Diyabette Farkındalık Yaratalım Mı?

0 2.770

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yapmış olduğum araştırmada Türkiyede her gün 1 hastanenin dahiliye servisine gelen 10 hastadan en az 7’sinde ,insülin direnci görülmekte ve HbA1c değerleri 6.5 in üstünde çıkan hastaların bu durumdan bilgileri dahi olmadığını gözlemlemekteyim.

Diyabetes mellitus her geçen gün artan yaygınlığıyla önemli bir sağlık sorunu halini almıştır. Yaşam tarzındaki hızlı değişim ile tüm dünyada, Tip 2 diyabet prevelansı hızla yükselmektedir.

2009 sonu itibariyle dünyadaki diyabet nüfusu 285 milyon iken, bu sayının 2030’larda 438 milyona ulaşması beklenmektedir.

Ülkemizde diyabetli birey sayısı azımsanamayacak kadar fazla.

Yapılan bir araştırmaya 30-65 yaş aralığında, 41 kadın (%47), 46 erkek (%53) olmak üzere toplam 87 hasta alınmıştır. Hastaların sosyo demografik dağılımına bakıldığında; hastaların çoğunluğu evli ve düşük eğitim düzeyine sahip, tahlil yaptırma veya ilaç yazdırma amacıyla hastaneye gelmiş kişilerdir. Yine çoğunluğun diyabet süresi 5 yıldan uzun ve ek hastalıkları mevcuttur.

HbA1c değerleri büyük oranda hedeflenen düzeylerin üzerinde olmasına rağmen çok küçük bir kısım hasta insülin kullanmakta, büyük bir bölümü ise diyabetleri regüle olmamasına rağmen halen oral antidiyabetik kullanımına devam etmektedir.

Hastalıkları ile ilgili sorulan soruların yanıtları değerlendirildiğinde ise halen diyabet ile ilgili farkındalık ve bilgi düzeyinin yeterli olmadığı görülmektedir. Bu durumun hastalığa yansıma şekli olarak hastaların büyük çoğunluğunun diyabeti regüle değildir ve almaları gereken doğru tedaviyi almamakta ve sonuç olarak komplikasyonlara maruz kalıp ek hastalıkları bulunmaktadır.

Diyabet Nedir Tıbbi Adıyla Diyabetes Mellitus Nedir?

Pankreastan salgılanarak kan şekerinin kullanımını düzenlen insülin hormonunun salgılanmasının tamamen ya da kısmen yetersizliğidir.

Günümüzde diyabet tipleri;

 • Tip 1 Diyabet
 • Tip 2
 • Diğer spesifik tipler
 • Gestasyonel diyabet olarak karşımıza çıkmaktadır.

TİP 1 Diyabet: Otoimmün olarak görülür genelde 30 yaş altı hastalarda

TİP 2 Diyabet: Kalıtım, şişmanlık, gebelik, uzun süre ilaç kullanımı, enfeksiyonlar fiziksel ve psikolojik travmalar ve bazı pankreas hastalıkları yol açar.

Gestasyonel Diyabet: İlk kez gebelik sürecinde ortaya çıkan her derecedeki glikoz tolerans bozukluğudur.

Gestasyonel diyabet yani gebelik şekeriyle ilgili yapılan bir diğer çalışmada da gebelik öncesi bitkisel içerikli beslenme şeklinin, gestasyonel diyabete olan etkisi inceleniyor. 14 bin 926 kadının dâhil edildiği çalışmada; gebelik öncesi sağlıklı ve dengeli bitkisel içerikli diyetin gestasyonel diyabet riskini azalttığı görülüyor.

Zerdeçal ve Diyabet İlişkisi

Ve son olarak nisan ayında yayımlanan bir çalışmada ise Tip 2 diyabetli orta yaşlı kadınlarda zerdeçalın içinde bulunan kurkumin adlı etken madde ile Tip 2 diyabet arasındaki ilişki ele alınıyor. Çalışmaya göre günlük 80 miligram kurkumin takviyesinin ve düzenli egzersizin açlık kan şekerini ve kanda bulunan insülini önemli ölçüde düşürdüğü görülüyor.

Diyabet Üzerine Yapılan Araştırmalar

Nutrient dergisinde yayımlanan çalışmada,  Sonuçlarda, vegan diyetin Tip 2 diyabetin önlenmesinde ve tedavisinde etkileri olduğu ortaya konuluyor. Ayrıca Tip 2 diyabetli hastalarda yüksek glukoz seviyelerini düşürdüğü görülüyor.

Bu çalışma bize vegan beslenmenin diyabeti azalttığını gösterse de bu konuda daha çok çalışmaya ihtiyaç bulunduğunu unutmayalım!

Diyabet Riskini Artıranlar

En sık duyulan çeşitleri Tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabet. Tip 2 diyabet, kan şekerimizi düzenleyen insülinin vücutta yetersiz kalmasıyla oluşan en yaygın diyabet çeşidi. Yaşam tarzı değişikliği, kentsel yaşama adapte olma sonucu sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam, obezite, yüksek tansiyon ve aile öyküsü gibi etkenler, Tip 2 diyabet oluşturma riskini artırabiliyor. Fakat endişelenmeyin, az önce de söylediğim gibi sadece birkaç yaşam tarzı değişikliği ve minik adımlarla diyabetten korunabilirsiniz. Bunlardan birkaçını sizinle paylaşıyorum.

