Covid-19 Pandemisinde Son Durum

0 10.334

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Salgının ikinci yılını doldurmaya çok yaklaştığımız bu günlerde geleceğe ilişkin belirsizlikler sürüyor. Dünya nüfusunun %40’ı tam doz aşılanmış durumda. Bu orana ulaşılmasında Çin’deki bir milyar ve Hindistan’daki 350 milyon tam doz aşılı kişinin büyük payı var. Öte yandan bu kişiler arasında tam doz aşının etkisinin kaybolduğu, sayısını bilmediğimiz ancak az olmadıklarını düşündüğümüz bir kitle de var.

Dünyada yeni vaka sayıları yeniden bir artış eğilimine girdi. Bu artışı başta Almanya olmak üzere, Birleşik Krallık, Rusya, Ukrayna, Polonya, Türkiye, Hollanda ve Belçika gibi ülkeler sürüklüyor. Kış mevsiminin başlaması, okulların açılması, kişisel korunma önlemlerinin yetersizliği, çocuk ve gençlerde aşı oranlarının azlığı bu artışı körükleyen faktörler.

Aşılamada proaktif davranan İsrail çocuk ve gençlerle patlayan dalgasını atlattı sayılır. Vakaların hala %61’i 0-19 yaş çocuklardan oluşmakla birlikte, vaka sayıları oldukça azaldı. Bunda İsrail’in 12-19 yaş çocukların yaklaşık %60’ını tam doz aşılamasının etkisi olduğu kadar pek çok çocuk ve gencin hastalığa yakalanmış olmasının da payı var. Hala aşısız bir kitle mevcut ve hastalık düşük boyutta da olsa bunlar arasında yayılıyor. Yetişkinlerin büyük çoğunluğu tam doz hatta 3. doz aşılarını almış olduklarından ölüm sayıları yok denecek kadar azalmış durumda.

Türkiye’de 3. doz mRNA aşılarının, son dozundan sonra altı ayını dolduran herkese yapılması kararı alındı. Çocuk ve gençlerdeki yayılma, bunların bulaştırdığı ileri yaşlı ve aşısızların ölümleri sürüyor. Bir süre daha devam edecek gibi.

Geçen yazıda belirttiğim tam aşılı kavramında oluşacak karışıklık nedeniyle sürü bağışıklığı hedefi giderek uzaklaşıyor. Artık bireysel mücadele öne çıkacak. Aşısını zamanında yaptıran, bireysel önlemlere dikkat eden kişiler hastalıktan korunacak, yakalansa da hafif geçirecek. Diğerleri arasında hastalık yayılmaya ve can almaya devam edecek. Üzücü olan hastalıktan artık gençlerin ve çocukların da kaybedilme olasılığının artması. Her gün böyle vakalar duyar olduk.

İlaç çalışmalarında önemli adımlar atılmasına karşın, bunların ne zaman kullanıma gireceği kestirilemiyor. O güne kadar aşı, maske, mesafe ve temizliğe devam.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.