Covid-19 Sonrası Tromboembolik Hastalıklar ve Kanama Sorunları Artıyor Mu?

0 3.833

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Küresel olarak ve de Türkiye’de vaka ve ölüm sayıları istikrarlı bir şekilde azalmaya devam ediyor.  Bu eğilimi aylar önce tahmin etmiş ve bahar aylarının normalleşmeye doğru uygun bir ortam yaratacağını öne sürmüştük. Ancak beklenmedik bir şekilde başta Almanya ve bazı Avrupa ülkelerinde gerek vaka sayıları gerekse ölüm sayıları yüksek seyretmeye devam ediyor. Ya dünyanın kalan bölgelerinde vakalar yeterince saptanamıyor ve ölümlerin Covid-19 ile ilişkisi kurulamıyor ya da Avrupa’da henüz açıklayamadığımız bir şeyler oluyor.

Konuyu, önlemlere son verilmesiyle açıklayamayız, çünkü Çin dışında artık önlem alan ülke yok gibi. Bu arada Çin’de vaka sayıları tedirgin edici bir artış içinde.

Yapılan çeşitli araştırmalar Covid-19 sonrası venöz tromboembolik hastalıkların (Toplar damarlarda pıhtılaşma ve özellikle akciğerlere pıhtı atma) daha sık görüldüğünü göstermiş durumda.

6 Nisan 2022′ de British Medical Journal’da yayınlanan bir yazı iyi tasarlanmış bir çalışma sonrasında Covid-19 enfeksiyonunu takip eden 30 gün içinde derin ven trombozunun 5 kat, akciğer embolisinin 33 kat ve kanama sorunlarının 2 kat arttığını gösterdi.

Riskler, özellikle kanama sorunları, hastalıktan sonraki ilk haftalarda daha sık görülmekte ancak 60-70 güne kadar da uzayabilmektedir. En çok risk altında olanlar şiddetli hastalık belirtisi olan kişiler olmakla birlikte hastaneye başvuru gereksinimi duymayan orta derecedeki vakalarda da bu sorunların görülme riski daha yüksek bulundu.

Her ne kadar hastalık geçirenlerde risk artmış olsa da derin ven trombozunun on binde 3,9, akciğer embolisinin on binde 17, kanamanın da on binde 10 dolayında, göreceli olarak düşük düzeylerde, olduğunu vurgulayalım. Bu hastalıkların etkisiyle ölüm riskinin de iki üç kat daha arttığını ekleyelim.

Yazarlar yeterli bağışıklamanın şiddetli enfeksiyonlara engel olarak bu hastalıkların gelişimini de engelleyeceğini vurgulayarak, aşının önemine dikkat çekiyorlar.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.