Covid-19’mu Yoksa Covid-19 Aşısı Mı Kalp Hastalığı Yapıyor?

0 2.048

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Dünya genelinde Covid-19 vaka sayıları ve Covid-19 nedeniyle oluşan ölüm sayıları azalma eğilimini sürdürüyor. Son yedi günlük ortalama vaka sayısı 1,1 milyon dolayında. Bu sayı Ocak’ta 3,3 milyon civarıydı. Yedi günlük ortalama ölüm sayısı da geçtiğimiz yıl Ocak’ta 14 bin, bu yıl Ocak’ta 11 bin iken bugünlerde 3 binin biraz üzerinde seyrediyor. Salgının alevlenmesi için şu an en büyük risk bölgesi olan Çin, her ne kadar artık sadece belirtisi olan vaka sayılarını bildirse de salgını hala kontrol altında tutuyor. Bir patlama henüz yaşanmadı.

Salgının hız kesmesiyle birlikte Covid sonrası durum, bir başka deyişle hastalığın uzun süreli etkileri tartışılmaya devam ediyor. Bir başka tartışma Covid-19 aşılarının, özellikle de mRNA aşılarının kalp hastalığına yol açtığı söylemi.

Bugüne dek gerek hastalık geçirmenin gerekse de mRNA aşılarının kalp hastalıklarına yol açtığına ilişkin birkaç makale yayınlandı. Ancak ilk defa ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) 1 Nisan 2022’de SARS-CoV-2 enfeksiyonu ve mRNA aşılarından sonra ortaya çıkan kalpte oluşan komplikasyonları birbiriyle karşılaştıran bir araştırma raporunu haftalık bülteninde yayınladı.

Çalışmada değişik yaş gruplarında hastalığı geçirenler ve mRNA aşısı yaptıranlar kalp kası iltihabı (miyokardit), kalp zarı iltihabı (perikardit) ve multisistem inflamatuar hastalık (MIS) geliştirmeleri açısından karşılaştırıldı. Olay sonrası 7. Gün, 21.gün ve 42. Günlerde değerlendirmeler yapıldı. Erkeklerde değişik yaş grupları ve değişik hastalık kombinasyonları dikkate alındığında komplikasyonların “hastalık geçirenlerde” “herhangi bir dozda aşı olanlara” göre 3 kat (CI: 1,8- 5,0) ile 45,7 (CI: 30,2- 69,2) kat, kadınlarda ise 6,1 (CI: 3,8-9,6) ile 44,0 (CI: 27,9-69,3) kat daha fazla görüldüğü saptandı.

Grupların hemen hepsinde kadınlarda her yaş grubunda ve erkeklerde 30 yaşından sonra komplikasyon gelişme oranı daha azdı.  Aşı sonrası komplikasyon en fazla ikinci dozdan sonra 12-17 yaş erkeklerde görüldü (miyokardit veya perikardit sıklığı yüz binde 35,9). Aynı grupta hastalık geçirenlerde bu oran iki katı fazlaydı. Grupların detaylı verilerine yukarıdaki linkten ulaşılabilir.

Bu tür kardiyak hastalıklar aşıdan bağımsız olarak da görülebilmektedir. Bu yüzden aşılı kişilerde gelişen komplikasyonların bir kısmı aşı dışı nedenlere bağlıdır. Buna karşılık bazı yaş grupları ve erkeklerde hastalık geçirme, kardiyak komplikasyon gelişme olasılığını belirgin olarak arttırmaktadır. Hastalığın özellikle gençlerde çok yaygın olduğu ve bu yaş grubunda hastalık geçiren erkeklerde dahi kardiyak komplikasyon gelişme riski aşılılara göre “en az” iki-üç kat yüksek olduğundan gençlerin aşılanmasına engel bir durum söz konusu olmayacaktır. Kadınlar ve yetişkinler için ise aşının olumsuz etkisi yok denecek kadar azdır.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.