COVID-19 Sürecinde Çocukların Ruh Sağlığını Güçlendirmede Ailelere Öneriler

0 152

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

COVID-19 süreci her yaştaki bireyler için zorlu ve belirsizlik dolu bir dönem. Bu dönemden etkilenen gruplardan biri çocuklardır. Sokağa çıkma yasağı, eğitim-öğretim faaliyetlerinin uzaktan yürütülmesi, aile süreçlerinde değişim, yakınların kaybı gibi birçok durum çocukların ruh sağlığını epeyce etkilemektedir. Peki, bu durumla başa çıkabilmek için neler yapılmalı bir bakalım.

1. Güvenlik duygusunu oluşturma

Ebeveynler COVID-19 sonrası evde kalmanın önemini, ihtiyaçlarının kimler tarafından karşılanacağını ve neden evde kalınması gerektiğini çocuklara açıklayarak çocuklarda incinen güven duygusunun yenilenmesine katkı sağlayabilir.

Çocukların kırılan güven duygusunu tekrar kazanması için aile üyelerinin salgını durdurmak için çalışan, hasta insanları tedavi etmeye çaba gösteren sağlık çalışanlarının hikâyelerini çocuklarla beraber incelemeleri önerilmektedir.

2. Bir arada olma/zaman geçirme

Çocuklarla birebir zaman geçirmenin çocukların sevildiğini ve güvende hissetmesini sağlayacağı vurgulanmakta ve geçirilen bu zaman diliminde televizyon ve telefonun kapatılarak zaman geçirilmesi önerilmektedir.

Bu zaman diliminde;

  • Çocuklara ne yapmak istediklerini sormak,
  • Çocukların gelişim düzeyine göre kitaplar okumak,
  • Çocuğun sevdiği müzik eşliğinde beraber dans etmek,
  • Legolarla, oyun hamurlarıyla oynamak, boyama yapmak
  • Tahmin etme, cümle tamamlama gibi oyunlar oynamak önerilmektedir.

3. Bilgilendirme

Çocuklar COVID-19 sürecinde COVID-19’la ilgili doğru olmayan bilgilere maruz kalmış olabilir.

Ebeveynler konuşmaya istekli olmalı, ara ara COVID- 19’la ilgili sorular sormalı, sadece bildiği sorulara cevap vermeli, bilmediği durumlar olduğunda bilmediklerini ama öğrenmeye çalışacaklarını ifade etmeleri gerekmektedir.

Çocuklara bilgi vermeden önce çocukların hangi bilgiye sahip oldukları öğrenilmelidir.

4. Paylaşımı destekleme

Aile üyeleri çocukların duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine izin vermeli ve paylaşımlarını dinlemeye istekli olmalıdırlar.

“Üzülmen gereksiz.”, “Boş yere korkma, bize bir şey olmaz.” gibi cümleler çocuklarda kaygıyı arttırdığı için önerilmemektedir.

5. İkincil travmayı önleme

Ev ortamında çocuklar COVID-19 süreciyle ilgili görsel ve işitsel uyaranlara (sosyal medya vb.) çokça maruz bırakılmamalıdır.

6. Günlük rutin oluşturma

COVID-19 sürecinde çocuklarda uykuya dalmakta zorlanma, uzun saatler uykuda kalma, kâbuslar görme, öğün atlama gibi uyku ve beslenme düzeninde değişiklikler meydana gelebilmektedir.

Aile üyeleri çocukların COVID-19 süreci öncesi günlük rutinlerindeki uyku ve beslenme düzenlerine ulaşmalarını sağlamalıdır.

7. Esnek olma ve kabul edici davranma

Uzun süreli bilgisayar başında oturma, oyun oynama, telefonla vakit geçirme gibi davranışlar COVID-19 pandemi sonrasında artış gösterebilir.

Aile üyeleri bu artan davranışlar karşısında daha anlayışlı olmalı, dışarı çıkamadığı için sosyalleşemeyen çocuklarının yalnız kalmaya ihtiyacı olabileceğini kabul etmeli ve çocuklar bu durum nedeniyle eleştirilmemelidir.

Emir Tufan Çaykuş, Tansu Mutlu Çaykuş (2020), COVID-19 Pandemi Sürecinde Çocukların Psikolojik Dayanıklılığını Güçlendirme Yolları: Ailelere, Öğretmenlere ve Ruh Sağlığı Uzmanlarına Öneriler ASEAD Cilt 7 Sayı 5 Yıl 2020, S 95-113

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.