COVID-19’un Yeni Dalgası Ne Kadar Sürecek?

0 2.467

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Omicron artık hemen hemen bütün dünyada hâkim varyant haline geliyor. Ülkelerin çoğunda Omicron’la birlikte Delta’nın da etkisi azalmakla beraber sürüyor. Vaka sayıları inanılmaz bir hızla artıyor. Öyle ki günlük vaka sayıları daha önce en yüksek olduğu sayının neredeyse iki katına çıkmış durumda (Şekil 1). Özellikle Avrupa’da Birleşik Krallık, Fransa, İtalya ve İspanya bu artışı körüklüyor. Bu arada Türkiye’de de yayılım hız kazandı ve yeni vaka sayıları hızla artmaya başladı.

Şekil 1

İnceleyeceğimiz ülkelerden birisi Portekiz. Portekiz’de tam aşılı kişilerin oranı %90’a ulaşmış durumda. Aşıların çoğu Mayıs ve Eylül arasında yapılmış. Buna karşılık son birkaç günde Portekiz’de yeni vaka sayıları hızlı bir artışa girdi. Şu an Omicron ve Delta etkisinde. Vakalar genç yaş grubu ve özellikle aşısız kişilerde yoğunlaşmakla birlikte böylesine yüksek tam aşılı oranına rağmen gözlenen artış Omicron’a karşı sürü bağışıklığının çalışmadığını düşündürüyor. Öte yandan Covid-19 nedenli ölümler bu ülkede oldukça düşük düzeylerde. Portekiz yüksek aşı oranlarının yayılmayı önlemede yetersiz kalsa da ölümlere engel olmakta ne kadar etkili olduğunu gösteren en iyi örneklerden biri. Yine 3. doz mRNA aşılarında hayli yol almış İsrail’de Omicron nedeniyle vaka sayılarında belirgin bir artış görülse de ölümler yok denecek kadar az, tek tük.

Omicron dalgasının ne kadar süreceğini varyantın ilk olarak saptandığı Güney Afrika Cumhuriyeti’ni inceleyerek yorumlamak mümkün. Delta varyantı hâkim duruma geldiği ülkelerde ortalama altı ay süren bir yayılım gösterdi. Omicron dalgası ise, ki şu anda tamamen hâkim durumda,  Güney Afrika’da yaklaşık bir ay içinde pik sayılara ulaşıp tekrar inişe geçti (Şekil 2).  Süreç bu şekilde ilerlerse bu dalganın başlangıcından itibaren 1,5 – 2 ay içerisinde sona erme ihtimali var.

Şekil 2

Güney Afrika Cumhuriyeti 60 milyon nüfuslu, toplumun %60’ının kentlerde iç içe yaşadığı, tam aşılı oranı hayli düşük (%25) bir ülke.  Bu özelliklere sahip bir ülkede bulaşma gücü yüksek bir virüsün kolaylıkla yayılım göstermesi mümkün. Sonuç olarak buradan elde edeceğimiz verilerle, verilere güvenmek şartıyla, varyantın yaratacağı dalgayı kestirebiliriz. Böylesine hızla artan vaka sayıları da dalganın daha kısa süreceği olasılığını arttırıyor.

Özetle biraz verileri kullanarak, biraz da sezgilerimize başvurarak küresel Omicron dalgasının daha öncekilere göre çok daha kısa süreceğini, aşısız kişilerin daha fazla enfeksiyona yakalanacağını ve tam aşılı özellikle de hatırlatma dozu yaptırmış bireylerin ölüm olasılığının belirgin şekilde azalacağını söyleyebiliriz. Dalganın kısalığı Omicron’un çoğu ülkede hâkim varyant haline gelerek Delta’nın yerini almasına ve farklı özelliklerde bir başka mutasyonun görülmemesine bağlı.  Bu koşullar yerine gelirse yeni yılın bahar ayları salgının sönmesine zemin hazırlayabilir.

Sağlıkla kalın, mutlu yıllar.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.