Covid-19 Sonrası Saç Dökülmesi Kalıcı Mı?

0 102

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Son zamanlarda hem kendi çevremden hem de hekim arkadaşlarımdan Covid-19 sonrası saç dökülmesinin artmasıyla ilgili yakınmaları çok duyuyorum.

Peki, Covid-19 geçirenlerin saçı neden dökülüyor?

Koronavirüs geçirenler saçına nasıl bakmalı?

Bu soruların yanıtını vermeden önce Covid-19’un saçları neden etkilediğine dair bir göz atalım.

Yapılan son araştırmalara göre Covid-19 geçiren insanların yüzde 24,1’inde saç dökülmesi semptomu gözlemlenmiştir. Virüsü geçirdikten sonraki 2-4 ay içerisinde yoğun saç dökülmesi yaşanabilir. Gerek pandemi döneminde gerek virüsü atlattıktan sonraki süreçte yaşanan hastalık stresi, normal yaşama alışma korkusu ve kullanılan ilaçların da yan etkisi saç dökülmesinin sebepleri arasında gösterilebilir.

Virüs Saçın Büyümesini Etkiliyor

Normal koşullarda saçlarımız rutin olarak büyüme, dinlenme ve dökülme fazlarından geçer. Ancak Covid-19 sürecinde yaşanan stres büyüme fazını da yavaşlatır ve saç dökülmesi semptomu olan kişiler Covid sonrasındaki ilk 6 ayda saçlarını daha da güçsüz ve cansız hisseder. Buna mevsim geçişlerinde yaşadığımız klasik saç dökülmelerini ve zayıflayan bünyemizi de eklersek, saçların normale dönmesi için belirli bir süreye ihtiyacı var demektir. Dolayısıyla Covid sonrası kilo kaybı, beslenme sorunları, vücudumuzun eski formuna kavuşması baharla beraber en az 3-4 ay gibi bir süreyi kapsayabilir.

Covid Sonrası Dökülme Süresi Geçici Mi?

Konu dış görünüş ve saç olunca elbette ister istemez “Covid’in sebep olduğu saç dökülmesi kalıcı mı?” sorusu da aklın bir köşesinde tedirginliğe sebep oluyor. Hemen belirtmeliyim ki bu dönem kesinlikle geçici bir süreç. Vücudumuz ihtiyacı olan besinleri elde ettiğinde ve bu dönemde alınan ilaçların yan etkileri azalmaya başladığında saç dökülmesi sürecinin de gerilediği görülmeye başlar. Tabi bu durum bakımı ve vitaminleri elden bırakmak anlamına gelmiyor. Aksine her zamankinden daha fazla vücuda önem vermek gerekiyor. Çünkü birçok kişide saç dökülmesi süreci sonlansa da çabuk yorulma, halsizlik, baş ağrısı, tat-koku kaybı gibi belirtiler devam edebiliyor.

Covid Geçirenler İçin Saç Bakımı

Geçen yazımızda vücudu ve saçı besleyen vitaminlere yer vermiştik. Covid sonrası saç bakımı sağlıklı beslenme ile doğru orantılıdır. Kıl folikülü, protein ve demirden zengin ortamda daha hızlı büyür. Ayrıca çinko, biotin ve D vitamini de saç gelişimini destekler. Tüm bu vitaminlere iyi beslenmeyle ulaşılacağı gibi Prp ve saç mezoterapisi gibi medikal tedavilerle de saç kökleri doğrudan vitamine erişebilir. Bu işlemler Covid İle birlikte saç dökülmesi yaşayan kişilere Covid sürecinden hemen sonra uygulanabilir.

Covid Geçirenler Saç Ekimi Yaptırabilir Mi?

Pandemi döneminde en çok gelen sorulardan biri de Covid geçirenlerin saç ektirme konusu. “Az olan saçlarım daha da dökülmeye başladı” diye yakınanlar saç ekiminden de ümidi kesiyor. Alanında uzman hekime danışmadan karalar bağlamak son derece yanlış. Fakat elbette saç ektirmeyi düşünen kişiler önce eski sağlığına kavuşmayı ve Covid sonrası dökülen saçların toparlanmasını beklemelidir.

Saç Dökülmesi Devam Ederken Saç Ekimi Olmaz

Birçok kişi koronavirüs ardından dökülen saçlarından dolayı panik oluyor ve saç ektirme derdine düşüyor. Saç dökülmesi devam ederken saç ekimi yaptırmak yanlış bir karar olacaktır. Covid-19’un getirdiği saç kaybı semptomunu yaşamayan kişiler için bu geçerli değildir. Ancak böyle bir semptom yaşanıyorsa muhakkak dökülmenin sonlanıp semptomların tümüyle ortadan kalkması beklenmelidir.

Covid-19’un getirdiği sorunlardan biri de saç dökülmesi oldu. Hem hastalıktan dolayı yaşanan stres hem de kullanılan ilaçlar saçın büyümesini etkiliyor. Peki, Kovid-19 sonrası saç dökülmesi kalıcı mı? Koronavirüs geçirenler için saç bakımı sanıldığı kadar zor değil.

Koronavirüs atlatan kişiler vitaminler yoluyla saçına bakabilir ya da PRP ve mezoterapisi gibi saç tedavilerini deneyebilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.