Dermatologlar Endişeli: COVID-19 Saç Dökülmesine Neden Oluyor

0 3.782

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Uzun zamandır hayatımızda yer edinen hatta hayatımızın bir parçası haline gelen Covid-19 pandemisine aşı bulunsa da halen kesin bir tedavisi bulunamadı.

Covid-19 virüsü aşılı olsak dahi hayatımıza aniden giriş yapıp bizleri fiziksel ve psikolojik olarak olumsuz etkileyebiliyor. Hastalık süresince bize yaşattığı fiziksel ve psikososyal rahatsızlıklarla da kalmayan virüs hastalık sonrasında da bizleri etkilemeye devam ediyor.

Halk arasında nefes darlığı, pıhtı atması, hafızada gerileme gibi kavramlar kulaktan kulağa dolaşıyor fakat bu olumsuzluklara bir yenisi daha eklendi.

SAÇ DÖKÜLMESİ..

Her şeye etki eden bu virüsün saç dökülmesine sebep olma sebebi konusunda dermatologlar endişeli. Çünkü bu konuda başvurular artmış durumda. Hastalıkla beraber devam eden 3-6 ay gibi bir süre saç dökülmesi yaşayanların hastaneye başvuru yaptığı kaydedilen veriler arasında fark ediliyor.

Saç Dökülmesinin Direkt Sebebi Saç Dökülmesi Mi?

Bu noktada kullanılan ilaçlar ve virüsün bağışıklığı düşürerek vücutta yer alan mikro ve makro kayıplar yapması sebep gösteriliyor.

Bu noktada yapılmış araştırmaya göre; hastalık sürecinde kullanılan ilaçlar vücut metabolizmasını bozabiliyor ve biyotin eksikliği ortaya çıkıyor. Bu da saç dökülmesine sebep oluyor.

Bağışıklığınızı toparlar, eksik olan vitamin ve mineralleri yerine koyar üzerine de biyotin eksikliğinizi giderdiğinizde saçlarınız dökülmeyecektir.

Saç dökülmesinin gerginlik yaratması bu süreçte çok normal ancak bağışıklığınıza yönelik hareket ederseniz bu süreci hızla atlatacağınızı ifade edebilirim.

Hepinize sağlıklı günler diliyorum.

Uslu, D. A. (2020, 08 24). The role of biotin metabolism in the COVID-19 infection. degruyter.com: https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/tjb-2020-0231/html?lang=de adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.