının mağdur olduğu bir suç sonucu gebe kalması hali.

Gerekli rapor sunulması dahilinde, bireyin doğum yapmasının sağlığı açısından bir sakınca taşıması durumunda 10.haftayı geçmiş gebelikler de kanunen sonlandırılabilir. Ayrıca birey, tecavüz sonucu hamile kaldıysa 20. haftaya kadar küretaj olabilme hakkına sahiptir. Türk Ceza Kanunun 99. Maddesi özel durumlara karşın yasal kürtaj süresini 20 hafta olarak düzenlemiştir.

Medikal Küretaj Hapları

Bugün pek çok ülkede gebeliği sonlandırma işlemi medikal kürtaj hapları ile gerçekleştiriliyor. Medikal kürtaj ilaç veya tablet karışımı yoluyla gebeliğin 10. haftasına kadar uygulanabilen cerrahi olmayan bir gebelik sonlandırma uygulamasıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün temel ilaçlar listesine aldığı bu haplaraysa ne yazık ki Türkiye’de ulaşılamıyor.

Ceza Soruşturması ve Kovuşturma Açma Hakkı

Yasal düzenlemelere göre; kürtaj hizmetinin Aile Sağlık Merkezileri ve hastanelerde verilmesi gerekmektedir. Bulunduğunuz ilde kamu hastanelerinin ‘Aile Planlaması Birimi’ yoksa, İl Sağlık Müdürlüğü’ne dilekçe vererek açılmasını talep edebilirsiniz. Herhangi bir kamu hastanesi ya da özel hastane size kürtajın yasak olduğunu ya da kürtaj yapmadıklarını söylerse bilin ki; o kurum/kuruluş/sağlık profesyoneli görevini yerine getirmeyerek suç işlemektedir. Böyle bir durumda ilgili kişiler hakkında şikâyette bulunmak, onların haklarında ceza soruşturması ve/veya kovuşturması açılmasını sağlamak en temel haklarınızdandır.

Gebelikten korunmak sadece kadınların sorumluluğu değildir.

Birçok kadın, doğum kontrol yöntemlerine dair bilgiye erişmek ve kullanmak konusunda partnerleri tarafından engellendiğini hissediyor.

Belki de gerçekten de engelleniyordur, kim bilir?

İlişki içerisinde gebelikten korunmak sadece kadınların sorumluluğu değildir. Ataerkil yaklaşımlar, üreme ve cinsel sağlık noktasında da erkeklerin baskınlık kurarak kadınları manipüle ettiğini bizlere biz kez daha gösteriyor.

Erkek bireyler ilişki esnasında korunmayıp sorumluluğu kadınlara bırakıyor ve/veya istenmeyen gebelik oluşması halinde kadınların küretaj olmalarını engellemeye çalışarak kadınları kontrol altında tutmayı amaçlıyor. Bu amaç yalnızca davranışsal olmakla kalmayıp kadına şiddete kadar gidebiliyor. Kadınların doğurganlıklarını kontrol ederek şiddet uygulayanlarsa yalnızca partnerleri değil. Güvenli, sağlıklı ve erişilebilir kürtaj hakkı, kürtaj yapmayı reddeden kamu yetkililerince engelleniyor.

www.morcati.org.tr Erişim: 14.12.22

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.