Dışkı Renkleri Ne Anlam İfade Ediyor?

0 25.792

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Hızlı Ve Yavaş Bağırsak Hareketleri Ne Anlama Geliyor? adlı yazımda bağırsak hareketlerinin kişiye özgü olduğundan ve her kişinin bağırsak hareketleri konusunda kendi normalinin olduğundan bahsettim. Bu yazımın konusu olan dışkı renkleri konusunda aynı şeyi söyleyemiyorum.

Dışkının Normal Yapısı Nasıldır?

Dışkının normal şekil yapısı fıstık ezmesine benzer dokuya ve sosis şekline benzerken rengi ise kahverengi veya açık kahverengiye benzemektedir.

Şimdi sizlerle dışkı renk çeşitlerinden bahsedeceğim. Tüm dışkı renk çeşitlerini öğrendiğinizde tuvalet sonrası dışkınıza baktığınıza sağlık durumunuz ile ilgili bir fikriniz olmasını sağlayacak ve kendinizi takip edebileceksiniz.

Dışkı Renkleri Neyi İfade Ediyor?

1. Dışkıda Kan

Asla normal değildir. Acil tedavi gerektiren bir durum teşkil edebilmektedir. Hemoroid, enfeksiyon, kolon kanseri gibi nedenlerden ötürü oluşabilmektedir.

2. Kötü Kokulu Siyah ve Katranımsın Dışkı

Bazı yiyecekler, demir takviye ilaçları ve en kötü ihtimalle iç kanamadan kaynaklı olabilir.

İlişkili Diğer İçerikler

3. Kırmızı veya Bordo Dışkı

Kırmızı renkli yiyecekler yemekten veya hemoroid, divertikülerin kanama durumlarında oluşabilmektedir.

4. Yeşil Dışkı

Yeşil veya yapay olarak yeşile boyanmış yiyeceklerden kaynaklı olabileceği gibi demir takviye ilaçları ve dışkının kolondan geçiş süresinin azalması nedeniyle de olabilir.

5. Soluk veya Kil Rengi Dışkı

Dışkıya kahverengi rengini veren safra tuzu eksikliği, antiasitler, baryum lavman sonrası veya hepatit gibi durumlarda görülebilmektedir.

Tuvalet sonrası dışkınıza bakmak için yeterli bilgiyi aldınız. Her tuvalet sonrası dışkınızdaki değişiklikleri takip ederek sağlığınızı kontrol altında tutabilirsiniz.

Unutmayalım ki; bir sindirim problemini tedavi edilmesi zorlaşana kadar beklemek yerine erken aşamalarda fark ederek başa çıkılması daha kolaydır. Birçok sindirim problemi, daha fazla lif yemek, su içmek veya yürüyüşe çıkmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile yönetilebilir ve hekime başvurmadan bile önlenebilmektedir.

https://www.verywellhealth.com/normal-bowel-movements-1942606 Erişim Tarihi: 30.09.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.