Doğum Ağrılarıyla Nasıl Baş Ederim?

2 105

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Doğum ağrılarıyla baş etme yöntemlerine geçmeden önce, doğum ağrısının ne olduğundan biraz bahsetmek istiyorum.

Doğrum ağrısı; aslında kişiden kişiye değişen bir olgudur. Ağrı tamamen soyut bir kavramdır ve her doğumun hikayesi başka olacağından her doğumda da ağrı beklemeyiz.

Doğum esnasında doğum dalgalarımız (sancılar) geldiğinde vücudumuz buna eşlik etmek için eş zamanlı olarak ağrı kesici hormonlar olan endorfinleri salgılayacaktır. Böylece bebeğimizi bize ulaştırmak için gelen dalgaları ağrı olarak değil kasılmalar olarak hissederiz.

Peki ya o zaman doğumda neden ağrı hissi yaşıyoruz?

STRES…

Doğum esnasında panikler, strese girer ve kontrolümüzü kaybedersek vücudumuzdaki ağrı kesici hormonlar salgılanmayı bırakırlar ve biz de doğum dalgalarını sancı gibi hissetmeye başlarız. Ağrı kesici hormonlarımızın salgılanmasının durmasının yanında bir de doğumdaki en büyük dostumuz olan doğumu başlatan, dalgalarımızın kaynağı olan oksitosin hormonu da salgılanmayı durdurur.

Özetle, strese girersek hem doğumumuz yavaşlar hem de doğum esnasında ağrı hissederiz.

Peki, strese girmemek için neler yapabiliriz?

 • Stresin önüne geçmek için mutlaka gebelik öncesi ve gebelik esnasında eğitim almalısınız. Gebelik eğitimleri sizi doğuma hazırlar ve doğum hakkında bilgilendirir böylece doğumda kontrolü kendiniz de hissedersiniz.
 • Doğum algımızı değiştirelim! Doğumda ağrı hissetmeye odaklanmak yerine, bebeğimizi bize ulaştıracak dalgalara odaklanalım, onlara ağrı demek yerine dalga diyelim. Sizden nasıl başka bir tane daha yoksa doğum hikayenizde benzersiz ve bir tane olacak, etrafımızdaki acılı doğum hikayelerini bir kenara bırakalım.
 • Gebelik esnasında ve doğumda bol bol nefes egzersizi yapalım. Doğum esnasında nefesimizi kontrol etmek vücudumuzun strese girmesini engelleyecek ve doğumun olağan akışında devam etmesini sağlayacaktır.
 • Doğum dalgaları geldiğinde neler yapabileceğimizi öğrenelim. Yazımın devamında bunlardan bahsedeceğim.
 • Destek almaktan korkmayalım, kendimize ve bebeğimize güvenelim. Doğumun bir ekip işi olduğunu ve ekibin de liderinin siz olduğunu unutmamalısınız.

Doğum ağrıları ile baş etmek için tıbbi olmayan yöntemlerden faydalanabiliriz. Bu yöntemler doğum esnasında sizi zorlayabilecek ağrılardan ve baskı hissinden sizi koruyacaktır. Tıbbi olmayan yöntemler zararlı değildir ve tıbbi yöntemleri destekler nitelik de olacaktır.

Müzik

Doğum esnasında size hoş gelen müzikleri tercih etmek dikkatinizi başka yöne çekecektir ayrıca bilimsel olarak rehavi makamında müzik dinlemek de doğum ağrılarıyla baş etme de yardımcı olacaktır.

Akupressür

Doğumda etkili olan farklı acupressure noktaları bulunmaktadır. Google’dan görsellerine bakarak doğumda dalgalarınız geldiğinde kullanabilirsiniz. Bu noktalardan biri Hand points olarak bilinen, el parmaklarının avuç içiyle birleştiği hattır bir diğeri ise el üzerinde bulunan Hoko veya L1-4 olarak isimlendirilen elin başparmak ile işaret parmağı arasındaki bölgedir. 3. Bölge ise SP6 noktası ise ayak bileğinin yaklaşık dört parmak üzerindeki noktadır. Sırt üstü uzanmış ve bacaklar düz durumdayken derin bir nefes alarak her bir dalga ile SP6 noktasına başparmaklarla 10 saniye süreyle birkaç kez uygulanan basıncın doğumu uyardığı ve ağrı kontrolüne yardımcı olduğu bildirilmektedir.

Efloraj

Doğumda karnınıza ve bacaklarınıza ritmik şekilde parmak uçlarınız ile dokunabilirsiniz, doğum ağrılarınız yeni başlandığında uygulanırsa daha faydalı olacaktır. Uygulamada iki elin parmakları göbek deliğinin iki yanına konur. Eller yukarıya ve dışa doğru hareket ettirilip, aşağıya rahmin üst kısmındaki bölgeye doğru getirilir ve tekrar göbek deliğine çıkarılır yine bacaklar ve kollar ovularak da aynı etki yapılabilir.

Sıcak Duş

Doğum ağrılarının en büyük dostu diyebiliriz, evden hastaneye gitmeden önce ve hastanede eğer mümkünse belden aşağınıza orta sıcaklıkta su tutarak ağrılarınızı hafifletebilir ve doğumu hızlandırabilirsiniz.

Kokular

Doğum odanızda sevdiğiniz bir korkudan yardım alabilirsiniz, özellikle yasemin ve lavanta kokuları oldukça fayda sağlayacaktır.

Dik Pozisyonlar

Doğum esnasında, pilates topu ile hareket etmek, yürüyüşler yapmak doğum ağrılarının sizi rahatsız etmesini önleyecek ve doğum sürenizi kısaltacaktır.

Doğum ile baş etmek yıllardır genlerimize kodlanmış ve çok başarılı olduğumuz bir konu, siz de kendinize inanın ve içinizdeki güçlü kadını serbest bırakın.

Karabulutlu, Ö. Doğum Ağrısı Kontrolünde Kullanılan Nonfarmakolojik Yöntemler. Caucasian Journal Of Science, 1(1), 43-50.

Mete, S., Çiçek, Ö., & Uludağ, E. (2016). Doğum Ağrısı Ve Anksiyete Arasındaki İlişkinin İncelenmesi. Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Elektronik Dergisi, 9(3), 101-104.

Avcıbay, B., & Sultan, A. L. A. N. (2011). Derleme Doğum Ağrısı Kontrolünde Nonfarmakolojik Yöntemler. Mersin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi, 4(3), 18-24.

Yeşildağ, B., & Gölbaşı, Z. (2018). Doğum Ağrısının Yönetiminde Nonfarmakolojik Yöntemlerin Etkinliğini Değerlendiren Lisansüstü Tez Çalışmalarının İncelenmesi. Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Dergisi, 8(3), 104-111.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

2 Yorum Yapıldı
 1. Beril diyor

  Gerçekten faydalı bir yazı. Elinize sağlık. Teşekkürler👏🏻👏🏻

 2. Beyza diyor

  Faydalı içerik.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.