Diyabet Hastaları Yaz Meyvelerinden Hangilerini Yiyebilir?

0 7.600

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yaz meyveleri deyince akla gelen karpuz, erik, şeftali, kavun, kayısı, vişne, incir, çilek vb. daha bir sürü sayılabilir. Daha pek çok çeşit bulunmaktadır.

Kimimiz meyveyi çok severiz ve her öğünde muhakkak yeriz ki doğrusu budur çünkü gerçekten sağlık açısından çok önemlidir. Kimimiz ise yemesek de aramayız.

Diyabet hastaları için bu durum biraz daha farklıdır. Şekere eğilimli olan diyabetliler için meyve yememek çok büyük bir eksikliktir. Her vücudun meyveye ihtiyacı olduğu bir gerçektir.

Peki yiyecekler ama nasıl yemeliler?

Örneğin bir diyabet hastası öğlen şeftali, akşam karpuz yememeli. Yerse ne olur kan şekeri yükselir ve bu durum sağlık durumunda bozulmaya sebep olabilir. Tabi, bu gibi durumlarda glisemik indeks çok önemlidir. Glisemik indeksi düşük meyveleri her öğün tercih edebilirsen, orta ve yüksek glisemik indeksli meyveleri her öğün yemeleri riskli olacaktır.

Bu durum şöyle anlaşılmamalıdır. Şeker hastası meyve yiyemez değil aksine şeker hastası meyve yiyebilir yemesi de gereklidir, ancak ölçülü ve sınırlı yediği sürece bir sıkıntı olmayacaktır.

Şeker hastaları sadece tatlıya değil meyve ye de dikkat etmelidir. Bu durum bazen çok yanlış anlaşılabilmektedir. Meyve şeker içerir evet yararlı bir şeker içeren früktoz içerir ancak aşırı, kontrolsüz yendiği vakit kan şekerini çok hızlı yükseltir. Bu durumda şeker hastası bireyler için çok risklidir.

Peki, Diyabet Hastaları Meyve Yerken Nelere Dikkat Etmeli?

Vücudun lifli beslenmeye ihtiyacı vardır lif sağlık açısından çok önemlidir bu yüzden meyvelerin lif bulunan kısımları yani özellikle kabuğu ve etli kısmı lif açısından zengin olduğu için tercih edilmesi gereken kısımlardır.

  • Meyveler taze ve mevsimlik olmalı ve iyice yıkanmış olmalıdır.
  • İşlenmiş, kurutulmuş, dondurulmuş her türlü gıdadan kaçınmaları gerekir.
  • Meyveyi günde 2 defa tüketmek yeterli olacaktır. Aşırıya kaçmak kan şekerini yükseltecektir.
  • Meyve yiyeceksek glisemik indeks çok önemlidir. Glisemik indeksi düşük meyveler tercih edilmelidir. Örneğin; muz, böğürtlen, kiraz, karpuz, erik, şeftali, armut, çilek düşük glisemik indeksi yaz meyveleridir. Ve günlük tercih edilebilir.
  • Öğün yapmakta meyveler iyi bir seçimdir. Lif ve besin bakımından zengin olduğu için diyabet hastası için önem taşımaktadır.

Diyabet hastası bireylerin bir öğün de olsa düşük glisemik indeksli meyveyi diyetine eklemesi sağlığı açısından oldukça iyi bir adımdır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.