Covid-19’un 1. Yılının Gölgesinde Hemşireler Haftası Kutlu Olsun

0 7.599

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

12-18 Mayıs tarihleri arası bildiğiniz üzere Uluslararası ölçekte kutlanan ‘Hemşireler Haftası’ olarak tanınmaktadır. Bu özel hafta, her sene kutlanmaktadır fakat bu sene kutlanan hemşirelik haftası daha bir değerli.

Bu koca sene içerisinde tüm insanlar zorlandı. Çoğu insan yakınlarını kaybetti, ne olduğunu tam anlayamadığımız bir virüs tüm hayatımızı altüst etti. Bizler evlerde otururken, kendimizi korumaya çalışırken sadece hemşireler, hekimler ve diğer yardımcı sağlık çalışanları bizlerin sağlığını korumak için hastanelerde, sahada ve sokaklardaydı.

Hep beraber bu sene bizler için nasıl geçmiş bir bakalım;

 1. İlk Covid-19 Kaynaklı Ölüm Haberi!

17 Kasım 2019’da Çin’de bir hastanın acil servise başvurması ile bulgulanan bu gizemli solunum yolu enfeksiyonu WHO’ya 31 Aralık 2019’ bildirildi. Bu süre zarfında halen bir bilginin olmadığı Covid-19 enfeksiyonundan ilk ölen hasta ilan edildi. Ölen kişi, Vuhan’da bir deniz pazarında çalışan 61 yaşında bir erkekti. Ölüm haberinin global ölçekte yayılmasından sonra durumun ciddiyeti masaya alındı ve tartışmalar başladı.

 1. İlk Çin Dışı Vaka!

13 Ocak tarihinde Tayland’lı bir kadında Covid-19 saptandı. Pandeminin ayak seslerini ilk duyduğumuz haber işte buydu.

 1. Amerika’da İlk Vaka!

ABD’de ilk Covid-19 vakası görüldü. Dünya üzerindeki en kozmopolit ve uluslararası yolcu ve kargo taşımacılığının en yoğun ülkelerden birinde ilk vaka görülmüştü. Virüsün dünya genelinde yayılması için harika bir ülke! Öyle ki ABD’nin yıllık 75-85 milyon turist ağırlıyor. Ülke içi turizmden ve ülke içi ulaşımdan bahsetmiyorum bile!

 1. İlk Karantina Uygulaması!

Virüs Doğu Asya’da hızlıca yayılmaya başladı. Hong Kong, Tayvan, Singapur, Güney Kore, Vietnam, Nepal gibi birçok ülkede vakalar hızla artmaya başladı. 23 Ocak tarihinde Çin Hükümeti, Vuhan eyaletine ulaşımı durdurdu ve eyaleti karantina tedbirleri altında kapatmaya başladı.

 1. Virüs Avrupa’da!

24 Ocak tarihinde Fransa’da ilk virüs görüldü. Uluslararası seyahatin ve ticaretin oldukça hacimli olduğu bu kıtada virüsün yayılımı oldukça kolay olacaktı.

 1. Dünya Sağlık Örgütü Açıklaması!

30 Ocak tarihinde, dünya genelinde yayılmaya başlayan bu alışkın olmadığımız yayılımı görüştü ve ‘Küresel Acil Durum’ ilan etti.

 1. Çin Dışındaki İlk Ölü!

2 Şubat tarihinde ilk kez virüsün merkezi ilan edilen Çin Halk Cumhuriyeti dışında bir Covid-19 kaynaklı ölüm, kayıtlara geçti.

 1. Virüsün Adı

11 Şubat tarihinde Dünya Sağlık Örgütü bu virüse Covid-19 adını verdi.

 1. Afrika Kıtasında İlk Vaka!

14 Şubat tarihinde, Kuzey Afrika ülkesi olan Mısır’da ilk vaka görüldü ve bu vaka Afrika Kıtası yayılımını da artıracaktı. Yine aynı gün Fransa’da ilk ölü kayda geçti. Bu Avrupa’da görülen ilk ölü bildirimi oldu.

 1. Yerel Kaynaklı Bulaşmalar!

21 Şubat tarihinde İtalya’da ilk kez yerel kaynaklı bulaşmalar bildirildi. Yine aynı tarihte İran’ da ilk vakalarla beraber ölümler de peş peşe geldi.

 1. Güney Amerika’da İlk Vaka!

İtalya seyahatinde olan bir Brezilyalı iş insanı, ülkesine Covid-19’u götürdü. Bu Brezilya’da ve Güney Amerika Kıtası’ndaki ilk vaka bildirimi oldu.

 1. Uluslararası Seyahatler ve Küresel Risk Seviyesi!

Suudi Arabistan otoriteleri, Covid-19’un yayılımını gerekçe göstererek o dönem yapılacak olan umre ziyaretlerini 27 Şubat’ta askıya aldı.  28 Şubat tarihinde de DSÖ, küresel risk seviyesini ‘Yüksek’ ten ‘Çok Yüksek’e çekti.

 1. Amerika’da ilk Ölüm!

29 Şubat tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk Covid-19 kaynaklı ölüm kayda geçildi.

 1. Covid-19 Vakaları Katlanıyor!

İtalya’da ilk vakanın görülmesinden 6 Mart’a kadar vaka sayısı 6 kat arttı! İtalya’daki yayılım bölgesi olan Lombardiya ile 14 kent karantinaya alındı.

