Doğal Yöntemlerle Bağışıklık Sisteminizi Nasıl Güçlendirebilirsiniz?

0 246

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Özellikle son dönemde vücudumuzu tam bir savunma üssüne çevirmemiz gerekiyor. Çünkü; koronavirüs salgınında hasta olmamamız, olsak bile en az hasarla atlatmamız için bağışıklık sistemimize iyi bakmamız şartr!

İmmün sistem yani halk arasındaki adıyla bağışıklık sistemi, vücudumuzun adeta savunma ve korunma merkezidir.

Organizmaya giriş yapan bakteri, virüs, parazit gibi hastalık yapıcı herhangi bir madde girdiğinde vücuda karşı zararlı olan maddeleri tanıyıp onlara savaş açan karmaşık ama vücudun olmazsa olması bir sistemidir.

O kadar hassas bir işleyişe sahiptir ki, protein ve aminoasit gibi yapı olarak birbirine çok benzeyen maddelerin bile ayrımını yapabilir.

Doğum eylemiyle beraber aktifleşen bağışıklık sistemi, gücünü yitirdiğinde ya da gücü azalmaya başladığında organizma hastalık yapıcı etmenlere karşı daha savunmasız olacak ve daha kolay hastalanacaktır.

Enfeksiyon gelişimiyle beraber yetersiz gelen bağışıklık sistemi direncin düşük olmasına bu da hastalığı daha ağır atlatmamıza sebep olacaktır.

Doğal bağışıklık nedir? 

Doğuştan gelen bağışıklık sistemi ya da doğal bağışıklık, diğer organizmaların enfeksiyonlarına karşı spesifik olmayan yolla koruma yapan, ev sahibinin savunmasındaki hücreleri ve mekanizmaları kapsayan bir bağışıklık sistemi çeşididir.

Vücudun savunma hücreleri olan akyuvarlar, hastalık yapıcı mikroorganizmalar vücuda girdiği anda saldırıya geçerek onları parçalamaya ve yok etmeye çalışırlar. Geçirilen bazı hastalıklar bizde kalıcı antikor bırakarak belirli hastalıklara karşı korunmamızı sağlarlar.

Anne sütünde de aynı şekilde ilk aşı dediğimiz  “kolostrum” dünyaya karşı savunmamızı güçlendirecek antikorları bize aktarır.

Sadece bunlar bağışıklık sistemimiz için yeterli değildir. Bizim de bağışık sistemimizin güçlenmesi için yardım etmemiz gerekir.

Yani kendimize iyi bakmamız gerekmektedir!

Peki, bağışıklığımızın güçlenmesi için neler yapmalıyız?

Hastalıklardan korumak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri bağışıklık sisteminizi güçlendirmektir.

Öncelikle sağlıklı bir yaşam biçimi edinmeliyiz. Alkol ve özellikle sigara gibi sağlığa zararlı maddeleri tüketmemeli, eğer bunu kendi başımıza başaramıyorsak kötü alışkanlıklardan kurtulmak için muhakkak yardım almalıyız.

Bol su tüketmeli, hareketsizlikten kaçınmalıyız. İmkanımız varsa günlük egzersiz rutinleri oluşturmalı, en azından bir sorunumuz yoksa asansör yerine merdivenleri kullanmalıyız.

Besin tüketimine dikkat etmeli, her besinden yeteri kadar almalı, kilomuza dikkat etmeliyiz. Beden kitle indeksimizi korumalıyız. Beden kitle indeksinizi buradan hesaplayabilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için tüketmeniz gereken başlıca besin grupları şunlardır.

Protein

Vücudun savunma mekanizmasının önemli bir parçasıdır. Protein alımına dikkate etmeli yeterli miktarda protein içerikli besinler tüketmeliyiz. Protein içerikli olarak; yumurta, beyaz et, kırmızı et, baklagiller, süt, yoğurt gibi besinler örnek verilebilir.

A vitamini

Özellikle sindirim sistemi organlarının sağlıklı kalmasını ve enfekte olmasını engellemeye yardımcı olur. A vitaminin bulunduğu gıdalardan da yeterli miktarda almalıyız. Bunlara; havuç, lahana, ıspanak, kırmızı biber, kayısı örnek verilebilir.

C vitamini

Antikor oluşumunu uyararak ve bağışıklığı güçlendirerek sizi enfeksiyonlardan korur. Başlıca C vitamini kaynakları portakal, greyfurt ve mandalina gibi turunçgiller, kırmızı biber, çilek ve domates suyudur.

E vitamini

Tam bir antioksidan olarak çalışır ve bununla bağışıklıkta önemli bir rol oynar. E vitamini çoğunlukla ayçiçeği tohumu, badem, bitkisel yağlar (zeytin, ayçiçek yağı gibi), fındık ve fıstık ezmesinde bulunur.

Çinko

Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına ve yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Çinko, yağsız et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt, tam tahıl ürünleri, fasulye, fındık ve diğer yağlı tohumlardan alınabilir.

Vücudunuzun savunma sistemini güçlü tutmak için B6 vitamini, folat, selenyum, demir, prebiyotikler ve probiyotikler gibi diğer besin türlerini de beslenme planınıza almalısınız.

Biz çok değerliyiz, bağışıklık sistemimiz ne kadar güçlüyse biz de o kadar güçlüyüz!

Kendinize iyi bakın, sağlığınızı atlamayın!

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.