COVID-19 Salgınına Karşı Sıfır Toleransın Etkisi

0 2.943

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bildiğimiz gibi Covid-19 salgını 2020 başında öncelikli olarak Çin’i etkisi altına aldı. Kısa sürede Çin’de vaka sayıları 80 bine kadar yükseldi. Ölüm sayısı 4632’ye ulaştı. Hatırlarsak bu sayılar o zamanlar bizim için ürkütücü ve inanılmaz boyutlardaydı. Çin salgına çok sert reaksiyon verdi. Uzun süre kapandı ve kısa sürede salgını kontrol altına aldı. Yılsonunda vaka sayısı 87 bine ulaştı. İki yıl sonra, 2022 başında Çin’de toplam vaka sayısı ancak 100 bin dolayındaydı ve eklenen vakaların çoğu yerel değil diğer ülkelerden gelen kişilerdi. Bu süre boyunca Çin’de kaybedilen kişi sayısı ise sadece 4 kişi arttı ve 4636’ya ulaştı.

Güney Kore komşu bölge olarak risk altındaydı ve enfeksiyonun yayıldığı ilk ülkelerden biri oldu. Buna karşılık Güney Kore de salgınla etkin bir mücadele yaptı. Yılın sonunda Güney Kore’de toplam vaka sayısı 60 bine ulaştı. Türkiye’de 2020 sonunda vaka sayısı 2 milyonun üzerindeydi. Aynı tarihte Güney Kore’de ölüm sayısı 900 iken Türkiye’de 20 binin üzerine çıkmıştı.

Güney Kore yeni ortaya çıkan varyantlardan bir miktar etkilendi ve 2022 başında vaka sayısı 630 bine ulaştı. Ölüm sayısı 5500 dolayındaydı.  Türkiye’de vaka sayıları 10 milyona yaklaşmış, ölüm sayıları 80 binin üzerine çıkmıştı.

2022 ile çok daha bulaşıcı olan, ancak aşılamanın yaygınlaşmasının etkisiyle daha hafif bir hastalık tablosu oluşturan Omicron varyantı sahne aldı. Bulaşma hızıyla başa çıkamayan ve ekonomik baskılara direnemeyen hükümetler önlemleri birer birer kaldırmaya başladılar.  Güney Kore de bu politikayı benimsedi. Omicron öylesine bulaşıcıydı ki, neredeyse vaka görülmeyen Çin de dahi yerel vakalar artmaya başladı. Çin tutumunu daha da sertleştirdi ve uyguladığı sıfır tolerans politikasını sürdürdü. Bugün Çin’de 40 milyondan fazla nüfusun yaşadığı, 10’dan fazla kent kapatılmış halde.

Peki, Bu Politikanın Etkisi Ne Durumda?

Sıfır tolerans gösteren Çin’de 2022 başından itibaren 20 bin yeni vaka ortaya çıktı ve vaka sayıları 122 bine ulaştı. Buna karşılık önlemlerini hayli gevşeten Güney Kore’de vaka sayıları 7,6 milyon arttı, 600 binden 8,2 milyona ulaştı. Bu öylesine büyük bir artıştı ki virüs yaşlı, hasta, aşısız ve benzeri hassas kişilere ulaşmakta hiç zorluk çekmedi.

Bulaşmayla sert mücadele eden ve anında karantina uygulayan Çin’de yılbaşından bu yana Covid-19 nedeniyle hiçbir hasta kaybedilmedi. Önlemlerini gevşeten ve hastalığın yayılmasına göz yuman Güney Kore’de ise yılbaşından bu yana 5918 kişi öldü ve iki yılda oluşan ölüm sayısını üç ayda ikiye katladı. Bu arada Çin nüfusunun Güney Kore nüfusunun 30 katı olduğunu göz ardı etmeyelim.

Başta Almanya olmak üzere önlemleri gevşeten Avrupa’da vaka sayıları yüksek seyretmeye devam ediyor. Bu eğilim Türkiye için de önümüzdeki haftalarda risk oluşturuyor.

Hafif hastalık yapıyor diye Omicron’un yayılmasına izin vermemeliyiz. Hızlı yayılım savunmasız ve hassas kişilere erişimi kolaylaştırıyor, bu da ölüm sayılarında artışa yol açıyor.

Sağlıkla kalın, kendinizi koruyun.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.