Covid-19 Virüsü Ve Aşısı Adet Döngüsünü Etkiler Mi?

0 2.302

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Covid-19 salgınının önemli bir stres faktörü olduğuna çoğumuz hemfikiriz. Çünkü salgın bizlere kendi zorluğu yanında sevilen birini kaybetmek, ev değişikliği, boşanmak gibi bir kadının adet döngüsünü etkileyecek pek çok kişisel zorluğu beraberinde getirdi.

Araştırmacılar, bu nedenle bazı kadınların adet döngülerinde değişiklik yaşamalarının şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Adet döngüsünün, kadın sağlığı açısından önemini birçoğumuz biliyoruz. Bu yüzden Covid-19 sürecinde virüsün veya aşının adet döngüsüne olan etkilerini sizlerle paylaşmak istedim. Keyifli okumalar.

Pandemik Bir Adet Dönemi Mi?

Uzmanlar, diğer hastalıklarda da olabileceği gibi Covid-19’un adet döneminde aksamalara neden olabileceğini söylüyor. Raporlar, bir kadının Covid olduğunda veya salgından kaynaklanan uzun süreli stres altında kaldığında adet döngüsünde değişiklikler olabileceğini gösteriyor. Çünkü Covid-19’a yakalandığınızda vücudunuzda büyük bir stres yanıtı oluşuyor. Stres altında olduğunuzda, vücudunuzun bir tehditle savaşmaya ya da o tehditten kaçmaya yardımcı olan kortizol hormonunun salgılanması uyarılıyor. Artan kortizol seviyeleri, kadınların adet döngülerini etkileyebiliyor.

Buna ek olarak uzun süreli stres durumu, kadınların adet döngüsünü düzenleyen (FSH, LH, progesteron, östrojen) hormonların salgılanmasını azaltabiliyor. Bu durum kadınların adet dönemlerinin uzamasına, kanamalarında değişikliklere hatta adet görememelerine yol açabiliyor.

Uzmanların vurgulamak istedikleri şey herhangi bir hastalığın da adet döngüsünde düzensizliklere neden olabileceğidir. Covid-19 gibi ciddi bir hastalığın, salgının stresi ile birleştiğinde adet döngüsünü karıştırması beklenen bir şeydir.

Adet döngüsünün biyolojik olarak kadınların hamile kalması için gerekliliğinden bahseden uzmanlar buradan yola çıkarak Covid-19 hastalığında adet döngüsünün düzensizliğini hem kadın hem çocuk için biyolojik ya da evrimsel koruyucu bir mekanizma olabileceğini düşünüyor.

Salgın ayrıca yaşam tarzında ve rutinlerde değişiklikler meydana getirdi. Bu yüzden kadınlarda kilo alma, hareketsiz yaşam gibi değişiklikler görüldüyse adet döngülerinin etkilenmesine neden olabilir.

Covid-19 Aşısı Adet Döngünüzü Etkileyebilir Mi?

Kimi kadınlar Covid-19 aşısının da adet döngülerini karıştırdıklarını bildirmiş. Ancak bu konuda yapılan çalışmalarda, Covid-19 aşısının adet döngüsünü karıştırdığına dair kesin bir ilişki bulunamadığı belirtilmiş.

Covid-19 virüsünün veya aşısının doğurganlık üzerine bir etkisi bulunmamış. Araştırmalarda, çalışmaya katılan 36 kişinin aşılandıkları aynı adet döngüsünde ya da sonraki döngüde hamile kaldığı belirtilmiş.

Adet Döngüsünde Değişiklikler Varsa Ne Yapmalısınız?

Salgın sırasında Covid olabilirsiniz, aşı olmuş ya da olmamış olabilirsiniz ama bu süreçte adet döngünüzde değişiklik varsa ilk şüphelenmeniz gereken şey hamile olup olmadığınızdır.

Hamilelik olmadığı kesinleştiyse adet döngünüzü birkaç ay izlemelisiniz.

Uzmanlar, adet döngülerinde meydana gelen değişikliklerin birkaç ay içerisinde güven verici bir şekilde düzeldiğini söylüyor. Ancak kadın doğum doktorunuz ile görüşmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Everdayhealth.com (Aralık,2021) Covid-19: Aşı veya Virüs Menstrüel Döngüyü Karıştırır mı? (03.12.2021) Erişim Adresi: https://www.everydayhealth.com/coronavirus/does-covid-19-wreak-havoc-with-the-menstrual-cycle/

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.