Covid-19 Sonrası Hangi Sağlık Sorunları Görülüyor?

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Sağlık Bakanı vakaların dörtte birinin 0-17 yaş grubunda olduğunu açıkladı. Bu açıklamayı “saptanabilen vakaların dörtte biri” olarak düzeltmekte yarar var. Biliyoruz ki çocuk ve gençler arasında enfeksiyonu belirtisiz geçiren ve tanı konamayan kişi sayısı çok fazla. İsrail’de son bir aylık vakalarda bu oranın yüzde ellileri çoktan geçtiğini göz önüne alırsak, ki orada da saptanmayan pek çok çocuk var, toplumda mevcut enfekte vakaların çok büyük kısmının çocuk ve gençler arasında olduğunu tahmin edebiliriz.

May be an image of ‎text that says '‎Segmentation of various indices according to age and sex women Men last month קבוצת גיל +90 80-89 70-79 60-69 50-59 40-49 30-39 20-29 10-19 0-9 Verified 0.1% 0.1% 0.3% 0.2% 0.6% 0.5% 1.3% 19 2.6% .9% 5.5% 4.2% 8.5% 5.7% 8% 5.8% 12.5% 15.4% 30% 20% 10% 10.4% 15.2% 0% 10% ס×"×› % 20% 30%‎'‎

Bu yaş grubundaki kişilerin virüsü taşıyıp yaydığı ileri yaş grubundaki aşısız, eksik aşılı ya da eşlik eden hastalığı olan kişilerin yaşadığı ağır hastalık tabloları ve oluşan ölümler ayrıca başlı başına bir sorun. Bu salgın artık bir kuşkuya yer olmaksızın çocukların, gençlerin ve aşısızların salgınına dönüşmüş durumda.

Türkiye’de bugüne dek onaylanmış vaka sayımız 7 milyonu aşmış halde. Belirtisiz vakalarla bu sayının ne olacağını tahmin etmek güç. Salgının ilk dönemlerinde yapılan seroprevalans çalışmaları gerçek enfekte sayısının saptananın 5-10 kat fazla olduğunu söylüyordu. Bağışıklama oranlarının artışıyla bu katsayılar olasılıkla azaldı. Ancak her koşulda çok yüksek sayıların söz konusu olacağı da bir gerçek.

Bu gerçek karşımıza yeni bir soru işaretini getiriyor.

Post Covid yani Covid Sonrası sorunsalı.

Pek çok araştırma Covid-19 geçirenlerde çeşitli sağlık sorunlarının kat kat fazla olduğunu ortaya koymaya başladı. Bunlar henüz kısa süreli etkiler. Uzun dönemde ne olacağını tam olarak bilmiyoruz.

Mayo Clinic kaynaklı bir yazı Covid-19’un uzun dönemde kalp yetmezliği ve diğer kalp hastalıkları riskini arttırabileceğini, akciğer problemlerinin oluşabileceğini, inmelere, epilepsi nöbetlerine, geçici paralizilere neden olabileceğini, Alzheimer ve parkinson hastalığı riskini arttırabileceğini bildiriyor. Yazı bu problemlerin uzun dönemde gençlerde de oluşmasının söz konusu olduğunu ekliyor.

Yine ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) yetişkinler kadar sık olmasa da çocuklarda ve adölesanlarda da uzun dönemde benzer sorunların söz konusu olabileceğini vurguluyor.

Bu kişilerde;

  • Bitkinlik,
  • Yorgunluk,
  • Baş ağrısı,
  • Konsantrasyon bozukluğu,
  • Uyku güçlüğü (insomnia),
  • Kas ve eklem ağrıları ve
  • Öksürük gibi belirtilerin uzun süre devam edebileceğini ekliyor.

Temaslı olması nedeniyle PCR pozitif olduğu anlaşılan, hastalığı belirtisiz geçiren çocuklarda haftalar,  hatta aylar sonra yüksek ateş, şiddetli karın ve baş ağrısı, deri döküntüleri gibi belirtilerle seyreden ve “Covid sonrası durum” olarak tanı alan olgularla karşılaşmaya başladık. Bu bulgular Multisistem Enflamatuar Hastalık (MIS-C) ile uyumlu bulgular.

Şayet tüm bu öngörüler uzun dönemde gerçekleşirse Covid-19 için yeni bir sayfa açılacak ve tüm dünyanın uğraşması gereken yeni sıkıntılar gündeme gelecektir. Bu nedenle özellikle şu anda enfeksiyona açık durumda olan çocuk ve gençler için “hastalık nasılsa hafif geçiyor” söyleminden kurtulup ciddi şekilde korunma önlemlerine uyulması, uygun yaş grubundalarsa aşılanmaları büyük önem taşımaktadır. Bu konuda çocuklar kadar ebeveynlerine, okul idarecilerine ve diğer alakalılara sorumluluk düşmektedir.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.