Diyabet Hastalarının Kan Şekerini Ölçebilen Akıllı Lens Geliştirildi

0 3.004

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bilindiği üzere Google, birçok teknolojik çalışmalarda yer almaktadır. Sağlık alanında devam eden çalışmalarında giyilebilir teknolojiler popülerliğine hızla değer katmaktadır. Google’ın en yeni nesil giyilebilir teknolojisi olan “Akıllı kontakt Lens” ler de bunlardan biridir.

Bu akıllı kontakt lensler, şeker hastaları için invazif olmayan kan şekeri takibi ve presbiyopisi olan bireylerde doğru görüş sağlayabilen bir ürün hedefi ile yapılmaya başlanılmıştır.

Araştırmalardan ve çalışmalardan etkilenen İsviçre ilaç şirketi Novartis, ürün için imzaları atmıştır.

Novartis’in göz sağlığı bölümü başkanı olan Alcon, iddialara göre 100’den fazla ilgili tarafı geride bırakarak, Google’ın akıllı lensini ortak geliştirmek için temmuz ayında anlaşma imzalarını atmıştır.

California’daki Google bünyesindeki bir ekip olan Mountain View, Google [x]’te geliştirdikleri akıllı lens teknolojisi, küçük bir kablosuz çip, minyatür bir glikoz sensörü ve iki katman arasına gömülü küçük bir pil içeren geleneksel lens hidrojel malzemesinden yapılmış bir lensten oluşmaktadır. İris ve göz bebeğinden kaçınarak merceğin çevresinde yer almaktadır. Lensteki bir iğne deliği, gözyaşı sıvısının sensöre sızmasına izin vererek, telefonda yer alan bir uygulama üzerinden yani potansiyel olarak doğrudan doktora kan şekeri değerlerini iletilebilen bir üründür.

Çalışmalara devam eden Alcon’ın bölüm başkanı George Jeff George ve ekibi, yakın zamanda tüm soru işaretlerini geride bırakarak piyasaya sunacağını ifade etmektedir; “birkaç yıl alacak, ancak on yıl değil” demektedir.

Ancak kan ve gözyaşı sıvısındaki glikozun ne ölçüde ilişkili olduğu belirsizliğini korumaktadır. Imperial College London’da kimyasal biyoloji profesörü olan ve ilk elektronik parmak çubuklu glikoz sensörünün geliştirilmesine yardımcı olan Tony Cass, dolaşımdaki zirveler ile gözyaşı arasındaki gecikme veya göz tahrişi gibi faktörlerin sorunlu olabileceği konusunda uyarmaktadır.

Belirsizliklerin devam etmesine rağmen heyecan uyandıran bir olduğu konusunda herkes hemfikir gözüküyor. Umarım yakın zamanda güzel haberler ile karşılaşabiliriz.

Senior M. (2014). Novartis signs up for Google smart lens. Nature Biotechnology;32(9):856. https://doi.org/10.1038/nbt0914-856

https://www.nature.com/articles/nbt0914-856#citeas (Erişim Tarihi:19.12.2022).

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.