Depresyon Konusunda 6 Film Önerisi

0 5.329

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Depresyon…

Hepimizin diline pelesenk olmuş hatta her problem yaşayan kişiye koyduğumuz halktan bir birey koyduğu için tıbbi olmayan diye nitelendirebileceğim bir psikolojik sorun diyelim.

300 milyondan fazla kişinin bu psikolojik bozuklukla mücadele ettiğini söyleyen verilerin ışığında her birinin farklı hikayesi olduğunu söyleyebilirim.

İnsanları, kimsesi yokmuş gibi hayatın tadı yokmuş gibi yalnız, umutsuz ve motivasyonsuz hissettirebilir hatta kimi zaman yaşamanın anlamı yok diyerek hezeyana sürükleyebilir.

Pek çoğumuzun majör ya da minör depresyon aşamasından geçtiğini söyleyebiliriz. Depresyon geçirmediğinizi ya da farklı sorunlarla mücadele eden insanların nasıl hissettiğini bilmiyor ama öğrenmek istiyorsanız bu yazı tam size göre.

Önerilerimi sıralıyorum, sizden de bu temaya uygun diğer ulaşamadığımız filmleri yoruma yazmanızı bekliyorum.

1. Anomalisa

Micheal Stone. Bu ismi motivasyon kitaplarından duymuş olmalısınız. Stone, insanların daha iyi, daha mutlu hayatlar yaşamasını sağlarken aslında kendisi depresyondadır.Hatta kendinden nefret ediyor ve yabancılaşmıştır. Bu filmle depresyonla yaşamanın zorluğu ortaya konmuştur.

2. Sylvia

Depresyonda olan edebiyatçı kadın ile eşinin ilişkisiyle temellenmiş bu film 20.yüzyılın yaşanmış bir hikayesidir.

3. Cake

Ana karakter Claire oğlunu bir kazada kaybetmiş ve depresyonla mücadele etmektedir. Buna yönelik terapi grubuna başlar. Sonrasında hayatında yeni değişiklikler olur.

4. It’s Kind Of A Funny Story

Başarısızlık korkusunun hayatını mahvedeceği korkusuna dayanan bu film 16 yaşındaki Craig’in başına geliyor. Her şey yolundayken dahi yeterince iyi olmadığını hisseder.

5. The Hours

Virginia Woolf2un Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’de yaşayan varlıklı ve depresif bir kadın hakkında yazdığı bir romandır. İşte bu romana dair olan bu filmi mutlaka izlemelisiniz.

6. Melancholia

The New York Times’a göre; Justine karakteri depresyonu mükemmel tarifliyor ve depresyonun yıkıcı taraflarını göz önüne seriyor.

Bu aralar depresyona bağlı kişilerin haberlerini görüyor ve maalesef kimilerinin ölümlerine şahitlik ediyoruz. Hepimize empati yeteneği kazandırabilecek potansiyelde olan filmleri sizlere derledim.

Bu filmleri izlerken ‘popcorn’ yiyecek keyifte olur muyuz bilemem ama hepimize ‘popcorn’ yediğimiz anın tadında günler diliyorum.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.