 1. Okullar ve Üniversiteler Kapandı! Online Eğitimin Yükselişi

İtalya’nın Covid-19 tedbirleri kapsamında ülkedeki tüm ilk ve orta dereceli okullarla birlikte üniversiteler eğitime ara verdiğini duyurdu.

 1. Türkiye’de İlk Vaka!

11 Mart tarihinde Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ilk vakanın duyurusunu yaptı.

 1. DSÖ Kararları Korkutuyor!

Yine mart ayının 2. haftasında Dünya Sağlık Örgütü, Pandemi ilan etti!

 1. Küresel Seyahat Kısıtlamaları!

Dönemin ABD Başkanı Donald Trump, İngiltere haricinde tüm Avrupa’dan gelen misafirlerine 30 gün süreyle kapılarını kapattı.

 1. Türkiye’de Online Eğitim

12 Mart tarihinde Türkiye’de otoriteler tarafından yapılan açıklamaya göre ilk, orta dereceli okullar ve üniversiteler eğitime ara verdi.

 1. Uluslararası Kapanmalar Artıyor!

Avrupa Birliği, 17 Mart tarihinde AB üyesi ülkeler haricindeki ülkelerin, üye ülkelere ve Schengen bölgesine yapılacak ziyaretleri 30 gün süreyle kısıtladı.

 1. Ülkemizdeki Kısıtlamalar!

Türkiye’de 65 yaş üstü bireylere sokağa çıkma kısıtlaması getirildi.

 1. Uluslararası Etkinlikler İptal Ediliyor!

2020 yılında Tokyo’da yapılması planlanan Olimpiyatların bir sonraki sene yapılmasına karar ve.rildi

 1. Dünya’da Yayılım Kontrolden Çıktı!

Çin dışında ilk kez ABD’de vakalar Çin’i geçerek pandeminin merkezi haline geldi.

 1. Ekonomik Teşvik Paketleri!

Amerika tarihinin en büyük ekonomik yardım ve teşvik paketi yürürlüğe girdi. 27 Mart tarihinde 2,2 trilyon dolarlık paket halka sunuldu.

 1. Milyonları Görüyoruz…

Dünya’da vaka sayısı 2 Nisan itibari ile 1 milyonu aştı.

 1. Ölü Sayısı Hiç Anlamadan Artıyor!

10 Nisan’da ölü sayısı 100.000’i aştı. 28 Nisan’da da ABD’de Covid-19 vaka sayısı 1 milyonu aştı.

 1. Büyük Buhran’dan Bu Yana En Büyük Ekonomik Daralma!

13 Mayıs tarihli BM raporuna göre, Covid-19 salgınının etkisiyle küresel ekonominin 3,2 daralacağını açıkladı.

 1. Sosyal ve Ekonomik Sorunlar Artıyor!

ABD’de binlerce insan işsiz kaldı. 21 Mayıs tarihinde işsizlik başvurusuna giden Amerikalı sayısı 40 milyon!

 1. Yüzbinlerce Ölü!

27-28 Haziran tarihli raporlara göre küresel vaka oranı 10 milyonu aşarken, ölü sayısı 500.000’i geçti.

30. Aşılar Hakkında Söylentiler Artıyor!

11 Ağustos tarihinde Rusya, Gamaleye Enstitüsü’nün geliştirdiği fakat ikinci faz araştırmaları henüz tamamlanan aşıya sınırlı kullanım onayı verdi.

31. Virüsün Merkez Üssü Değişiyor Mu?

7 Eylül’de vaka sayısı 4,2 milyonu aşan Hindistan, ABD’deki vaka sayısına yaklaşarak Dünya’da en çok vaka görülen 2. ülke konumuna geldi

32. Vaka Sayısı Katlanıyor!

Haziran ayında 10 milyon olan vaka sayısı 7 Kasım itibari ile 50 milyonu aştı!

33. İlk Tescilli Aşı!

Aralık tarihinde Pfizer BioNTech aşısı, tescillenen ilk aşı oldu!

34. Avrupa Birliği’nden İlk Aşı Onayı!

21 Aralık tarihinde Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Pfizer BioNTech kullanımı için onay verdi.

35. Aralıktan Günümüze Neler Yaşandı?

Aşıların kullanım onaylarının gelmesi ile Pfizer BioNTech, Sinovac, Sputnik V, AstraZeneca, Moderna gibi aşılar seri üretime geçerek toplumlar aşılanmaya başlandı. Bazı ülkeler halen Covid-19 pençesinde iken bazıları da açılmaya başlayarak eski günlerine geri dönmeye başlıyor.

Bu kronolojik verilerde en kötü haberleri de aldık en iyi haberleri de aldık. Kötünün iyisiyle de yetindik, daha iyisini yapabiliriz de dedik. Biz bunları evlerimizde düşünürken, sağlık profesyonelleri salgının ilk gününden bugüne dek yoğun bir tempoyla virüsle mücadele ediyor. Şu günlerde tam kapanmadan ötürü nüfusumuzun büyük bir çoğunluğu evlerindeyken onlar halen topluma sağlık hizmeti veriyorlar. Bu süreçte hayatını kaybeden tüm hemşirelerimize şükranlarımı, minnettarlığımı sunuyorum…

Kahraman hemşirelerimizin, hemşireler haftası kutlu olsun… Sizler iyi ki varsınız…

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.