Diyabetten Korunmanın Minik Adımları Nelerdir?

 • Beyaz şeker tüketimini sınırlayın. Şeker içeren hazır paketli gıdaların ve içeceklerin tüketimini azaltın, mümkünse tüketmemeye çalışın.
 • Beyaz ekmek yerine tam tane tahıl içeren ekmekleri tüketin.
 • Haftada en az 2 gün beslenmenizde kuru baklagillere yer verin.
 • Doymuş yağ alımınızı sınırlayın; yerine zeytinyağı, badem, fındık, avokado gibi diğer yağ grubu besinleri koyun.
 • Stresi azaltın; kaliteli bir uyku düzeninizin olmasını önemseyin, günde en az 6-8 saat arasında uyumaya özen gösterin.
 • Fiziksel anlamda aktif olmaya çalışın.
 • İdeal kilonuzu koruyun; fazla kilo ve obezite, diyabet dâhil birçok hastalık için risk faktörü. Eğer ideal kiloda değilseniz, bu konuda bir beslenme uzmanından yardım alabilirsiniz.

Zimmet P, Williams J, de Courten M. Diagnosis and classification of diabetes mellitus. In: J.A.M. Wass, S.M. Shalet, E. Gale, S. Amiel, editors. Oxford Textbook of Endocrinology and Diabetes. Oxford, New York, Oxford University Press; 2002.p.1635-46.

Wild S, Roglic G, Green A, Sicree R, King H. Global prevalence of diabetes: estimates for the year 2000 and projections for 2030. Diabetes Care 2004; 27: 1047-53. [CrossRef]

Shaw JE, Sicree RA, Zimmet PZ. Global Estimates of the Prevalence of Diabetes for 2010 and 2030. Diabetes Res Clin Pract 2010; 87: 4-14. [CrossRef]

Satman I, Yilmaz T, Sengül A, Salman S, Salman F, Uygur S, et al. Population-based Study of Diabetes and Risk Characteristics in Turkey: Results of the Turkish Diabetes Epidemiology Study (TURDEP). Diabetes Care 2002; 25: 1551-6. [CrossRef]

Onat A, Hergenc G, Uyarel H, Can G, Ozhan H. Prevalence, Incidence, Predictors and Outcome of Type 2 Diabetes in Turkey. Anadolu Kardiyol Derg 2006; 6: 314-21.

Yılmaz MT, Karadeniz Ş, Sargın M, Büyükbeşe A, Şengül A and the Turkish Diabetes Chronic Complications Study Group. Chronic complications in longterm type 1 and type 2 diabetic patientswith comparable duration of diabetes and poor glycemic control: Turkish Diabetes Chronic Complications Trial – TUDIC results 1. In: The World Congress on Controversies in Obesity, Diabetes and Hypertension (CODHy), 26-29 October 2006, Berlin, Germany. Program and Abstracts 2006.p.54-A.

Al Shafaee MA, Al-Shukaili S, Rizvi SG, Al Farsi Y, Khan MA, Ganguly SS, et al. Knowledge and Perceptions of Diabetes in a Semi-urban Omani Population. BMC Public Health 2008; 8: 249.

McDonald M, Hertz RP, Unger AN, Lustik MB. Prevalence, Awareness and Management of Hypertension, Dyslipidemia, and Diabetes Among United States Adults Aged 65 and Older. J Gerontol A Biol Sci Med Sci 2009; 64: 256-63.

The Diabetes Control and Complications Trial Research Group. The effect of intensive treatment of diabetes on the development and progression of long-term complications in insulin-dependent diabetes mellitus. N Engl J Med 1993; 329: 977-86.

United Kingdom Prospective Diabetes study (UKPDS) group. Intensive blood glucose control with sulphonylureas or insulin compared with conventional treatment and risk of complications in type 2 diabetes (UKPDS33) Lancet 1998; 352: 837-53.

C. Sağlık Bakanlığı. Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı Eylem Planı (2011-2014). Ankara: Anıl Matbaası, 2011.

Diyabet 2020 vizyon ve hedefler. Avaliable from: http://www.diyabet2020.org

Tavakolizadeh J, Moghadas M, Ashraf H. Effect of Self-regulation Training on Management of Type 2 Diabetes. Iran Red Crescent Med J 2014; e13506.

Yarahmadi A, Zare-Farashbandi F, Kachuei A, Nouri R, Hassanzadeh A. The effects of non-attendance information therapy on the control of glycosylated hemoglobin (HbA1C) in type 2 diabetic patients. J Educ Health Promot. 2014; 3: 90.

Khadilkar KS, Bandgar T, Shivane V, Lila A, Shah N. Current concepts in blood glucose monitoring. Indian J Endocrinol Metab 2013; 17: S643-9.

Wee HL, Ho HK, Li SC. Public Awareness of Diabetes Mellitus in Singapore. Singapore Med J 2002; 43: 128 İstanbul Med J 2015; 16: 101-4

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.