Depresyon (Majör Depresif Bozukluk) Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

0 132

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Depresyon, düşünceyi, hisleri, davranışları olumsuz etkileyen ciddi ancak tedavi edilebilir tıbbi bir hastalıktır. Ortaya çıktığı zaman sürekli bir üzüntü ve ilgi kaybına, zevk veren durumlardan keyif alamamaya neden olur.

Depresyon ve anksiyete tıbbi hastalıkların en sık karşılaşılan ikilisidir. Çoğu klinik çalışanları depresyonun belirtilerini bilmesine rağmen, depresyon sinsi ve karmaşık formlarda görülebildiği için tanı koymakta güçlük çeker; anksiyete tanısı ise daha kolay koyulabilmektedir. Depresyon ve anksiyete sıklıkla birlikte görülür. Depresyon ve anksiyete diğer tıbbi hastalıklarla da beraber görülebilirler ve birliktelik gösterdikleri hastalıkların seyrini ve tedavi yanıtını olumsuz olarak etkilerler.

Mutsuzluğun etkisi nedir?

Mutsuzluk depresyon habercisi olabilir mi?

Mutsuzluk, meydana gelen olumsuz olaylara insanların verdiği olağan tepkilerin bir parçasıdır. Mutsuzluk beklenenden daha uzun sürerse, koşulların zorluğuyla orantısızsa ya da kişinin kontrolünün ötesindeyse, çökkün duygu duruma ilişkin bir belirti olabilir. Çökkün duygudurum ve duygulanım ise farklı beden hastalıklarında ve psikiyatrik hastalıkların sendromları olarak ortaya çıkabilir.

Depresyon belirtileri nelerdir?

 • Kişinin günlük yaşamda üzüntülü olma
 • Enerji azlığı
 • İlginin ya da zevkin azalması/kaybolma
 • Odaklanmada sorun yaşanma
 • Özgüven azalma
 • Karamsarlık
 • Kendine zarar verme düşünceleri
 • Uyku düzeninde bozulma
 • İştah değişiklikleri

Depresyon tanısı konulabilmesi için ise bu tablonun varlığının en az iki hafta sürmesi gerekmektedir.

Depresyon tedavi gerektiren tıbbi bir hastalıktır.

Öncelikle doğru tanı konulmalı ve tedavi için kanıta dayalı prensipler doğrultusunda amaca yönelik müdahaleler yapılmalıdır.

Tedavide temel prensipler şöyledir:

 • Eşlik eden tıbbi durumu saptamak ve tedavi etmek,
 • Hastayla terapötik uzlaşma sağlamak
 • Uygun tedaviyi belirlemek,
 • Tedaviye yanıtı sağlamak ve nüksü engellemek üzere izlem yapmak.

Kısa süreli tedavi 6-8 haftadır. Amaç hastanın belirtilerinin azalmasıdır. Devamlı tedavi ise düzelme sağlandıktan sonra 6 aydır. Bu dönem hastalık belirtilerinin tekrar ortaya çıkması nüks olarak adlandırılır. Nüks yeni bir hastalık başlangıcı değil tedavi edilen hastalığın tekrar ortaya çıkmasıdır. 6 aylık devam tedavisinden sonra hasta iyileşme durumunu koruyabiliyorsa depresyon atağı sona ermiştir.

Aynı zaman da yapılan araştırmalar sonucu psikoterapiler depresyonu iyileştirmede ilaçlar kadar etkilidir. İlaçlar depresyon belirtilerine iyi gelmesi için kullanılan araçlardır. İlaç kullanımına gerek olsa bile bu ömür boyu değildir, terapi ile tedaviye devam edilmeli ve doktor kontrolünde bırakılmalıdır.

Son olarak Silvana Arieti’nin depresyon hakkındaki sözlerini paylaşmak isterim.

Arieti; ‘’Kişi kendi içinde baskın öteki ve baskın amaç için yaşar. Kişi eğer kendi için değil bir başkası ya da bir amaç için yaşarsa bunun yürümediğini gördüğünde hayal kırıklığı, çaresizlik hissi ve depresyon yaşar.’’

Karamustafalıoğlu O.,Yumrukçal H. Depresyon ve anksiyete bozuklukları. Şişli Etfal Hastanesi Tıp Bülteni, 2011;45(2):65-74

Kesebir S. Depresyon ve Somatizasyon. Klinik Psikiyatri 2004;Ek 1:14-19

Taşkın D. Depresyon Nedir? https://mertpirildar.com – (20 Eylül 2018).  Ünlü Psikologların Depresyona Yaklaşımları

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.