Diyabetle Yaşama Uyum Nasıl Sağlanır?

0 8.617

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Diyabetle yaşama uyum, diyabetle dost olmak demektir.

Diyabet hayatınıza bir şekilde girdiyse eğer, sizden ömür boyu ilgi ve sorumluluk bekler. Diyabetle yaşamınızın kontrolü daima sizde olmalı. Böylece diyabetle yaşam yolculuğunuzu daha keyifli ve sağlıklı sürdürmek mümkündür.

Diyabetle yaşam; bir diyabetliden ne bekler?

Diyabetle yaşama uyum deyince akla ne gelir?

Diyabetle yaşama uyum sağlamak için neler gereklidir?

Diyabetle yaşamınızla başka diyabetlilere de ilham olabilir misiniz?

Sizler için kaleme aldığım bu yazımda, bu ve benzeri soruların yanıtlarını satır aralarında bulacaksınız. Amacım sizi bu konuda düşündürmek, farkındalık oluşturmak, yaratıcılığınızı harekete geçirmek ve kafanızdaki sorularınızın belki bir kısmına satırlarımla yanıt olabilmek.

Uzun yıllardır diyabetlilerle çalışan biri olarak size şunu söyleyebilirim ki; isterseniz diyabetle yaşamın ustası olabilir ve birçok diyabetliye yaşamınızla ilham verebilirsiniz.

Diyabetle Yaşamın Gereklilikleri

Diyabet, yaşam boyu öğrenme alışkanlığıyla sizden diyabet yönetiminde ustalık kazanmanızı bekler. Diyabet yönetiminde sorumluluk öncelikle diyabetli bireyin kendisindedir. Elbette ailenin ve sosyal çevrenin desteği de bu süreçte çok önemlidir.

Diyabetli bireyin bakım ve tedavisinde sorumluluk üstlenmesi ve öz bakımını yürütmesi diyabet öz yönetimi olarak nitelendirilir. Diyabet öz yönetimi, diyabet tedavisinin başarısında etkin rol üstlenir.

Diyabet öz yönetiminin temel basamaklarını sizlere şu şekilde sıralayabilirim. Diyabetli bireyin:

 • Tıbbi ilaç tedavisini (ağızdan ilaç tedavisi, insülin tedavisi ya da birlikte kombine) planlandığı üzere düzenli yürütmesi
 • Bireysel ve diyabete özgü beslenme planına sürekli uyması
 • Bireysel fiziksel aktivite programını sağlık imkânları ölçüsünde düzenli yürütmesi ve aktif bir yaşam sürdürmesi
 • Kan şekeri takibi gereksiniminde, bireysel ölçümlerini düzenli yapması, kayıt tutması ve değerlerini yorumlaması
 • Kan şekeri değerlerini yaşına ve bireysel sağlık durumuna göre hedef aralıkta tutabilmesi
 • Kan şekeri değerleri hedefin altında (kan şekeri düşüklüğü / hipoglisemi) ya da hedefin üstünde (kan şekeri yüksekliği / hiperglisemi) olduğunda nasıl müdahale edeceğini bilmesi
 • Tıbbı kontrollerini düzenli sürdürmesi ve aksatmaması
 • Diyabet sağlık bakım ekibiyle ve diyabet eğitim hemşiresiyle düzenli etkileşim ve iş birliği içinde olması
 • İdeal kilosunu koruması ve sağlıklı yaşam kurallarına uyması şeklindedir.

Diyabetle yaşamda, bireyin diyabet öz yönetim ve öz bakım becerilerini yaşam tarzı alışkanlığına dönüştürmesi önemlidir. Ancak belli bir süre düzenli tekrarlanan davranışlar alışkanlığa dönüşür ki, bu nedenle kararlılık ve süreklilik şarttır. Ayrıca, diyabetle yaşamda diyabet öz yönetimi başarısı için motivasyonu da daima güçlü tutmak gerekir.

Diyabetle Yaşama Uyum

Diyabetle yaşama uyum, diyabetli bireyin kendinden beklenen davranışları gösterebilmesidir. Diyabetlinin, diyabetle birlikte yaşamına beslenme alışkanlığı, fiziksel aktivitesi, ruhsal ve zihinsel yapısı, aile ve iş çevresi, okul yaşamı, sosyal çevresi ve kişilik yapısıyla uyum sağlaması gerekir. Diyabetli bireyin sağlık inancı, yaşam anlayışı ve yaşamdan beklentileri bu uyum sürecini etkileyen temel unsurlardır.

Diyabetli bireyin kendini iyi tanıması, diyabetle yaşamda güçlü ve zayıf yönlerini keşfetmesi, sınırlarını ve sahip olduğu fırsatlarını bilmesi, gelecek yaşam beklentilerinin farkında olması uyumunu kolaylaştıran etkenlerdir.

