COVID-19 Salgını Sırasında Stresle Nasıl Başa Çıkabilirsiniz?

0 387

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kriz esnasında üzgün, stresli, şaşkın, korkmuş ve kızgın hissetmek normaldir.
Aileniz veya arkadaşlarınız gibi güvendiğiniz insanlarla konuşmak size yardımcı olabilir.

Evde kalmak zorundaysanız, düzenli yeme-içme, uyku ve egzersiz içeren sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturmalı, sevdiklerinizle sosyal ilişkilerinizi, evde veya e-mail ve telefon yoluyla diğer devam ettirmelisiniz.

Duygularınızı kontrol etmek için sigara, alkol, uyuşturucu veya ilaç kullanmayın. Kendinizi kötü hissediyorsanız, bir sağlık görevlisine veya danışmana başvurun. Gerektiğinde ruhsal ve fiziksel sağlığınız için nereye başvuracağınız, nasıl yardım alacağınız konusunda plan yapın.
Gereken önlemleri alabilmek için riskinizi tam olarak belirlemeye yardımcı olacak bilgileri toplamalısınız. Dünya sağlık örgütü web sitesi, sağlık bakanlığı gibi güvenebileceğiniz bir kaynak bulmalı, kullanmalısınız.

Ailenizi ya da sizi üzecek haberleri dinlemeye veya izlemeye harcadığınız zamanı azaltarak endişelerinizi ve üzüntülerinizi sınırlandırabilirsiniz.

Hayatınızdaki olumsuzluklarla başa çıkmanıza yardımcı olan geçmiş tecrübelerinizden yararlanabilir, bu zorlu salgın dönemi boyunca duygularınızla başetmede geçmiş tecrübelerinizi kullanabilirsiniz.

WHO/Coronavirus disease 2019/ Advice for public/
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.