Diş Teli Taktırmanın 4 Faydası

0 2.916

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dişlerimizin sağlığını elimizden geldiği kadar korumaya çalışsak da elimizde olmayan bazı nedenlerden dolayı diş sağlığımızı kaybediyoruz. Benim de bu şekilde kaybolan diş sağlığım vardı. Bu beni uzun süre çok rahatsız etti. Yine de dişime çok fazla değer göstererek elimden geldiğinden temiz tutmaya çalışıyordum. Temiz tutmak bir yana diş sağlığımı bozan dişin şekilsel sorunları da yirmilik dişlerimin çıkması ile daha belirgin hale geldi.

Pandemi de dişimin şekilsel bozukluklarını düzeltmek için diş hekimi ile konuştum. Pandemi hafiflemeye başladıktan sonra ortodonti tedavisine başlayabileceğimizi söyledi. Bende bundan yaklaşık 15 gün önce diş telini taktırdım.

Böylelikle uzun bir tedavi sürecine başlamış olduk.

Diş teli taktırmamın bana daha şimdiden birçok faydası oldu. Bu faydaları sizlerle paylaşmak istiyorum. Daha önce biraz gereksiz olarak gördüğüm duruma karşı bakışım ciddi anlamda değişti.

1. İyi Hissetmemi sağlıyor.

Diş teli takıldıktan sonra beden imajıma yönelik olumlu bir hissiyat oluştu. Bu durum daha sağlıklı ve daha özgüvenli olmama neden oldu. İyi hissetmek de genel yapıma yansıyarak vücuduma daha fazla değer vermemin uzun süreli bütünsel sağlığımı korumak için motivasyon sağladı.

2. Uzun süreli diş sağlığımı koruyor.

Yaşam süresi uzuyor. Bu süreçte birçok sağlık sorunu yaşıyoruz. Ve özellikle sağlık sorunu yaşamasak dahi çok fazla kullandığımız organlarımız ve dokularımız çok hızlı yıpranıyor. Dişleri de her gün yemek yediğimiz için çok fazla kullanıyoruz. Ve hızlı yıpranıyorlar. Bir de bu duruma elinizde olmayan diş sağlık sorunları da eklenince tahminimizden çok hızlı diş sorunları yaşıyoruz.

Örneğin, şekilsel diş bozukluğu olduğunda diş temizliği tam sağlanamıyor. Bu da diş çürümelerine vs neden oluyor.

Hayat uzun olduğundan diş teli tedavisinin uzun süre diş sağlığımı koruyucu etkisi olduğunu bilmek çok iyi oluyor.

3. Diksiyonumu düzeltmemi sağlıyor.

Dişlerin şekilsel bozukluğu ileri dereceye varınca konuşurken seslerimizin farklı çıkmasına neden oluyor. Bir akademisyen olarak günümün büyük bir bölümü konuşarak veya insan karşısında geçiyor. Bu nedenle dişimin şekil sorunları düzeldiğinde var olan diksiyonumda düzelmeler olacağını bilmek çok önemli bir şey. Bu kariyerimizin şekillenmesinde de etkili.

4. Çekinmeden gülmek / kahkaha atmamı sağlıyor.

Diş sağlığının en büyük özgüven sağlayıcı alanı belki kendini sınırlamadan veya tutmadan gülmek / kahkaha atmak…

Bu çok istediğim bir şey. Diş tedavimin ilerlemesi ile bunu çok daha fazla yapmak istiyorum.

Özetle, bir diş tedavisinin sadece sorunlarla değil, proaktif olarak da yaklaşılması gerekilen bir durum olduğunu daha iyi anladım. Hatta ağız diş sağlığının da bir ülkenin gelişmişlik düzeyiyle ilişkisi olduğu aşikâr. Bu nedenle imkânınız var ise diş sağlığınızı koruyun ve geliştirin. Bunun hiçbir zaman zararını görmeyeceğinize adım gibi eminim.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.