Covid-19’un Uzayan Ve Kalıcı Yakınmaları Nelerdir?

0 4.861

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Küresel vaka ve ölüm sayıları düşmeye devam ediyor. Bugünlerde günlük vaka sayıları açısından birinci dalga dışındaki dönemlerin vaka piklerinde saptanan sayıların altına düşmüş durumdayız. Ölümlerde ise daha hızlı ve keskin bir düşüş var. Bugünlerde 26 Mart 2020 haftasında oluşan ölüm sayılarına benzer bir tablo var.

Bilimsel çalışmalarda öne çıkan konular uzayan Covid-19 belirtileri ve Covid-19 komplikasyonlarına yönelmiş durumda. Özellikle hastalık sonrası uzayan ve geçmeyen belirtiler hastalarda kaygı yaratıyor. Bu konuda kapsamlı bir çalışma 12 Nisan 2022’de Nature dergisinde yayınlandı.

Çalışma Eylül 2020 ve Şubat 2021 arasındaki dönemde, yanı sıra Mayıs 2021’de elde edilen verilere dayanıyor. Makalede belirtilerin ortaya çıkmasından itibaren 12 hafta veya daha uzun sürede geçmeyen / iyileşmeyen belirtiler incelenmiş.  İlk dönemde hastaların %37,7’sinde belirtilerin başlangıcından itibaren 12 hafta sonra en az bir ya da daha fazla belirtinin devam ettiği bulunmuş. Mayıs 2021 verilerinde ise bu oran %21,6’ya düşmüş. Öte yandan ilk dönemde hastaların %17,5, ikinci dönemde ise %11,9’unda en az 3 belirti 12 haftadan daha fazla devam etmiş.

Bu belirtilere kadınlarda, ileri yaşlı kişilerde, sigara ve elektronik sigara kullananlarda, hastaneye yatacak kadar şiddetli hastalığı olanlarda ve sağlık personelinde belirgin olarak daha fazla rastlanmış.

Yapılan küme analizi uzayan belirtilerde solunumla ilgili olanların öne çıktığını ortaya koymuş. Belirtiler; yorgunluk, kas ağrısı, uyku bozukluğu, baş ağrısı, nefes darlığı, göğüste sıkışma, tat kaybı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık, ateş, koku kaybı, baş dönmesi, bitkinlik, tekrarlayan öksürük, ses kısılması, iştah kaybı, yüzde ve dudaklarda şişlik, ayaklarda morluk, uyuşukluk, karıncalanma, karın ve bel ağrısı, ishal, deride kızarıklık ve kaşıntı, bulantı-kusma ve göğüs ağrısından oluşmuş.

Makale, COVID-19’un uzun vadeli sekellerini yönetmenin, hastalığı geçiren bireyler, aileleri ve sağlık hizmet sunucuları için sorun yaratmaya devam edeceğini vurguluyor. Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.