Doğa Bedenimize Karşı Olumsuz Düşüncelerimizi Değiştirebilir Mi?

0 2.669

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba değerli okuyucularım,

Sosyal medyayı ne kadar sıklıkla kullanıyorsunuz?

Aynaya bakıp kendinizi kalıplara koyuyor musunuz?

Hepimiz günümüzün kalıp yargılarından fazlasıyla etkilenmekteyiz. Sosyal medyada gezerken karşımızda gördüğüm her şeye o kadar çok eleştireliz ki farkında olmadan kendimize de fazlasıyla eleştirel bakmaya ve mutsuz olmaya başlıyoruz.

Geçtiğimiz hafta arkadaşımla otururken onun kilosundan memnun olmadığını ve sosyal medyada gezdikçe kendini yetersiz hissettiğini söylemesi üzerine onunla konuştum. Yetersiz hissettiği konu, bedeni.

Evet doğru okuyorsunuz bedenini yetersiz hissediyormuş.

Zayıf olsa yeterli hissedecekmiş.

Bahsettiği fiziksel profil ise anoreksiya hastalığına yatkınlık gösteren bir fizik. Bana göre sadece gösterdiği fizik değil düşünceleri de anoreksiyaya yatkın.

Ona bu konuda ne kadar konuşsam dikkate almayacağını bildiğimden onun bu konuda iyi hissetmesi için biraz okuması gerektiğini söyledim. Buna istinaden bu konuda yazmak istedim 😊

Bu bedensel takıntıların dünyada giderek arttığı yadsınamaz bir gerçek. Bununla baş edememekten öte işin sonu ölüme gidiyor. Bu en acısı.

İşte tam bu noktada tüm insanlığa ortak fayda sağlayan doğa işin içine giriyor. Bu konuda yapılan bir araştırmaya değinmek istedim.

Anglia Ruskin Üniversitesi bu konuda bir araştırma yapmış. Beden algısı üzerine yapılan araştırmanın sonucunda doğanın insanların bu olumsuz fikirlerden uzaklaşmasını sağladığı ortaya çıkmış.

Bu araştırmaya göre, insanların olumsuz duygularını atmaları için doğaya açılmaları gerekmektedir.

Sosyal medya aktifliği ve buna istinaden ayna karşısında geçirilen zamanın artması kişilerin olumsuz bir bakış açısıyla hareket etmelerine sebep olmaktadır.  Bu yüzden sosyal medyadan ve aynalardan uzaklaşmak doğaya daha fazla vakit ayırmak gerekiyor. Bu konuda uzak kalmak için yapılan bir detoksu sizinle daha önce paylaşmıştım. Dopamin detoksu yazıma buradaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu konuda sorun yaşamıyorum ama ben de içinde bulunduğum streslerden doğa ile kurtuluyorum. Bedeni hakkında kötü fikirleri olan, bedensel stres yaşayan herkesi doğayla buluşmaya davet ediyorum.

Nature Helps Us Cope With Body Image Threats. (2022, 01 12). Neurosciencenews: https://neurosciencenews.com/nature-body-image-19903/ adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.