Covid-19 Sonrası Görülen Parosmi Nedir?

0 83

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlk okuduğumda çok şaşırdığım hatta inanamadığım bir konu üzerine bu içeriğimi oluşturmak istedim.

Konumuza gelmeden önce Covid-19 virüsünü atlattınız mı?

Virüsü atlattıktan sonra koku almanızda herhangi bir sıkıntı oldu mu?

Bu sorulara EVET cevabını verdiyseniz, bu yazıyı okumalısınız.

Covid-19 hastalığı geçirenlerde koku ve tat alma duyusunda kayıp olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta sosyal medyada bununla ilgili o kadar çok video görüyoruz ki artık bilmememiz mümkün değil.

Ben de sosyal medyada gezerken bir video ile karşılaştım. Tuvalette temizlik yapan genç bir kadın temizlik esnasında koku almadığını fark ediyor. Bunun üzerine elindeki kimyasalı lavabo üzerine sıkıp kokluyor ve koku alamıyor. Bu şaşkınlığı yüzünden okunuyor. Ben de videoyu izlerken aklıma birkaç soru takıldı ve bunun üzerine araştırma yaptım.

İlk olarak koronavirüse sahip kişilerin %47’sinde koku ve tat duyusunun gittiğinin saptandığını belirteyim. Tabi bu saptanan vakalar incelenirken parosmi konusunda araştırmaların detaylandırılmasına karar kılınmış ve araştırmalar artmıştır. Daha önce yazdığım Parosmi konulu yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Benim için en ilginç olan ise Pennsylvania Üniversitesi’nden Dr. Richard Doty’nin “Bu, bir gülün dışkı gibi kokabileceği” cümlesiydi. Size de ilginç geldiğine eminim. Bu virüsün ortaya çıkmasıyla beraber farklı haberler okuduk ancak bu haberin çok farklı olduğu bir gerçek.

Şimdi kendinizi sorguladığınızdan eminim. Hatta böyle bir şeyin mümkün dahi olmadığını da söylüyor olabilirsiniz. Ancak koronavirüsten muzdarip bir hastanın ifadeleri son derece dikkat çekici. Kadının koku ve tat kaybından öte tüm duyularının nasıl karıştığını anlatan olayın detaylarını anlatmak istiyorum.

ABD’de 35 yaşındaki Samantha adlı bir sosyal hizmet uzmanı Covid-19 hastalığını atlatmış ve üzerinden 7 ay geçmiş olmasına rağmen yemeklerden tutun mumlara kadar tüm her şeyin kokusunu kötü algılıyordu. Bir gün dışarıdan yemek söylemiş ancak yemeğin kokusunu kötü algılamış. Samantha bu durum ile baş edemediğini anlamış. Evindeki şampuanlar dahi midesini bulanıyordu. En güzel aromaların dahi korkunç bir koku olarak algılanmasıyla mücadele eden Samantha artık eşiyle dahi yakın değildi. Çünkü eşi de ona kokuyordu.

Tabi bu vakadan sonra ABD’de araştırma yapılmaya başlanmış ve nadirde olsa Covid-19 sonrası bireylerin bu durumu yaşayabileceği belirtilmiştir.

Sizlerde Covid-19 sonrası Samantha gibi bir problemle karşı karşıya kaldıysanız acilen çevrenizde bulunan sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Tüm dünyanın virüsten kurtulduğu zamanları görebilmek ümidiyle hepinize sağlıklı günler dilerim.

https://www.ntv.com.tr/saglik/corona-virus-sonrasi-gorulen-parosmi-nedir-parosmi-belirtileri-ve-tedavisi,f68TJC0ikkWBrzGRlqfkHA Erişim Tarihi: 30.09.2021

Zilstorff, K. (1966). Parosmia. The Journal of Laryngology & Otology, 80(11), 1102-1104.

https://muysalud.com/en/diseases/what-is-parosmia/ Erişim Tarihi: 30.09.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.