Covid-19 Sonrası Asyalı Karşıtı Irkçılık Yükseliyor! #StopAsianHate

0 5.312

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Covid-19’a sebep olan virüsünün global ölçekte yayılması ve pandemi ilan edilmesinden sonra tüm suçu Asya ırkına yükleyen bireylerin sözlü ve fiziksel saldırılarına maruz kalan Asyalılar büyük bir ırkçılık tehdidi ile karşı karşıya kalıyor. En fazla Amerika’da yaşayan Asya asıllı bireyler nefret suçlarına maruz kalıyorlar.

Amerikan FBI servisi, 2019’a nazaran 2020’de nefret suçlarının arttığını ve ‘Alarm Seviyesinde’ olduğunu açıkladı. Anti-Asyalı ırkçılığına maruz kalan ve Amerikan Polisine bildirilen 2800’den fazla vaka olduğu bildirildi.

Son haftalarda ünlüler ve influencerlar birkaç rahatsız edici olayın sosyal medyada viral hale gelmesinden sonra konuşmaya ve durumu gündem haline getirmeye başladılar.

BBC’nin derlemesine göre maruz kalınan saldırı türleri şu şekilde;

 • San Francisco, Kaliforniya’daki 84 yaşındaki bir Taylandlı göçmen, geçen ay sabah yürüyüşü sırasında şiddetle yere itildikten sonra öldü.
 • Oakland, Kaliforniya’da, 91 yaşındaki Asyalı bir kişi arkadan kaldırıma itildi.
 • 89 yaşındaki Çinli bir kadın Brooklyn, New York’ta iki kişi tarafından dövüldü ve ateşe verilerek yakılarak öldürüldü.
 • New York metrosundaki bir yabancı, 61 yaşındaki Filipinli Amerikalı bir yolcunun yüzünü bir falçata ile kesti.
 • New York’taki Asya-Amerikan restoran çalışanları, New York Times’a şiddet ve taciz korkusuyla her zaman eve erken gittiklerini söyledi.
 • Sacramento, Kaliforniya’daki bir Asyalı Amerikalı, kasap dükkânı sahibi, mağazanın otoparkında bırakılan ölü bir kedi buldu; polis bunu nefret tehdidi çerçevesinde değerlendiriyor.
 • Kaliforniya Carmel’deki bir restoranda doğum gününü kutlayan bir Asyalı Amerikalı aile, Trump’ı destekleyen bir teknoloji yöneticisi tarafından ırkçı söylemlerle taciz edildi.
 • Birkaç Asyalı Amerikalı ev sahibi, ırksal hakaretlerle kötü muamele gördüklerini ve evlerine taşlar atılarak taciz edildiklerini belirtti.
 • Kansas yasama organındaki tek Asyalı Amerikalı milletvekili, onu koronavirüs taşımakla suçlayan bir patron tarafından bir barda fiziksel olarak tehdit edildiğini söyledi
 • New York polisinin bildirdiği habere göre, Asya karşıtı ırkçılığa karşı protesto eden bir kadın yerliler tarafından saldırıya uğradı.
 • Yas tutan bir aile, babalarının cenaze gününde nefret dolu bir mektup aldı. Mektupta “Çantalarınızı toplayın ve ait olduğunuz ülkeye geri dönün” yazdığı öğrenildi.
 • Portland, Oregon’daki Vietnam kökenli bir okul Yönetim Kurulu adayı, kapısında (Kung Flu) “Kung gribi” kelimeleriyle aşağılayıcı bir not buldu.
 • Los Gatos, Kaliforniya’da Filipinli kökenli bir sağlık çalışanı, küfüre ve fiziksel şiddete maruz kaldı ve saldırganlar tarafından Çin’e geri dönmesi söylenerek aşağılandı.

Türkiye’de Antiasyalı karşıtı ırkçı söylemlere pek rastlanmasa da Dünya aynı şekilde düşünmemektedir. Virüsün ırkı yoktur. Her türlü ırkçılığa ve ırkçı faaliyetlere karşı gereken önlemler alınmalıdır.

#StopAsianHate

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-56218684 Erişim Tarihi :19.04.2021 01.15

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.