COVID-19 Pandemisinin Son Günlerdeki Kötümser Seyri Üzerine

0 3.909

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Maalesef içinde bulunduğumuz durum kötümser tahminleri doğrulamaya başladı. Bugüne kadar hiç karşılaşmadığımız test pozitif vaka sayılarıyla karşı karşıyayız. Testin kaçırdığı vakaları da dikkate alırsak günlük vaka sayımız 70 binleri bulur. Belirtisiz enfeksiyonlardan söz etmiyorum bile.

Dünya da günlük vaka sayısı açısından bir yükselme sürecinde. Ancak bu yükseliş özellikle Hindistan ve Brezilya’nın, yavaş yavaş da Türkiye’nin çok artan vaka sayılarına bağlı. Diğer ülkelerde belli seviyelerde durgun bir seyir söz konusu. İsrail’de vaka sayıları artık üç yüzlerin de altına indi. Yani aşı etkisi giderek daha belirginleşiyor.

Birleşik Krallık kendi topraklarında gelişen mutant virüsün etkisiyle Aralık’ta bizdekine benzer bir dalga yaşadı. Günlük vaka sayıları bir ayda 68 bini gördü. Çok sert önlemlerle sonraki bir ay içinde tekrar 2-3 bin bandına geri döndü. Aynı mutantın etkisinde olan Türkiye’de benzer bir gelişme yaşamamamız için bir neden olmamasına karşın, önlem alma gibi bir yaklaşım içinde değiliz.

Ekranlara çıkan bilim insanları bile ülkede tam kapanmanın “realiteyle” uyuşmadığını söylüyorlar. Bilimsel doğrular, “sosyo ekonomik ve politik realiteye” teslim olmuş durumda. Bu tehlikeli bir söylem. Bilim, sosyal ya da ekonomik koşullardan bağımsız gerçekleri ısrarla ifade etmeye devam etmeli. Bu söyleme uymak ya da görmezden gelmek siyasetin işi. Ancak böyle giderse başta turizm olmak üzere pek çok sektörde mevcut ekonomik buhranlar derinleşecek.

İçinde bulunduğumuz şartlarda bir kaosa sürüklenme riskimiz var. Bu gidişle yükselen bir dalganın önlem alınmaksızın doğal olarak nasıl söneceğini deneyimleyen ve literatüre bu yönden katkı sağlayan bir ülke olacağız. Bugüne dek böyle bir deneyime en çok yaklaşan ülke Brezilya ve orada vaka sayıları nerdeyse altı aydır sürekli yüksek seviyelerde.

Tam aşılı oranımız %8,6. Yavaş da olsa artıyor. Futbolcular aşılanmaya başlayacak. Basketbol, voleybol ya da hentbolculardan ne farkları var bilemedim. Belki bu da spor ekonomisiyle ilgili bir şey. Ancak öncelikler bu şekilde delinmeye başlarsa bu iş tavsar. Gerçekten önceliği olması gereken pek çok grup var. Aşının etkisinin ortaya çıkması için %30-40’lara ulaştıktan sonra dahi birkaç ay gerekiyor. Bu arada sert önlemler almak zorundayız. Hemen bugün. Kendi haline bırakırsak önümüzdeki süreçte daha çok hastamız, kaybedecek çok canımız olacak demektir.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.