Diş Tedavisinde Kullanılan Braket Çeşitleri Nelerdir?

0 128

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Diş tedavilerinde sıklıkla diş teli olarak bilinen ve braketler kullanılmaktadır. Özellikle braketler , dişlerinin daha düzgün olmasını isteyen kişilerin ağızlarında belirli bir süre kalarak dişlerin istenilen hizada olması sağlanıyor.

Braket tedavisinde birçok braket türü kullanılıyor. Bu yazımda bunları ele almak istiyorum. Unutmayın size uygun braketi diş hekiminiz ile birlikte karar vereceksiniz.

Metal Braketler

Tedavi sırasında en çok kullanılan metal braketlerdirMetal braketler dayanıklı, hijyenik ve ucuz olmasından dolayı yaygın kullanıma sahiptir ancak estetik olmamaları dezavantaj oluşturur.

Estetik Braketler

Estetik braketler son yıllarda geliştirilen materyal özellikleriyle beraber estetik beklentinin yüksek olduğu hastalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Diş rengini yansıtan şeffaf görünümleri ile dışarıdan fark edilmesi oldukça zordur. Ancak braket kırılması, yüksek sürtünme direnci ve maliyetinin yüksek olması gibi dezavantajları mevcuttur.

Damon Braket

1996 yılında Dwight Damon tarafından geliştirilmiştir. Damon brakette kullanılan özel kilitleme mekanizması diş tellerinin braket içinde düşük sürtünme kuvvetiyle hareketine olanak sağlar. Daha az kuvvet uygulanarak daha fazla diş hareketine izin verir. Kontrol randevuları metal braketlerde 4-5 haftada bir yapılırken Damon braketlerde 6-7 haftada bir yapılabilmektedir. Özel braket sistemleri olduğu için metal braketlere göre maliyeti fazladır.

Lingual (Görünmeyen Diş Telleri) Ortodonti

Geleneksel diş teli tedavilerinin görüntüsünün istenilmediği estetik beklentinin yüksek olduğu hastalarda kullanımı uygundur. Günümüzde mesleği gereği sürekli insan karşısında olan ve diş tellerinin görünmesini istemeyen bireyler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Diş tellerinin dişlerin arka yüzeyine yapıştırılmasından dolayı görünmez olması en büyük avantajı iken dilde rahatsızlık ve yutkunma problemleri gibi dezavantajları bulunmaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.