Depresyonda Olan Kişiye Nasıl Destek Olurum?

3 84

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Birisinin Depresyonda Olduğunu Nasıl Anlarım? adlı yazımı okumadan bu yazının size fayda getirmesi biraz düşük olasılıktır. Çünkü yardım etmeye başlamadan önce o kişinin gerçekten depresyonda olup olmadığını bilmeniz gerekmektedir.

Eğer hayatınızdaki birisinin sessizlik içinde acı çektiğini keşfederseniz kendinizi suçlu hissetmeyin. Depresyon genellikle ‘görünmez’ ve birçok insan bunu kabul etmekten utanır. Bu yüzden çoğu kişi tamamen bunun üstünü kapatır veya yalnızca kendilerine yakın olan bir ya da iki kişiye güvenerek anlatırlar.

Bir arkadaşınız, akrabanız ya da iş arkadaşınız size kendini depresif olduğu konularda açarsa bu iyiye işarettir. Sizinle hislerini konuşurken rahat hissettiği için konuyu açmıştır. Kişinin sizinle konuşmaya başladığı zaman depresyonlu birisine destek olmak için yapmanız ve yapmamanız gerekenleri bilmeniz gerekmektedir. Çünkü, bilmeden veya farkında olmadan yanlış yönlendirmelerde bulunabilirsiniz.

How to Help Someone With Depression

Depresyonda Olan Birisine Karşı Nasıl Davranmalıyım?

 • İletişim halinde olun. Hatta haftalık olarak arayın ya da nasıl olduklarını kontrol etmek için mesaj atın. Sizinle konuşmaya ihtiyacı olursa istediklerinde sizinle temas kurabileceğini bilsinler. Bu onlara onlar için orada olduğunuzu basit ve az baskılı bir şekilde söylemektir.
 • Dışarı çıkmaları hakkında onları teşvik edin. Parkta yürüyüş yapmak ya da sanat galerisi onların moralini yükseltmenin harika bir yolu olabilir. Eğer isterlerse konuşmalarına izin verin. Gece dışarıda alkol içmek depresyonu daha da kötü yapacağı için bunu önleyin.
 • Onları desteklemek için yapabileceğiniz herhangi bir şey var mı sorun. Mesela bir danışman bulma konusunda yardım edin. Onların tedavi randevusuna giderken çocuklarına bakın. Çünkü bu sosyal destek onu daha rahat hissettirecektir.
 • Düzgün dinleyin. Siz konuşmayın. Sadece konuşmalarına izin verin. Eğer ihtiyaç duyarlarsa ağlamalarına dahi izin verin. Bu iç boşaltmanın ne kadar değerli olduğunu ona da anlatın. Bu arada onların senin cevaplarına ihtiyacı yok. Onlara konuşmaları için zaman ve alan vermek sizin yapabileceğiz en destekleyici şeylerden biridir.

Depresyonda Olan Birisine Karşı Bunları Yapmayın.

 • Onlara kendilerini toparlamalarını ya da kendine gelmelerini söylemeyin. Zaten bunu yapabilselerdi yaparlardı.
 • Hayatlarındaki pozitifliklere işaret etmeyin. Depresyon insanların umutlu veya iyimser hissetmelerini zorlaştıran bir hastalıktır ve onlara kutsayacakları şeyleri saymalarını söylerseniz suçlu ve utanmış hissedeceklerdir.
 • Her zaman zihinsel sağlıkları hakkında konuşmak için baskı yapmayın. Eğer dilerlerse yapabileceklerini bilmelerini sağlayın. Bu önemli. Onları evden dışarı çıkarmak ya da diğer şeyler hakkında konuşmak aynı derecede yardımcı olabilir.
 • Birkaç hafta ya da ay sonra onların daha iyi olduğunu sanmayın. Hatta bir süre daha canlı ve enerjik görünse bile bu depresyonun iyi gittiği anlamına gelmez. Depresyon uzun süreli olabilir ve bazı insanlar tekrarlayan nöbetlere duyarlıdır. Mevsimsel duygusal bozukluğundan dolayı acı ve ıstırap çekenler kış aylarında kendilerini düşük ve uyuşuk hissetmeye ayrıca eğilimli olacaklardır.

Yapabileceğiniz en önemli şey onlar için orada olduğunuzu düşünmelerini sağlamaktır. Yakın arkadaşı veya aile üyesinden olmayan birisinin konuşması çok yardımcı olabilir. Fakat analiz etmemeye ya da ‘düzeltmemeye’ çalışmalısınız. Belki yardım etmek isteyebilirsin ama (muhtemelen) akıl sağlığında eğitimli bir profesyonel değilsiniz.

https://patient.info/news-and-features/quiz-am-i-depressed Erişim Tarihi: 13.11.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

3 Yorum Yapıldı
 1. Adalet diyor

  Daha mükemmel bir çeviri okumadım ellerine sağlık:).

 2. Buse diyor

  Güzel bir konu, güzel bir çeviri…

 3. Nidanur diyor

  Güzel ve yararlı bir çeviri olmuş. İçinde bulunduğumuz dönemde çokca işimize yarayacak bilgiler verdiğiniz için teşekkürler 🙂

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.