Çukur Dizisinde Sağlık Temalı Duvar Yazıları İle Sağlık Farkındalığı Yaratılabilir Mi?

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Diziler Türkiye’nin film yapıtlarının ötesinde bir gelişmeye tanıklık ediyor. Dizi izleyen biri değilim. Önerilerle veya rastgele izlediğim bir bölümünde geçen anektoddan dolayı tüm sezonları olmasa da bölüm bölüm izlediğim diziler mevcut.

Son zamanlarda Çukur dizisini fark ettim. 4 sezondur nasıl hiç bir bölümünü izlemediğime veya denk gelmediğime şaşırdım. 4 sezondur devam eden dizi bu sezon final yapacağını belirtmiş. İzlediğim bir kaç bölüm üzerinden kaliteli oyuncu ve kurgu yapısına sahip olduğunu söyleyebilirim. Türkiye’de kalite temelli üretimlerin her zaman karşılık bulacağını düşünen birisi olarak Çukur dizisinin de toplumsal karşılığını bulduğunu söyleyebilirim.

Dizide ilgimi çeken bir kaç şey arasında toplumsal farkındalık ve sağlığın geliştirilmesi amaçlı yapılan duvar yazıları oldu. Bu yazıların ne kadar bir farkındalık yarattığını bilmiyoruz. Belki en azından toplumsal farkındalık yaratma potansiyelinden bahsedebiliriz.

Çukur dizisinin neredeyse her bölümü 5 milyon üzerinde izleniyor. Türkiye için büyük bir rakam olduğunu düşünüyorum. Her hafta tutarlı olarak 5 milyon izleyicisi olan veya toplumla haşır neşir olan kaç yapımız var ki?

Çukur YouTube kanalı 6 milyon 130 bin aboneye sahip. Ayrıca 13 Eyl 2017 tarihinden beri 5 milyar 598 milyon 460 bin 134 görüntüleme almış. Ayıca Instagram hesabını da 3 milyon takipçiye sahip. Kısaca ciddi bir toplumsal karşılığının olduğunu görebiliyoruz.

Ben bir sağlık profesyoneli ve eğitmen olarak Çukur dizisinde geçen sağlık temalı duvar yazılarının toplumun sağlığının geliştirilmesinde ciddi fayda sağlayabileceğini düşünüyorum. Çünkü bağlamsal çerçevede sunulan her paylaşımın nerede, neyin içinde olmaksızın birilerini etkile potansiyeli bulunuyor.

Açık hava reklam alanlarında ve profesyonel hazırlanmış sağlık farkındalıkları çoğu zaman bağlamdan kopartılarak dikkat çekme durumunu azaltıyor. Dikkat ekonomisinde bu durum daha zor. Çünkü kişiler reklamla sağlık farkındalığı için sunulan yapıları ayırmakta zorluk çekiyor.

Ayrıca Çukur dizisinin Instagram hesabında dizinin takip ettikleri arasında (ki çoğu zaman takipçiler takip ettikleri kişilerin neleri ve kimleri takip ettiğini merak edip bakarlar) Kansersiz Yaşam Derneği’nin olduğunu görüyoruz.

Kansersiz Yaşam Derneği‘nin Instagram profiline bakıldığında ise Çukur dizisinde Efsun adını kullanan Damla Sönmez’in derneğin kampanyalarının görünür olmasına destek verdiğini görüyoruz.

Aşağıda Çukur dizisinde geçen sağlık temalı duvar yazılarını görebilirsiniz.

Dizilerin sağlık farkındalığı amaçlı bağlamsal kullanımı ile ilgili ileride daha fazla çalışma yapılmasının toplum sağlığını geliştireceğini ve dizilerin ve dizi yapımcılarının da benimsemesi gereken toplumsal sosyal sorumluluk olduğunu düşünüyorum.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.