Diyabetle yaşamda, diyabetlinin sağlıklı, zinde, huzurlu ve diyabetine uyum içinde olabilmesi amacıyla şu konuları da dikkate alması gerekir:

 • Diyabet hastalığı ve tedavisi hakkında kapsamlı bilgiye sahip olunması ve bilginin hayata geçirilmesi
 • Diyabet öz bakım becerilerinin kazanılması ve bu becerilerin kararlılıkla doğru kullanılması
 • Diyabet öz bakım sorumluluğunun üstlenilmesi, bu sorumlulukların sürdürülmesi ve sorumluluklarla baş edememe durumunda dışarıdan destek alınması
 • Diyabet sağlık bakım ekibiyle ve diyabet eğitim hemşiresi ile sürekli iş birliği içinde olunması, gereksinim halinde destek istemekten çekinilmemesi
 • Diyabet tedavi uyumunda motivasyon, kararlılık ve başarı arzusunun güçlü tutulması
 • Diyabetle yaşamda diyabet yönetiminin ustası olabilecek düzeyde azim gösterilmesi

Diyabetle Yaşama Uyumda Davranış Değişikliğinin Önemi

Diyabetle yaşama uyumda davranış değişikliği kaçınılmazdır. Diyabetli bireyin yaşamında davranış değişikliği sağlayabilmesi için; davranış değişikliğini arzulaması, davranış değişikliği sağlayabilecek yeterlilikte olması, davranış değişiminin yaşamına katkılarını öngörebilmesi ve davranış değişimi sağlayabileceğine inanması önemlidir.

Peki diyabetlilerin davranış değişikliğinde başarılı olabilmesi için nelere dikkat etmesi gerekir:

 • Sağlıklı olmayan yaşam davranışlarının farkında olunmalı
 • Öncelikli hangi davranışların değiştirilmesi gerektiği bilinmeli
 • Diyabetle yaşamda yeni kazanılan davranışlar mutlaka tekrarlanmalı ve alışkanlığa dönüştürülmeli
 • Sağlıklı olmayan tüm yaşam alışkanlıkları, sağlıklı yaşam alışkanlıklarına dönüştürülmeli
 • Sağlıklı yaşam davranışlarını destekleyen sosyal ilişkiler kurulmalı
 • Sağlıksız yaşam davranışlarını hatırlatan (yeme, içme vb.) ortamlardan uzak durulmalı
 • Her yeni kazanılan sağlıklı yaşam alışkanlığı için diyabetli kendini ödüllendirmeli
 • Diyabetle yaşamda sağlıklı davranışların alışkanlığa dönüşmesi için sabır ve kararlılık gösterilmeli

Diyabetle Yaşamınız Başka Diyabetlilere İlham Versin

Diyabetle yaşama uyumda ruh, beden ve zihninizle bütünselliği yakalamak önemli. Bilinçli farkındalık çalışmalarıyla (doğru nefes alışkanlığı, meditasyon, yoga, sessiz kalma vb.) diyabetle yaşama uyumda disiplin sağlamak mümkündür. Diyabetle yaşam uzun soluklu bir yolculuktur.

Diyabetle yaşam yolculuğunuzda başarılarınız neden başka diyabetlilere de ilham vermesin. Emin olun bu durum, sizin de motivasyonunuzu arttıracaktır. Yaşamınıza anlam katacaktır. Bu nedenle; diyabeti yaşamınızda engel olarak görmek değil, fırsata dönüştürebilmektir doğru olan. Arzu etmek, harekete geçmek ve yaratıcı olmak gerekir.

Neler mi yapılabilir?

Mesela:

 • Diyabetle yaşam deneyimlerinizi yazma alışkanlığınızla günlük tutarak ya da kendi blog sayfanızı açarak başkalarıyla paylaşabilirsiniz.
 • Diyabetle yaşamda kazandığınız sağlıklı beslenme alışkanlığınızı yaşam felsefesine dönüştürebilirsiniz.
 • Sağlıklı beslenme konusunda daha derinlemesine bilgi edinebilir, doğru bilgileri yaşamınızda deneyimleyebilir ve uygun platformlarda paylaşabilirsiniz.
 • Diyabetle yaşamda keyif aldığınız fiziksel aktivite programlarında profesyonelleşebilir ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.
 • Diyabet konusunda kapsamlı elde ettiğiniz bilgi birikiminizle, başka diyabetlilerin yaşamına akran desteğinde bulunabilirsiniz.
 • Diyabetle yaşamınızda elde ettiğiniz başarı hikâyelerinizi, farklı platformlarda paylaşabilirsiniz.

Diyabetli birey olarak; kişilik yapınız, sosyal imkânlarınız, yaşınız ve sağlık koşullarınız ölçüsünde diyabetle yaşama çok şey katabilirsiniz. Farkındalık, motivasyon, bilgi, cesaret ve istemek yeterli. Sonrası kararlılıkla harekete geçmek. Bu yaşam sizin ve siz yaşamınızı diyabetle daha anlamlı bir boyuta taşıyabilirsiniz.

O zaman bir sonraki yazımda buluşmak temennisiyle sağlıkla ve koşulsuz sevgiyle kalın. Sağlıklı bir yaşam için diyabetle ve yaşamla uyumu şimdi yakalayın…

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır. Paylaşım tıbbi hizmet, tıbbi talimat veya tıbbi öneri olarak anlaşılmamalıdır. Bu yazıda yer alan bilgilerin hiçbiri, sağlık uzmanları ile yapılan görüşmelerin yerini almayı amaçlamamaktadır. Bu nedenle; sağlıkla ilgili her türlü gereksinimiz için mutlaka hekim, hemşire, diyetisyen, eczacı ya da ilgili diğer sağlık uzmanlarına danışmanız ve tavsiyelerine uymanız önemlidir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.