Diş Ağrınızı Azaltmanızı Sağlayacak 6 Öneri

0 119

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Elbette öncelik geçici çözümler yerine kalıcı tedavi yolları olmalıdır. Ancak ani gelişen ve diş hekimine başvuramadığımız durumlarda ağrının hafifletilmesi için birçok tedavi yolunu deneyebilirsiniz.

Aspirin

Aspirin içeriği ile uyuşturucu ve kan sulandırıcı özellik taşır. Diş etinde kanama varsa aspirin kullanılmamalıdır. Ancak ağrı hafif ise ve kanama yoksa 1 adet bebek aspirininin kaşık yardımı ile ezilerek toz haline gelmiş hali çürüğün üzerine serpilebilir. Bölgenin uyuşması ile diş ağrısı hafifler.

Karanfil

Diş eti veya diş ağrısı için en etkili bitkisel yöntemlerden biridir. Bir karanfil hafif çiğnenerek ağrılı bölgede tutulur.  Birkaç dakika içinde ağrı hafifleyecektir. Ayrıca karanfil yağı da kullanılabilir. Karanfil yağı anestezik ve anti bakteriyeldir.

Çay poşeti

Normal bir çay poşeti alınır ve bir bardak ılık su içerisine konarak ıslatılır. Islanmış çay poşeti çürüyen diş üzerine yerleştirilir. Çayın salgıladığı tein maddesi şişliği azaltır ve aynı zamanda ağrının giderilmesine yardımcı olur. Dişiniz soğuğa karşı hassas değilse çay poşetini buzlu suda ıslattıktan sonra ağrılı bölgeye uygulamanız anestezi etkisi yaratacaktır.

Tuzlu su ile gargara

Bir çay bardağına bir çay kaşığı tuz eklenip karıştırılır. 1 dakika boyunca ağızda çalkalanıp tükürülür. Tuzlu su anti bakteriyel olması sebebiyle diş çürüklerinde etkili bir yöntemdir.

Sarımsak

Besinler arasında en yüksek miktarda anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde diş çürükleri ve diş apselerinde tedaviyi destekleyici ve ağrı kesicidir.

Kırmızı biber ve zencefil

Biraz acı biber ve zencefil kökü tozu karışımı etkili bir ilaç görevi görmektedir. Karışım su ile yoğrulur. Bir pamuk karışım içerisinde ıslatılır ve ıslanan pamuk çürüyen dişin üzerine yerleştirilir. Başta biraz acıtsa da bölgeyi uyuşturarak ağrının hissedilmesini engeller. Diş eti tahrişini önlemek için pamuğu diş etinden uzak tutmak gerekir.

Diş ağrısına alkol iyi gelir mi?

Ağrıyan dişe kolonya ve alkol toplum içerisinde yaygın olarak kullanılsa da bu durum özellikle iltihaplı diş ağrısı için çok sakıncalıdır. Alkol iltihaplı olan bölgenin daha çok sıvı toplamasına sebep olur.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.