DNA’nız İle Daha Sağlıklı Bir Beslenme Düzeni Oluşturun: DNA Nudge ve DNA Band

0 5.917

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sizce DNA‘mız aracılığıyla sağlıklı beslenmek ve aktivite yapmak için uyarılabilir misiniz?

DNA’mız hangi besini almanız gerektiğini söyleyebilir mi?

DNA’mızın dile gelerek sağlığınızı korumak için sizi uyarması mümkün olabilir mi?

Eğer mümkünse DNA’mızın daha sağlıklı olmanız için sizi uyarmasını ister miydiniz?

Gelin sizlerle hayatınızda daha sağlıklı besinleri tercih etmenizi ve hareket etmeniz için sizi uyaran DNA veri tabanlı cihazı ve bu cihazı geliştiren kişileri yani DNA Nudge’u yakından tanıyalım.

Sağlıklı bir hayatı benimsemeniz için size DNA veri tabanı ile destek sunan genetik tabanlı DNA Nudge ilk olarak Kasım 2019’da Londra’da hizmet sunan Covent Garden’da piyasaya sürülmüştür.

DNA Nudge Toumazou ve Karvela tarafından kurulmuştur. DNA Nudge kurucu ortak ve CEO’su Chris Toumazou, Birleşik Krallıkların başkenti Londra’da bulunan Imperial College’ da Londra’nın ilk Regius (Kraliyet) Mühendislik Profesörü olarak görev alan çok ödüllü bir mucittir. Toumazou aynı zamanda da bir TEDMed konuşmacısıdır. Şirketin diğer kurucu ortağı ve CSO’su Dr. Maria Karvela ise bir biyolog, genetikçi ve lösemi araştırmacısıdır.

Maria ve diğer birçok meslekten (genetikçiler, biyologlar, diyetisyenler, yazılım mühendisleri) oluşan ekibi genetik özellikleri tek tek yiyecek ve içecek ürün içerikleriyle eşleştirerek dünyanın ilk DNA veri tabanlı kişiselleştirilmiş alışverişini yapmamıza olanak sağlamaktadırlar.

Toumazou ve ekip arkadaşlarının geliştirdiği bu uygulamanın ilham kaynağı Toumazou’nun biricik oğlu olmuştur. Toumazo’nun 13 yaşındaki oğluna nadir genetik bir mutasyon yoluyla ortaya çıkan son dönem böbrek yetmezliği teşhisi konulmuştur. Bunun üzerine Toumazou kişilerin DNA’ larınca yatkın oldukları kronik hastalıkların sağlıklı beslenme ve düzenli aktivite ile yakalanma oranlarının azaltılacağını ve bunlar için önceden önlem alınması gerektiğini düşünmüş ekip arkadaşları ile bu uygulamayı icat etmişlerdir.

DNA test and phone app to 'nudge' Waitrose shoppers towards healthier food | Imperial News | Imperial College London

DNA Nudge uygulamasında bulunan beslenme testi, sağlık koşullarına yönelik genetik yatkınlığımıza bakar ve bu yatkınlıkları diyetin farklı unsurlarıyla ilişkilendirerek alıp almamamız gereken besinleri saptar. Test özellikle obezite, DM (tip 2 diyabet), yüksek kolesterol ve hipertansiyon için yatkınlığımızı kapsamaktadır. Bu amaçla Toumazou’ nun ve ekip arkadaşlarının geliştirmiş olduğu telefonumuza yükleyerek kullanabileceğimiz DNA Nudge ve DNA Band her bir bireyin DNA’ sına özgü olarak satın alınacak besinlerin barkodlarının birey tarafından DNA Band’ a (DNA Band’ınız bulunmuyorsa eğer telefonunuzdan barkodu okutarak DNA Nudge üzerinden bilgilendirilmektesiniz) okutularak barkodu okutulan besini alıp almaması gerektiğini yeşil ve kırmızı ışık kullanarak bireylere iletmektedir. Uygulama eğer okuttuğunuz besini bünyesinde bulundurmuyorsa DNA Band’da mavi ışık yanmaktadır. Ayrıca cihazın telefonunuzda bağlı olduğu uygulama olan DNA Nudge ile de kırmızı ışık yanan ürünler yerine sizler için daha sağlıklı olan alternatif ürün sunulmaktadır.

DnaNudge: Products

Burada amaç bireylere diyet yaptırmak ya da tamamı ile abur-cuburdan uzak tutmak değildir. Eğer tüketmek istiyorsanız sizin için daha sağlıklı olan alternatif ürünü tüketmeniz için sizi yönlendirmektir. Ayrıca cihaz sizin adımlarınızı ve oturma sürelerinizi de ölçmekte ve hareket etmeniz için sizi uyarmaktadır.

Gelin sizlerle DNA Band’a DNA’mızı yükleme sürecinin nasıl olduğuna göz atalım.

İşlemi mağazada ya da kendi evinizde uygulayabiliyorsunuz. İlk olarak DNA testiniz için yanağınızdan swab (çubuk ya da tel ucuna sarılı pamuk) ile süprüntü almanız gerekiyor. Ardından alınan örnek DNA Cartridge’ a yükleniyor. Kartuş DNA Nudgebox’larınından birine yerleştiriliyor ve elde edilen sonuçlar DNA Nudge uygulaması ile telefonunuza gönderiliyor. Ve ardından DNA’nızı alışveriş yapmak için DNA Band’ınıza yükleyip kullanabiliyorsunuz.

 

Startup Adapts DNA Lab-on-Chip to Enable Rapid Covid-19 Test - EE Times Europe

DNA Nudge’un bünyesinde şu an da 500 binden fazla besinin veri tabanının bulunduğu ve her geçen gün veri tabanının genişletildiği dile getirilmiş. Ne yazık ki DNA Nudge ve DNA Band günümüzde yalnızca Birleşik Krallıklar’ da bulunan süpermarketlerde kullanılabilmektedir.

Bu uygulama ve cihazın en yakın zamanda tüm dünyada kullanılabilir olmasını diliyor ve daha yakından incelemek isteyenleriniz için CES (Consumer Electronics Show/ Tüketici Elektroniği Fuarı) 2018 DNA Nudge ve DNA Band tanıtım videosunu aşağıya bırakıyorum. Ayrıca buradan DNA Nudge‘un resmî sitesine ulaşabilirsiniz.

wikipedia.org – (2020, Aralık 16). Chris Toumazou, wikipedia.org. 02.01.2021 tarihinde erişim adresi: https://en.wikipedia.org/wiki/Chris Toumazou

dnanudge.com- 02.01.2021 tarihinde erişim adresi: https://www.dnanudge.com/index.php

imperial.ac.uk- PROFESSOR CHRISTOFER TOUMAZO/Faculty of Engineering,Department of Electrical and Electronic Engineering, Winston Wong Chair, Biomedical Circuits, imperial.ac.uk. 02.01.2021 tarihinde erişim adresi: https://www.imperial.ac.uk/people/c.toumazou

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.