Doğru Bildiğimiz Fakat Yanlış Olan 5 Hijyen Önerisi

0 4.329

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Koronavirüs salgınının devam ettiği bu süreçte çoğumuzun hastalığa yakalanma korkusu nedeniyle hijyen alışkanlıklarında artmalar oldu diyebiliriz.

Kendimizi ve sevdiklerimizi korumak adına daha çok el yıkıyor, daha çok duş alıyoruz. Hijyenimize daha da dikkat etmeye çalışıyoruz ancak bazı yaptıklarımız ya da çevremizden duyduklarımız her zaman tam anlamıyla doğru olmayabiliyor.

Özellikle salgın döneminde, bizler doğru hijyen alışkanlıklarına yönelmeliyiz ve bize zararı olabilecek hijyenik bulduğumuz ama aslında öyle olmayan alışkanlıklardan ise kaçınmalıyız.

Bu nedenle ben de bu yazıda doğru bildiğimiz fakat yanlış olan aynı zamanda inanmayı bırakmamız gereken hijyen ile ilgili 5 öneriyi ele aldım.

HİJYEN EFSANESİ 1: Kulaklarımızı temizlemek için kulak çubuğu kullanmak gerekir.

Aslında uzmanlar, kulağımızı kulak çubuğu ile temizlemenin yanlış ve bazı problemlere neden olabileceğini söylüyor.

Halk arasında kulak kiri dediğimiz salgı, kulak yolunun hafif nemli olmasını sağlayarak kulak zarını dışarıdan gelen bakterilere, toz parçalarına karşı koruyan doğal bir savunmadır. Sürekli kulak çubuğu ile kulağımızı temizlemek orada bulunan doğal savunmayı azaltacak ve faydalı bir hijyen sağlamayacaktır.

HİJYEN EFSANESİ 2: Vajinal duş yapmak, vajinayı temizler.

Gerçekte vajinal duş yapmak, vajinanın kimyasal yapısını bozar.

Bazı araştırmalarda düzenli vajinal duş yapan kadınlarda, çeşitli enfeksiyonların ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların daha sık görüldüğü bulunmuş. Bu yüzden vajinal duş, doğru bir hijyen alışkanlığı değildir.

HİJYEN EFSANESİ 3: Her gün duş almak gereklidir.

Kendimizi daha temiz hissettiğimizi düşünerek birçoğumuz her gün duş alıyoruz. Ancak uzmanlar, her gün duş almanın cildimizin asit-baz dengesini bozduğunu, nemini kaybettirdiğini ve bununda bizler için sorunlara yol açabileceğini vurguluyor.

HİJYEN EFSANESİ 4: Her zaman ellerimizi sıcak suyla yıkamalıyız.

Ellerimizi ılık suyla, en önemlisi sabun ile en az 20 saniye yıkamamız yeterli olacaktır.

Sürekli kaynamış sıcak su ile el yıkamanın hijyen açısından kanıtlanmış bir durumu yoktur ve kaynamış suyun sıcaklığı elimizdeki cilt bariyerinde kuruluk gibi sorunlara yol açarak enfeksiyonlara neden olabilir.

HİJYEN EFSANESİ 5: Yere düşürdüğüm yiyeceği 3 veya 5 saniyede yerden alırsam temizdir, yiyebilirim.

Bu hijyen efsanesini toplumumuzda da birçok kişi yapıyordur. Mutlaka denk gelmişizdir. Ama uzmanlar, yiyecekleri yere düşer düşmez alsak bile yerde bulunan mikroplar ile kirlenebileceğini ve bu yiyecekleri yemenin zararlı olabileceğini düşünüyor. Bu yüzden yere düşürdüğümüz yiyecekler için üzülsek de sağlığımız için yemeyelim.

Özellikle, Covid-19 döneminde kendi hijyen uygulamalarımıza dikkat edelim ve yukarıda bahsettiğim 5 yaygın efsaneden uzak durmaya çalışalım.

Everydayhealth.com (2021, Ekim) 07.10.2021 Erişim adresi: https://www.everydayhealth.com/skin-beauty/common-hygiene-myths-you-shouldnt-believe/

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.