Covid-19’a Bağlı Ölümlerin Gerçek Boyutu Nedir?

0 2.967

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Çin dışında hemen tüm dünyada yaşamın normalleşmesi ve alınan önlemlerin neredeyse tamamen terk edilmesiyle birlikte küresel vaka sayılarının azalma eğilimi de bir duraklamaya girdi. Avrupa’da Almanya, İtalya, İspanya, Fransa ve Portekiz gibi ülkelerde bir hareketlenme söz konusu. Kış mevsimine giren Güney Afrika Cumhuriyeti’nde vaka sayılarındaki artış devam ediyor. Özellikle Avrupa’da günlük ölüm sayıları da hiç azımsanmayacak düzeylerde. Bu veriler salgının devam ettiğini gösteriyor.

Öte yandan Çin bugünlerde salgını kontrolde tutmaya devam ediyor. Ülke her ne kadar gerçek vaka sayılarını açıklamasa da günlük 50 kişiye ulaşan ölüm sayılarının bir süredir 10’un altına düşmesi vaka sayılarında da bir azalma olduğunu gösteriyor.

Salgının başlangıcından bu yana onaylanmış ölüm sayıları küresel olarak 6,2 milyonu aşmış durumda. Buna karşılık geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü Covid’le bağlantılı gerçek ölüm sayılarının salgının ilk iki yılında (2020 ve 2021) 15 milyon dolayında olduğunu açıkladı. Nature dergisi bu konuda yayınladığı yazıda farklı projeksiyon yöntemleriyle ölüm sayılarının daha da yüksek olduğunu vurguladı (Şekil).

The Economist dergisi ve Institute for Health Metrics and Evaluation in Seattle, Washington (IHME) kuruluşlarının hesaplamalarına göre bu sayı 20 milyona ulaşıyor ve hatta üzerine çıkıyor.  Bu artışlarda Hindistan’a özel bir pay ayrılsa da çoğu ülkede gerçek ölümlerin açıklanan ölümlerden çok daha yüksek olduğuna dikkat çekiliyor.

Her ne kadar henüz tehlikeli yeni bir varyant gelişimi gösterilmese de Omicron’un alt varyantları (BA-3, BA-4, BA-5) ABD, Güney Afrika Cumhuriyeti, Avrupa ve Latin Amerika’da yoğunluğunu arttırmaya başladı.  Bu alt varyantların sürpriz etkilerine hazırlıklı olmakta fayda var.

Tüm bu veriler bir araya geldiğinde her şeyin henüz bitmediğini kabullenmek ve bireysel önlemlerimize özellikle kapalı alanlarda ve toplu ortamlarda devam etmek gerektiği anlaşılıyor. Özellikle yaşlıların ve riskli bireylerin daha da dikkatli olması önemli. Ayrıca halen eksik aşılı bireylerin aşılarını tamamlatmaları ve hatırlatma dozlarını kesinlikle ihmal etmemeleri gerekiyor.

Sağlıkla kalın.

https://www.nature.com/articles/d41586-022-01245-6 Erişim Tarihi: 12.05.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.