COVID-19 Salgını Sırasında Çocuklarınızın Stresle Başa Çıkmasına Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

0 141

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuklar strese aileye düşkünlük, endişe, çekingenlik, kızgınlık, tedirginlik ve yatağını ıslatmak gibi farklı yollarla tepki gösterirler.

Çocuklarınızın bu tepkilerine destekleyici yanıt verin, onların endişelerini dinleyin, onlara daha fazla sevgi ve ilginizi gösterin.

Çocuklar bu zor dönemlerde büyüklerinin sevgilerine ve ilgilerine ihtiyaç duyarlar. Çocuklarınızla daha fazla zaman harcayın ve ilgi gösterin.

Çocuklarınızı dinleyin, onlarla kibarca konuşun ve onların rahatlatın. Mümkün olduğunca çocukların rahatlamaları ve oyun oynamaları için fırsatlar oluşturun.

Çocukların ailelerine, ebeveynlerine, bakıcılarına ve arkadaşlarına mümkün olduğunca yakın olmalarını sağlayın. Eğer hastanede yatma gibi nedenlerle bir ayrılık söz konusu olursa onları telefon vb. aracılığıyla iletişim kurmalarını ve rahatlamalarını sağlayın.

Düzenli rutinlerinizi ve programınızı mümkün olduğu sürece devam ettirin, güvenli bir şekilde oyun oynama ve rahatlama zamanının yanında öğrenmeyi de içeren yeni bir ortam oluşturmaya yardımcı olun.

Gelişmeler hakkında gerçekleri bilmesini sağlayın ve açıklayın. Onlara yaşlarına uygun olarak anlayabilecekleri şekilde hastalığa yakalanma risklerini nasıl azaltılacakları hakkında açık bilgiler verin. Bu aynı zamanda güven verici bir yöntemle ne olacağı hakkında bilgi vermek anlamına da gelir.

Örneğin; bir aile ferdi veya çocuk kendini iyi hissetmemeye başladığında, bazen hastaneye gitmek zorunda kaldığında doktorlar onların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilirler.

WHO/Coronavirus disease 2019/ Advice for public/ https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.