Covid-19’a Yakalanma Kişileri İkinci Enfeksiyondan Ne Kadar Koruyor?

0 3.637

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba.

Bugüne dek Covid-19 enfeksiyonu geçiren kişilerin tekrar hastalanmaları konusunda oldukça yaygın spekülasyonlar yapıldı. Toplumda hastalığı bir kez geçiren kişinin tekrar hastalanması haber niteliğinde olduğundan medya organlarında sık sık bu haberlere rastladık ve kişilerin tekrar hastalanmalarının oldukça yaygın olduğu kanısına vardık.

Bu konuda 17 Mart’ta The Lancet’te yayınlanan bir araştırma bugüne dek yapılan spekülasyonlara yanıt verir nitelikte. Araştırma Hansen ve arkadaşlarınca Danimarka’da yapılmış, salgının ilk evresinde (Mart-Mayıs) 500 binin üzerinde PCR testi negatif, 10 binin üzerinde de PCR testi pozitif hastaların kayıtlarının Aralık sonuna kadar izlenmesiyle sürdürülmüş ciddi bir çalışma.

Çalışmaya göre ilk dönemde hastalığı geçiren kişilerde Eylül ayından itibaren yeniden enfeksiyon gelişme hızı %0,65, buna karşılık ilk dönemde hastalık geçirmeyenlerde enfeksiyon gelişme hızı %3,27.  Bu bulgu hastalık geçirenlerde yeniden hastalık geçirme riskinin beş kat daha az olduğunu ve hastalığı geçirmenin, 4-10 aylık bir dönemde yeniden hastalanma açısından %80 dolayında bir koruyucu etkisi olduğunu gösteriyor. Yine bu koruyuculuk oranının 65 yaş ve üstü kişilerde %47’ye düştüğü, 35 yaşın altındakilerde ise %82,7’ye yükseldiği gösterilmiş. Kadınlar ve erkekler arasında herhangi bir fark bulunamamış. Farklı bir analizle hastalığı geçirdikten sonra 3-6 ay ile, 7-10 ay arasında koruyuculuk açısından bir fark bulunmadığı gösterilmiş.

Hastalığı geçirmekle oluşan koruyuculuk oranının aşıların koruyuculuk oranına yakın olması dikkat çeken bir bulgu. Aşıların uygulamaya girmesinden bu yana yaklaşık 3,5 ay geçtiğinden henüz aşıların ne süreyle koruyacağını bilmiyoruz. Ancak bir kez daha sezgilerimizi devreye sokar ve bu araştırma sonuçlarını devşirirsek aşıların %80-90 dolayında bir koruyuculuk oranının şimdilik en az 10 ay gibi süreceğini tahmin edebiliriz.  Şayet aşıların hastalık geçirmekten daha etkili olduğu söylemi doğruysa bu sürenin artma olasılığı söz konusu olur. Ancak bu sonuçlar aşı ile elde edilen bağışıklığın 65 yaş üzerinde daha düşük olacağı kuşkusunu da beraberinde getiriyor.

Bu korunma süresinin 10 ayın ne kadar üzerine çıkacağını henüz bilmiyoruz. Bu konuda yapılacak yeni değerlendirmeler bu sorumuza yanıt verecektir. Bu yanıt da tekrar aşılarının ne aralıkla yapılması gerektiğini bize söyleyecektir.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.