DİKKAT! Koronavirüs Tüm Hızıyla Etkisini Göstermeye Devam Ediyor

0 2.528

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Bu hafta dünyada olup bitenleri bir gözden geçirelim. Onaylanmış vaka sayılarının toplam 250 milyona, ölüm sayılarının 5 milyona yaklaştığı bir dönemdeyiz. Salgının başından beri belirgin şekilde dört, kimi yorumlara göre beş ayrı pik yaşadık.

İlk pikimiz Çin ve ardından Avrupa’yı sarsan orijinal Wuhan virüsüyle oluşan ve günlük 90 binlere varan vaka sayılarıyla, 2020 ilkbaharında kendini gösterdi. Önce Çin sonra Avrupa’nın sönmesini takiben, bu kez ABD, Rusya ve Latin Amerika ülkelerinin sürüklediği ve günlük vaka sayılarının 300 bine ulaştığı, 2020 yaz aylarını kapsayan ikinci atak oluştu. Ardından sonbahar aylarından başlamak üzere 2021 başında günlük 850 bin vakayla pik yapan, İngiltere ve Avrupa’da Alfa, Brezilya’da Gamma ve Güney Afrika’da Beta varyantlarının etkisindeki üçüncü dalgayı gördük. Bu süreç boyunca ABD hep yüksek rakamlarla dalgalara eşlik etti.

Mart başından başlamak üzere dünyanın en fazla iki nüfusundan birine sahip Hindistan Delta varyantının etkisine girdi. Bu dönemde küresel salgını Hindistan sürükledi ve vaka sayıları Nisan sonlarında günlük 900 bine çıkarak dördüncü pikini yaptı. Küresel vakaların yarısı Hindistan’dan çıktı. Hindistan sönerken Delta bütün dünyaya yayılmaya başladı ve bu yayılım Ağustos sonlarında günlük 720 bin vaka sayısıyla 5. zirveye yol açtı. Bugün küresel günlük vaka sayıları 400 binler civarında ve azalma eğiliminde.

2021 Ocak ayında hız kazanan bağışıklama çalışmaları arzulanan düzeye ulaşmamakla birlikte son günlerde tam aşılı oranları dünya nüfusunun %35’ine, en az tek doz aşılı oranları da %47’ye ulaştı. Bu artışta devasa nüfusu sahip Çin’in tam aşılı oranlarını hızla %71’e ulaştırmasının, benzer nüfusa sahip Hindistan’ın da bağışıklamada ivme kazanmasının büyük rolü var.

Bağışıklama oranlarındaki artışa karşın vaka ve ölüm sayılarında arzulanan düşüşün görülmemesi biraz hayal kırıklığı yaratmakla birlikte, durumun açıklanması güç olmadı. Hindistan’dan alevlenen Delta varyantı çok hızlı ve kolay yayılma özelliğine sahip, daha ağır hastalık yapan, daha öldürücü bir varyant olarak tanımlandı ve yaşlı nüfusta aşı oranlarının artmasıyla, salgın çocuklar ve gençler arasında hızla yayılım göstermeye başladı. Çocuk ve gençlerin eve taşıdığı virüs ise aşısız, eksik aşılı veya aşının etkisiz kaldığı orta ve ileri yaşlı grupta ölüm sayılarını arttırdı. Sağlık Bakanı birkaç gün önce vakaların yarısının 30 yaş altında olduğunu açıkladı. Detaylı istatistikleri olan ve bağışıklanma oranı hayli yüksek İsrail’de vakaların %32’si 0-9, %55’i 0-19 yaşında ve %70’i 30 yaş altında. Bu oranlar her geçen gün artıyor.

Delta varyantı artık dünyanın her yerinde. Peru’da yayılan Lambda ve Kolombiya’da saptanan Mu varyantları Delta’nın baskınlığını yenemedi. Tüm Güney Amerika ülkelerinde Delta giderek hâkim duruma geliyor. Bu yeni bir olay ve bugünlerde durgun seyreden Güney Amerika’da teorik olarak yeni bir dalga beklentisi var. Ancak artan aşı oranları bu dalgayı sınırlayabilecek mi, şimdilik bilemiyoruz.

Ülkemizde önümüzdeki günler çocuk ve gençlerde Delta’nın giderek yayılmasıyla sürüp gidecek. Belirtisiz enfeksiyonlar göz önüne alınınca ne büyüklükte bir kitlenin virüsle tanıştığını bilemiyoruz.  Ancak onaylı vakaların 30 binlerde olduğunu düşünürsek hayli büyük sayılar söz konusu. Okulların açılması bu yayılımı hızlandıracak. Bu kişilerin daha yaşlılara yaydığı virüs maalesef bir süre daha can almaya devam edecek gibi. Aşı oranlarımızdaki artış giderek yavaşlıyor. Bugün itibariyle %54 tam aşılımız var. Maalesef yetersiz. Aşı oranları arttırılabilse, çocuklar ve gençler arasındaki bu hızlı yayılımın etkisiyle çok uzun olmayan bir süre sonra salgının boyutunda bariz bir azalma beklenebilir. Tabi Delta’yı aratan yeni bir varyantla tanışmamamız halinde.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.