Deri Hastalıkları Hakkında Doğru Bilinen 21 Yanlış

0 1.397

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Herkese selam!

Umarım iyisinizdir. Teşekkür ederim ben de iyiyim. 😊

Bazen bu tarz girişler yaparken kendi kendime konuşuyor gibi hissediyorum. Keşke karşılıklı konuşma şansımız da olabilse dediğim çok an var.

Neyse… Sizin de bana sorduğunuzu farz ederek genel durumumdan bahsettiğime göre içeriğime geçebilirim. Bugün deri hastalıkları üzerine, benim de yanlış bildiğim bazı bilgilerden yola çıkarak, 21 maddelik bir DOĞRU/YANLIŞ resitali verdim.

Sonuysa tam bir bomba!

Spoiler vermeden hazırsanız içeriğime başlayalım!

1. Egzama, sivilce, kaşıntı vb. hastalıklar karaciğer bozukluklarından kaynaklanmaktadır.

YANLIŞ!

Sarılık başlangıcı ve karaciğerin ileri derecede bozuklukları gibi çok özel bir iki durum dışında karaciğerle ilgili bir deri hastalığı yoktur.

2. Ürtiker (Halk arasında bilinen adıyla “Kurdeşen”), kaşıntı, egzama vb. deri hastalıkları “Alerji Uzmanları” veya “İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanları” tarafından takip ve tedavi edilir.

YANLIŞ!

Deride görülen her tür belirtinin çözüm yeri “Deri Hastalıkları Uzmanı”dır.

3. Fazla tüketilen “çikolata, muz, çilek” kaşıntılı alerjik döküntüler yapar.

YANLIŞ!

Bu yiyecekler yalnızca alerjisi olanlar için bir etki oluşturur. Bu alerjiler ve buna bağlı deri belirtileriyse çok az görülmekle birlikte, böcek ısırıkları da dahil pek çok hastalık için sebep olarak görülmektedir.

4. Kaşıntılı hastalıklarda, sert kaşıyarak deri yırtılıp pis kan akıtılınca kaşıntı durur.

YANLIŞ!

Bu noktada kaşıntıyı azaltan şey alanın kanaması değildir. Kaşıma eylemiyle ağrının ortaya çıkması kaşıntıyı azaltır. Ayrıca kanın pisi veya temizi yoktur.

5. Kurbağaya değenlerde siğiller oluşur.

YANLIŞ! 

Bu bilginin hiçbir dayanağı olmamakla beraber, herhangi bir mantık çerçevesi de yoktur. Doğru olduğunu savunan kişilere şunu söylemekten çekinmeyin: Haydi prenses, kurbağayı öp de yakışıklı bir prens görelim.

6. Siğiller okutmayla geçebilir.

KISMEN DOĞRU OLABİLECEK BİR BİLGİDİR.

Okutma, okuma, dua etme …vb. önemli olan eylem değildir. Önemli olan kişinin bu eylemden fayda göreceğine inanmasıdır. Biz sağlık çalışanları olarak, bu duruma pek çok kez şahit olmaktayız. Mühim olan, bireyin neden/nasıl ve ne yolla olduğunu fark etmeksizin başaracağına inanmasıdır. Siğillerde alınacak her türlü önlem, bilemediğimiz bir mekanizmayla bağışıklık sistemini güçlendirerek iyileşmeye neden olabilir (Tabi, her zaman olumlu sonuç alacağımız söylenemez.).

7. Frengi, tedavisi olmayan çok tehlikeli bir hastalıktır.

YANLIŞ!

Günümüzde frengi, tedavisi kolay olan hastalıklardan biridir. Yeter ki bireyler zaman doğru çözüm yoluna gitmekten korkmasın.

8. Cüzzam çok bulaşıcı ve korkunç bir hastalıktır.

YANLIŞ!

Cüzzam eşler arasında dahi çok zor bulaşan, yavaş da olsa tedavi olabilen ve hem yurdumuzda hem de dünyada sayısı giderek azalan bir hastalıktır.

9. Yılancık taşı, yılancık hastalığının olduğu alana konur ve yapışarak düşmeden kalırsa, hastalık kendiliğinden geçer.

YANLIŞ!

Ne yazık ki, mikroplar taşın yapışıp yapışmadığını fark edebilecek zekaya sahip değildir. 😊 Yılancık hastalığı mikrobik bir hastalıktır ve geç de olsa kendiliğinden geçmesi mümkündür.

10. Ayak parmak aralarındaki mantar hastalıklarının tedavi edilerek kaşınma ve sulanmanın kesilmesi kötüdür.

Kesinlikle YANLIŞ!

Mantar mikrobik bir hastalıktır. Tedavi edilmemesi halinde başka sorunlara yol açabilir.

11. Yağlı ve pis ellerin başa sürülmesi bit oluşumuna sebep olur.

YANLIŞ!

Bitler insandan insana, doğrudan veya eşyalar aracılığıyla bulaşır. Eğer ortada bir bulaşma eylemi yoksa saçlara her gün yağ sürülse dahi bit oluşamaz.

