COVID-19’u Yenmiş Genç Bir Yoğun Bakım Hemşiresiyle Kısa Bir Röportaj

0 4.338

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Rabia Seçgin: Merhaba Ç. Bey öncelikle çok geçmiş olsun. Zorlu bir süreç atlattınız. Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Ç.K: İsmim Ç.K. 23 yaşındayım. Ispartalıyım, Isparta’da yaşıyorum. Özel bir hastanede yoğun bakım hemşiresi olarak çalışmaktayım.

Rabia Seçgin:Karantina süreciniz kaç gün sürdü? Nasıl bir tedavi aldınız? Bu süreçte neler yaptınız Ç. Bey biraz bahsedebilir misiniz?

Ç.K: Hastanede yattım 11 gün. Karantina sürecim hastane ortamında tedavi ile geçti. Covid tedavisi aldım. Buna ek vitaminler özellikle C vitamini desteği. Bu şekilde zamanla iyileşme sürecine geçtim.

Rabia Seçgin:Peki Covid-19’a nasıl yakalandığınızı düşünüyorsunuz?

Ç.K: Covid-19 hastalığına çalışmakta olduğum hastanede yakalandım. Koronalı hasta baktığımız için riskimiz yüksekti. Birçok personel arkadaşımızla bu hastalığa yakalandık.

Rabia Seçgin:Karantina sürecinizde sizi motive eden etkenler neler oldu?

Ç.K: Karantina sürecim hastanede olduğu için sadece telefonla vakit geçirebiliyordum. Yakınlarımla görüşmek, film izlemek gibi şeylerle vakit geçiriyordum. Moral men çok iyi değildim çünkü psikolojinizi çok etkileyen bir hastalık. Ağır geçirenler için bu daha etkin oluyor. Sevdiklerinizden uzakta olmanız sizi etkiliyor.

Rabia Seçgin:Bir yoğun bakım hemşiresi olarak Covid-19’u nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce Covid-19 sağlık sistemini nasıl etkiledi?

Ç.K: Covid-19 bence tehlike seviyesi gerçekten yüksek bir hastalık. Kimde nasıl geçeceği gerçekten belli olmuyor. Sadece dünya sağlık örgütünün belli kriterleri var. Ortalama şeyler; yaşlılarda kronik hastalığı olan kişilerde daha etkin olabiliyor diye ama benim hiçbir rahatsızlığım yokken ağır atlattım. O yüzden riskli bir hastalık. Benim sağlık durumumu psikolojik olarak çok etkiledi. Etrafa ve insanlara adapte olmam 1 ayımı aldı ve sinirsel olarak tedavi amaçlı ilaç kullanıyorum. Fizikken de akciğerlerimde hassaslık var. Soğuktan çok etkileniyorum ve dikkat etmem gerekiyor.

Rabia Seçgin:Covid-19 sürecini en iyi şekilde yönetmenin formülü sizce nedir?

Ç.K: Covid-19 sürecinde kesinlikle kurallara uyulması, mesafe olsun, maske olsun bilinçli bir şekilde hareket edilmesi gerekiyor. Dediğim gibi nerde, ne zaman, kimden bulaşacağı belli değil. Tedavisi bulunana kadar kurallara uymak hem sağlığınız açısından hem de diğer insanların sağlığı açısından çok önemli. Sabırla kurallara uyup daha güzel günler için beklememiz gerekiyor. Düşüncem bu yönde.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.