Dismenore Diğer Adıyla Sancılı Adet Görmeyi Nasıl Önlersiniz?

0 7.648

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dismenore diğer adıyla ağrılı adet görme karnın alt kısmında hafif veya şiddetli ağrı ile seyreden bir kadın sağlığı sorunudur.

Kadınların büyük bir çoğunluğu, dismenore için profesyonel bir yardım almak yerine evde kendileri bu durumla başa çıkmayı seçmektedir.

Ülkemizde de bu durumla baş edebilmek adına reçetesiz veya hekim önerisi olmadan ilaç kullanma sıklığı oldukça yüksektir.

Yapılan çalışmalarda, reçetesiz veya hekim önerisi olmadan ilaç kullanan kadınların oranı %70-82 arası değişmektedir.

Bu yazı, günümüzde dismenorenin yönetiminde kullanılan tamamlayıcı tedaviler için bilgi sağlamaktadır. Bilimsel çalışma sonuçları ile kullanılan tamamlayıcı tedavilerin dismenore üzerine etkileri aşağıda belirtilmiştir.

Vücut Terapileri

  • Masaj

Masajın yararları ve ağrı üzerinde bıraktığı olumlu etkiler yıllardır bilinen bir doğrudur.

Son yıllarda masajlar, gül veya lavanta gibi hoş kokulu yağlarla birlikte yapılmaktadır. Amaç; masajın etkinliğinin yanı sıra kokuların bıraktığı olumlu etkilerden de faydalanmaktır.

Güney Kore’de yapılan bir çalışmaya göre, menstrüasyondan 1 hafta önce günde 15 dakikalık düzenli bir masajın dismenore ağrısını hafiflettiği bildirilmiştir.

Türkiye’de yapılan bir araştırmada da karın bölgesine yapılan masajın ağrıyı azalttığı; aromatik yağlarla beraber masaj uygulamasının daha etkili olduğu bildirilmiştir.

  • Akupresör

Akupresör, genel olarak belirli noktalara ovma yoluyla bölgede toplanan enerji yoğunluğunun dağıtılması ve ilgili noktalarla bağlantılı organların bu şekilde rahatlatılması esasına dayanır.

Dismenore ağrısıyla ilişkisini incelemek amacıyla Tayvan’da yapılan bir araştırmaya göre, SP6 bölgesine yapılan akupresörün dismenore ağrısını azalttığı bildirilmiştir.

  • Spinal Manipülasyon Terapisi

Spinal manipülasyon terapisinde, omurga hizasında kuyruk sokumunun biraz üstüne bası uygulanır. Bu işlemin sinir köklerini etkiler ve hissedilen ağrıyı azaltır.

Yapılan bir araştırmada, primer dismenore yaşayan kadınlarla yaptığı çalışmada, spinal manipülasyon terapisinin ağrı şiddetini hafiflettiği raporlanmıştır.

Zihin-Beden Teknikleri

Derin nefes alma, meditasyon, güzel şeyler hayal etme tekniklerinin kullanılması dikkati ağrı dışında başka şeylere yönelterek, bireylerin kaygılarını azaltmakta ve ağrının daha az oranda yaşanmasını sağlamaktadır.

  • Fiziksel Egzersiz

Yapılan araştırmalara göre adet öncesi günlere fiziksel aktivite yapan kadınlarda, dismenore belirtilerini azaltabileceği belirtilmiştir.

Ancak bu egzersiz rutininin ağrıyı azalttığı tam olarak kanıtlanamadığından dolayı ağrıyı azaltmada standart bir uygulama haline gelememiştir.

Fiziksel aktivite, karın bölgesindeki bağ dokuyu gerdiğinden ağrıyı azalttığı doğrulanmıştır fakat bu azalış istenilen düzeyde değildir.

  • Yoga

Yoganın ağrıyı azaltmak konusundaki etkisi doğrulansa da bu konuda yeterli düzeyde kanıt yoktur. Fiziksel egzersiz, doğru nefes teknikleri ve meditasyonun birleşimi olan yoga kaygının azaltılmasında ve kasların güçlenmesinde etkilidir.

Yapılan bir çalışmada, düzenli yoga yapan kadınlarda dismenore süresinin azaldığı belirtilmiştir.

Beslenme

Beslenme alışkanlıkları ve sağlıklı beslenme programı dismenorenin yönetiminde etkili olan uygulamalardır.

Dismenore ile baş etme de kramp tarzında ağrıların oluşumunu artıracak besinlerden kaçınılması önerilmektedir. Yapılan çalışmalarda, bir menstrüel siklus boyunca kadınların yağı azaltılmış sebze ağırlıklı beslenmenin kandaki östrojen ve progesteron düzeyini düşürdüğü, sıvı birikimini azaltarak dismenore üzerine etkili olduğunu vurgulamışlardır.

Yüksek miktarda araşidonik asit (bir yağ asidi) içeren besinler menstrüel ağrının oluşumuna neden olabilmektedir.

Prostoglandinler, dismenore oluşumunu etkilemektedirler.  Araşidonik asit ise prostoglandin üretimini sağlamaktadır.

Dolayısıyla araşidonik asit yönünden en zengin gıdalar arasında bulunan tereyağı, mısır, hurma, hindistan cevizi, soya fasulyesi yağı, hindi ve tavuk gibi gıdaların fazla tüketimi dismenore riskini artırabilmektedir.

Bunun yanı sıra süt ve süt ürünleri sindirim sisteminde gaz üretimine neden olmakta; bu da basınç oluşturup ağrıyı artırabilmektedir.

Bilimsel çalışmalarda adet öncesi dönemde süt ve süt ürünlerinin tüketiminin azaltılması ile kadınların üçte birinin menstrüel ağrısının hafifleyeceği belirtilmiştir.

Potur, D. C., & Kömürcü, N. (2013). Dismenore yönetiminde tamamlayıcı tedaviler. Hemşirelikte Eğitim ve Araştırma Dergisi, 10, 8-13.

Kızılkaya Beji, N., Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Kitabı, Nobel Tıp Kitabevleri, İstanbul, 2016.

Han SH, Hur MH, Buckle J, Choi J, Lee MS. Effect of aromatherapy on symptoms of dysmenorrhea in college students: A randomized placebocontrolled clinical trial. The J Altern Complement Med 2006; 12:535- 541.

Apay SE, Arslan S, Akpinar RE, Celebioglu A. Effect of aromatherapy massage on dysmenorrhea in Turkish students. Pain Manag Nurs 2012; 13:236-240

Rakhshaee Z. Effects of three yoga poses (cobra, cat and fi sh poses) in women with primary dysmenorrhea: a randomied clinical trial. J Pediatr Adolesc Gynecol 2011; 24:192-196.

Hudson T. Using nutrition to relieve primary dysmenorrhea. Alternative and Complementary Therapie 2007; 13:125-128.

Chen H-M, Chen C-H. Effects of acupressure at the sanyinjiao point on primary dysmenorrhoea. J Adv Nurs 2004; 48:380-387.

Jun EM, Chang S, Kang DH, Kim S. Effects of acupressure on dysmenorrhea and skin tempature changes in college students: a nonrandomized controlled trial Int J Nurs Stud 2007;44:973-981.

Holtzman DA Ptrocco-Napuli K, Burke JR. Prospective case series on the effects of lumbosacral manipulation on dysmenorrhea. J Manipulative Physiol Ther 2008; 31:237-246.

Potur, D. C. (2009). Lokal düşük doz ısı uygulamasının dismenore üzerine etkileri.

Demirci, D. (2017). Dismenore ile baş etmede kullanılan tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemleri (Master’s thesis).

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.