Doğru Tuvalet Hijyenimi ve Alışkanlığımı Nasıl Sağlarım?

0 985

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kişisel hijyenimizi sağlarken dikkat etmemiz gereken diğer önemli bir husus tuvalet sonrası hijyenimizdir.

Sağlıklı bir insanda idrar mikrop içermez, ancak dışkının her milimetre küpünde milyonlarca bakteri bulunur. Bunlar bağırsaklarımızdan atılmış olmasına rağmen, herhangi bir yolla tekrar vücudumuzun iç ortamına bulaştıklarında hastalığa neden olurlar. Bu nedenle özellikle dışkılama sonrası temizliğin özenle yapılması çok önemlidir.

Dışkılama sonrası temizlik, idrar çıkışı açıklığına ve kadınlarda vajina girişine mikrop bulaştırmamak için mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır.

 

Dikkat edilmesi gereken diğer noktaysa, dışkılama sonrası temizlik yapılırken ellere mikrop bulaştırılmamasıdır. Dışkılama sonrası temizlikte doğrudan eller kullanıldığında kirlilik öyle artmaktadır ki etkili yıkama ile dahi eller tam olarak temizlenmemektedir.

Bu nedenle dışkılama sonrasında ilk temizliğin, gözle görünür bir kirlilik kalmayıncaya kadar yinelenerek her seferinde kuru temiz tuvalet kağıdıyla, daha sonra yine el değdirilmeden fışkıran suyla ya da ıslatılmış kağıtla yapılması ve bölgenin tuvalet kâğıdı ile kurulanarak temizliğin bitirilmesi en uygunudur. Bu işlem bittiğinde eller mutlaka etkili bir biçimde yıkanmalıdır.

Özellikle ellerde istenmeyen bir bulaşmanın olduğu durumlarda kullanılan musluk, sifon ya da kapı kolu ve benzeri bir yüzeye dokunmak gerekiyorsa, buralara doğrudan temas yerine tuvalet kâğıdı kullanarak dokunmak, tuvalet kağıdının ruloda kalan bölümünü kirletmemek hem daha sonra kendimizi hem de birlikte ortamı paylaştığımız insanları, dışkı ile bulaştırmamak açısından önemlidir.

Düzenli tuvalet alışkanlığı, sindirim sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. Bu nedenle günün uygun saatlerinde tuvalet alışkanlığı kazanılmalıdır.

Hassas bir bölge olması nedeniyle makat (anüs) ve etrafındaki sorunlar ciddi sıkıntılar yaratabilir. Bu rahatsızlıkları azaltmanın en başında doğru bir makat bölgesi temizliği (anal bölge hijyeni) gelmektedir.
Ortak kullanılan tuvaletlerden alafranga olanlar kullanılacaksa oturma yeri için kişisel örtüler kullanılmalıdır. Tuvalet temizliğine yeterli önem gösterilmezse paraziter ve mikrobik bağırsak hastalıklarının önlenmesi imkansızdır.

Tuvalet Sonrası Makat Bölgesi Temizliğinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Makat bölgesi (anal bölge) temizliği her tuvaletten sonra uygun olarak yapılmalıdır.

Tuvalet (dışkılama) sonrası makat bölgesinin su ile temizlenmesi ve tahriş edilmeden kurutulması gerekir. Kurutma için tuvalet kâğıdı tahriş etmeden kullanılmalıdır.

 • Makat bölgesi temizliği sonrası bu bölge ıslak bırakılmamalıdır. Nemli ortamlarda mikroplar ve mantar kolay ürer.
 • Aşırı titizlikle yapılan temizlikten kaçınılmalıdır. Kuru tuvalet kâğıdı ile aşırı temizlik gayreti tahrişe neden olur.
 • Sık sık sabunla yıkamak bölgenin doğal koruyucu salgısını yok eder ve bölgenin tahrişine neden olur. Sabun kullanılmasından kaçınılmalıdır.
 • Makat bölge temizliğinde ilaçlı, parfümlü ve deodorantlı ürünlerin kullanımından kaçınılmalıdır.
 • Makat bölgesi her dışkılamadan sonra – tuvaletten sonra – alkol, antiseptik veya benzeri katkı maddeleri içeren ıslak tuvalet kâğıdı, bebek mendilleri ve ıslak havlular kullanılarak temizlenmemelidir.
 • Makat bölgesine doktor önermedikçe gelişigüzel krem sürülmemelidir. Derinizin doğal koruyucu tabakasını kullanılan kremler bozabilir.
 • Alınan bazı besinler (baharatlı gıdalar, mezeler, kuruyemiş, mısır benzeri çerezler) ve içecekler (alkol, bira, süt, kola, kafeinli içecekler, asitli meyve suları) bazı hassas kişilerde makat (anal) bölgesinin tahrişine neden olmaktadır. Böyle bir durum söz konusu ise bunlara dikkat edilmelidir.
 • Sıkı, dar çamaşır kullanımından kaçınılmalı ve pamuklu çamaşırlar tercih edilmelidir.
 • Cildinizin havalanması sağlanmalıdır.
 • Çamaşırlarda kullanılan sabun ve deterjanlara karşı alerji olabilir ve buna bağlı makat bölgesi tahriş olabilir.

Normalde Dışkılama Sonrası Makat Temizliği

 • Ilık su kullanılarak yapılmalı ve ardından bu bölge ıslak bırakılmamalıdır.
 • Bu bölgenin su ile yapılan temizliğinden sonra kuru tuvalet kâğıdı veya havlular ile kuru kalması sağlanmalıdır.
 • Makat bölgesinin her dışkılamadan sonra pratik olan ıslak mendillerle temizlenmesi isteniyorsa katkı maddesi içermeyen ve tahriş yapmayan ürünler tercih edilmelidir. (Örn: hassas bebek ciltleri için olanlar)

Unutmayınız ki;

 • Cildinizi tahriş eden unsurlardan kaçınmalısınız.
 • Cildinizi ıslak bırakmamalısınız.
 • Cildinize gelişigüzel ilaç sürmemelisiniz.
 • Cildinizin havalanmasını sağlamalısınız.
 • Cildiniz ile temas eden madde ve giysilerinize dikkat etmelisiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.