Covid-19 Ve Gribe Aynı Anda Yakalanırsanız Ne Olur?

0

Ülkemizde ve Dünyada hızla yayılmaya devam eden Covid-19 yeni mutasyonlarla, yeni aşılarla ve yeni kısıtlama haberleriyle gündemimizi oldukça meşgul etmeye devam etmektedir. Kış aylarının iyice bastırması sonucunda grip enfeksiyonu da büyük oranda yayılım göstermektedir.

Peki Covid-19 ve gribe aynı anda yakalanırsanız ne olur?

Çifte Bela!

Bu yıl yakalandığınız grip, Covid-19 benzeri tablo çizmesi nedeniyle Covid-19 semptomlarıyla ayırt edilmesini zorlaştırır. Ve bu ayrımı yapabilmemiz gerekir.

Ancak aynı anda birden fazla viral enfeksiyona yakalanıp hastalanabilir miyiz?

İngiltere’de bulunan Virustatic Shield adlı firmada görevli Virolog Dr. Lambkin-Williams; oldukça nadir olmakla beraber aynı anda birden fazla solunum yollarını etkileyen virüsler nedeniyle hastalanmamızın mümkün olduğunu söylüyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere Halk Sağlığı Birimleri, halkı Covid-19 ve griple enfekte olmuş kişilerin klinik tablolarının ağırlaştığını ve daha sorunlu bir rota çizdiğini açıkladı. Üzerine ek olarak belirtilerin daha ağır seyredebileceğini ve iyileşme süresinin gözle görülür biçimde uzayabileceğini ekledi.

COVID-19, Grip, Soğuk Algınlığı ve Mevsimsel Alerjilerin Belirtileri Arasındaki Farklar Nelerdir? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

İki Katı Sorun Mu?

Grip ve Covid-19’a aynı anda yakalanan kişilerin sınırlı bilimsel araştırmalar yüzünden nasıl hissedebileceklerini ya da nasıl belirtiler gösterebileceklerini söylemek oldukça güç. Bildiğimiz üzere Covid-19 ile enfekte olmuş bireylerin bir kısmı asemptomatik dediğimiz ‘belirti göstermeden’ hastalığı kapıyor ve geçiriyor. Bu şekilde klinik tablo çizen Covid-19’lu bireyler gribe yakalandıklarında da basit belirtiler göstererek her iki viral enfeksiyonu atlattıkları raporlanmıştır.

Dr. Lambkin-Williams’ın bu konudaki görüşü şöyledir; ‘Grip ve Covid-19 ile aynı anda enfekte olduysanız, çok daha kötü olma olasılığınızın olduğu gibi gayet normal bir klinik tabloyla geçirmeniz de mümkündür. Bu durum tamamen kişinin bağışıklık sistemine bağlıdır. Ancak bazen iki farklı virüsün bir arada olması birbirleri ile kavgaya sebep olabilir, biri diğerini nakavt edebilir ve baskın hale de gelebilir’.

Portland Medical’den Dr. Ravi Tomar, aynı anda iki farklı viral enfeksiyonun vücutta olması, vücudu yorarak bağışıklık sistemimizin her iki virüsü aynı anda savuşturmasının zorlaşabileceğini de ekliyor. Herhangi bir nedenden ötürü iltihaplı bir akciğere sahip olmak riskleri artırmaktadır. Bakterilerin iltihaplı bir akciğere daha iyi tutunduğu bilinmektedir.

Risk Faktörleri

Grip veya Covid-19’un risk faktörleri genel olarak benzerdir. Yaşlı bireyler, diyabet hastaları, astım gibi altta yatan sağlık sorunları riskleri artırmaktadır.

Dr. Tomar;  ”Grip ve Covid-19’a aynı anda yakalanan bireylerin genellikle solunum yolu hastalıklarına daha duyarlı hastalardır. Bunlar 65 yaşın üzerindeki insanlar, hamile insanlar ve diyabet, astım ve kalp rahatsızlıkları gibi belirli sağlık koşullarına sahip kişiler.”

Nasıl Korunuruz?

Kendinizi grip ve Covid-19’dan korumanın en iyi yolları;

  • Hükümet yönergelerini takip etmek
  • Sık sık elleri yıkamak
  • Grip açısından aşılanmak
  • Kapalı alanlarda maske ve hijyene dikkat etmek
  • Sosyal mesafeyi korumak
  • Antiviral jel kullanmak

Temas halinde, acilen kendinizi karantinaya alarak toplum sağlığını korumuş ve viral yayılımı engellemiş olursunuz. Belirtileri kendinizde gördüğünüz taktirde en yakın sağlık kuruluşuna hükümet tarafından belirlenen kurallar çerçevesinde giderek test yaptırmalı ve sonucuna göre yaşam şeklinizi değiştirmelisiniz.

https://patient.info/news-and-features/what-happens-if-you-catch-flu-and-covid-19-at-the-same-time Erişim Tarihi: 05.01.2021 Saat: 17:57

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.