Doğum Belirtileri Nelerdir?

0 2.857

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Doğum kadınların mutlu sonla bitmesini istediği bir yaşamsal olaydır. Fakat çoğu kadın doğum konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Bu süreç çoğunlukla yaşantı ile öğrenilmektedir.

Bu yazımda sizlerle her gebe kadının bilmesi gereken doğum belirtilerini paylaşacağım. Kadın doğum uygulamasına çıkan bir sağlık profesyoneli adayı olarak kadınların doğum belirtilerini bilmediğini gördüm. Bu paylaşımım ile kadın sağlığına umarım katkı sağlayabilirim.

Aşağıdaki paylaşacağım doğum belirtilerinin bir sırası olmayacağı gibi hepsinin de görülmesi beklenmemelidir. Bu uyarımla yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

1. Hafifleme

Bebeğin başının pelvise yerleşmesi ile uterus aşağıya doğru iner ve diyafragmaya yaptığı bası azalır. Akciğerlerdeki baskının azalması ile annenin gebelik boyunca şikâyet ettiği solunum sıkıntıları hafifler ve anne daha rahat nefes alıp vermeye başlar. Bu durum doğum eyleminden yaklaşık 10-14 gün önce gerçekleşir.

2. Sık idrara Çıkma

Fetüsün pelvise yerleşmesi ile mesaneye olan basınç artar ve sık idrara çıkmalar ve idrar kaçırmalar görülebilir.

3. Alt Ekstremitelerde Ödem (Şişlik)

Gebelik süresince doğuma yakın dönemlerde vücudumuzda dolaşım bozulur. Bu da ayaklarımızda şişliklere neden olur. Doğum sonrası bu şişlikler dolaşımın rahatlaması ile eski haline döner.

4. Bel ve Sırt Ağrıları

Büyüyen rahmin ağırlığı nedeniyle vücudun ağırlık merkezi öne doğru kayar. Bu durumda bel kavisi artar ve fazla yük altında kalan bel ile sırtta künt ve devamlı ağrı hissedilir.

5. Nişane Gelmesi

Gebelik boyunca rahim ağzını( servikal kanalı)  tıkayan nişane adındaki bu müköz tıkaç doğum eyleminden yaklaşık 24-48 saat önce atılır. Atılan bu salgı pelte kıvamında, hafif pembemsi, içinde hafif kan bulunan bir akıntı olarak görülebilir. Nişanenin gelmesi doğumun başladığının önemli bir belirtisidir.

6. Enerji Yüklenmesi

Doğumdan yaklaşık 24-48 saat önce gebe kendini enerjik hisseder. Anneler bu durumda kendini yormamalı gerektiği aksi halde doğumda bebeği itmek için enerjileri kalmayacaktır. Enerji doğuma saklanmalıdır.

7. Amniyon Sıvısının Gelmesi

Halk arasında suyu geldi tabiriyle bilinen bu durum rahimdeki membranların ayrılması ile bebeğin içinde bulunduğu amniyon kesesinin yırtılıp amniyon sıvısının boşalmasıdır. Bu eylem gerçekleştikten sonra 12-24 saat içinde doğumun gerçekleşmesi beklenir. Sıvı geldikten sonra mümkünse zamanı, miktarı ve rengi kaydedilmelidir.

8. İshal

Çok nadir de olsa doğumun başlamasına yakın bir zamanda kadınlarda ishal görülebilmektedir.

9. Bulantı ve Kusma

Bulantı ve kusmayı gebelik süresince zaten çok fazla yaşayan kadın mevcut. Peşimizi bırakmadığı gibi doğum belirtisi olarak da bulantı ve kusma görülebilmektedir.

10. Vajinal Akıntıda Artma

Doğumun başladığını gösteren önemli belirtilerden birisidir. Açık renkte kıvamlı akıntılar görülebilmektedir.

11. Bacak Krampları

Uzun süren gebelik sürecinin sonunda ayaklarımızda yükten ve basınçtan kaynaklanan kramplar görülebilmektedir.

Ve en önemlisi ağrılardır.

12. Gerçek Doğum Ağrıları

  • Kasılmalar düzenlidir.
  • Kasılmaların arasındaki süre gittikçe azalırken şiddeti artar.
  • Ağrı belde yerleşir kasıklara doğru yayılır.
  • Ağrı yürümekle artar.
  • Analjeziklere rağmen ağrı devam eder.

13. Yalancı Doğum Ağrıları

  • Kasılmalar düzensizdir.
  • Kasılmaların arasındaki süre ve şiddet sabittir.
  • Ağrı genellikle karının alt bölgesindedir.
  • Yürümek ağrının şiddetini etkilemez.
  • Ağrı analjeziklerle kontrol edilebilir.

Öztürk Can H, Doğuma Hazırlık, Doğum Eylemi,  Gebelik, Doğum ve Doğum sonu Döneme İlişkin Bilmek İstedikleriniz, Edit: Soğukpınar N, Ergenoğlu M, Karaca Saydam B, Yeniel Ö. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Kitapları 65, Sağlık Serisi, 2016, İzmir.

Taşkın L. Doğum ve Kadın Sağlığı Hemşireliği, XI. Baskı, Sistem Ofset Matbaacılık, 2012, Ankara

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.