12. Kuru yemişler, çikolata, kızartmalar, kolalı içecekler ergenlik sivilcelerini artırırlar.

YANLIŞ!

Bu yiyeceklerin sivilceler üzerinde bir etkisinin olup olmadığı ispatlanamamıştır. Yani bu besinleri yüzünüze sürmediğiniz müddetçe cildinizde bir zararını görmezsiniz. Bu sebeple, sivilcesi olan ergenlerin özel bir diyete gereksinimi yoktur.

13. Ergenlik sivilceleri mikrobiktir, bulaşır. Ayrıca onları; ellemek, sıkmak, uğraşmak, patlatmak onların sayılarını arttırırken daha da yayılmasına sebep olur.

YANLIŞ!

Ergenlik sivilceleri doğrudan mikrobik bir hastalık değildir. Keşke bu bilgiyi ergenliğimde bilseydim de sivilcelerin kurumasını beklemek yerine sıkıp rahatlasaydım, diyenler parmak kaldırsın.

14. Ergenlik sivilceleri evlenince geçer. Öhhh!

YANLIŞ! 

Değerli okur, bu sıklıkla kadınlara söyleniyor olsa da söylenmemesi gerektiğini bil! Sivilceler evlilikle geçmezler. Ayrıca hadi bir düşünelim, velev ki evlenince geçsinler…

Yahu sene 2023 oldu, bu zamanda hem de bu pahalılıkta sivilce geçsin diye evlenilir mi?

Lütfen kötü ve pahalı tedavi yollarından kaçınalım.

15. Saçlar kökünden kazınırsa eskisinden daha gür ve sağlıklı uzar.

YANLIŞ!

Bu bilgi benim de başımı çok yaktı…. Gürleşmediğini bilseniz de belli bir yaşa kadar duruma ayak uydurmak zorunda kalıyorsunuz. Ağaç mıyım yahu nasıl güçlensin demeye başladığınızda kuaföre gidip saç kestirmenin -babanızın aksine- saçta boydan bir fark olsun diye yapılan bir faaliyet olmadığını anlıyorsunuz. Saçlar sağlıklı olsun sağlıklı dursun diye kestirilir, kestirip mutsuz gezelim diye değil. Tamam bazen ruh halimize göre radikal kararlar veriyoruz. O başka konu… Neyse devam edelim!

16. Kel kafalı erkeklerin erkeklik hormonları daha fazladır.

YANLIŞ!

Bunu ilk okuduğumda kahkaha atmıştım. Değişik bir teselli ama üzülerek söylüyorum ki erkekler hormonları herkesinki kadarcık.

17. Yazın esen Samyeli rüzgarına karşın güneş altında ıslak kalınırsa deride beyaz lekeler oluşur.

YANLIŞ!

Sözü edilen beyaz lekeler ya basit bir mantar hastalığına veya Vitiligo adı verilen hastalığa aittir. Varoluş sebepleri bundan kaynaklı değildir.

18. Doğuştan olan benler kanser olmaz.

YANLIŞ!

Doğuştan olan benlerin, sonradan oluşan benlere göre kanserleşme ihtimali daha fazladır.

19. Benlerin alınması kanserleşmeye yol açar, bu yüzden tehlikelidir.

YANLIŞ!

Uzun süre ihmal edilip, ancak kanserleştikten sonra alınan benlerin neden olduğu çok yanlış bir inanıştır.

20. Benlerin cerrahi yoldan çıkarılması en güvenilir yoldur.

YANLIŞ!

Doğumda var olan benler genetikle ilgili olup, gebelik sırasındaki dış/çevresel faktörlerden etkilenmezler.

21. Psikolojik sıkıntı ve gerginlikler, bazı önemli deri hastalıklarına yol açabilir.

DOĞRU!

30’a yakın oranda psikolojik etkenlerden kaynaklanan deri hastalığı vardır. Hatta buna ilk duyduğumda çok şaşırdığım bir örneği sizlere de anlatarak yazımı sonlandırmak istiyorum.

İzel in yüzündeki izler

“Benim hiçbir zaman yüzümde ergenlik sivilceleri çıkmamıştır. Çok minik şeyler çıkar, sonra kaybolur giderdi” diyen İzel, yüzündeki bu değişimi şöyle açıklamış: Bu cilt problemim, 23 yıl önce, bir gecede ortaya çıktı. İlk aşkın, ilk aldatılmanın verdiği sıkıntılardan kaynaklı olabilir”.

Bu aşkın bıraktığı yangınlardan biri olan bu şarkıyı da size sunayım, keyifli dinlemeler!

Sizce haklı mı?

Takdir sizin. 😊

Bir sonraki yazımda görüşene dek şunu unutmayın: Gerçek aşk size zarar vermez, ilk başta öyle zannedilir ancak durum pek de öyle değildir. Evet, gerçek aşık kendini yakar yakmasına da karşısındakini yakmaya kıyamaz. Dilerim sizler, gerçek bir aşkta parlarsınız. Işığınız hiç sönmesin!

 www.turkderm.org.tr Erişim: 31.12.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.