Covid-19 Pandemisinde Önlemlere Devam Etmek Gerekli Mi?

0 1.675

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Bu hafta söze Türkiye’den başlayalım.

Türkiye’de yedi günlük hareketli ortalama vaka sayıları 7 Şubat’ta pik yaptıktan sonra hızla azalmaya başladı. Vaka sayılarındaki azalmayı takiben ölüm sayıları da 18 Şubat’ta pik yaptıktan sonra düşüşe geçti.

Vaka sayılarının düşüşe geçmesiyle birlikte salgına karşı alınan önlemlerin pek çoğu terk edildi. Bu uygulamanın yarattığı psikolojik etki ile yürürlükte olan önlemlere karşı ilgi de azaldı. Öte yandan ekonomik sıkıntılar ve yakın coğrafyada seyreden savaş hali salgının gündemden uzaklaşmasına yol açtı. Bütün bu etkiler aşıya karşı ilgiyi de azalttı.

Geçen hafta önlemlerin gevşetilmesi için erken olduğunu belirtmiştik. Salgına karşı en güçlü olunması gereken zamanda bir geri çekilme olgusu yaşadık. Benzer hatayı Avrupa ülkeleri de yaptı. Salgının başından beri gözlediğimiz üzere Avrupa’daki dalganın seyri iki üç hafta sonra ülkemizde tekrarlıyor.

Son bir hafta içinde Avrupa ülkelerinin hemen tümünde vaka ve ölüm sayılarında artışlar yaşandı. Bu artışlar öylesine belirgindi ki yedi günlük hareketli ortalama grafiklerine dahi yansıdı. Şekil 3 Almanya’da, Şekil 4 Birleşik Krallık’ta son haftadaki vaka artışını gösteriyor.

Salgının doğal seyri içinde giderek hafifleyeceğini öngörüyoruz. Ancak Avrupa’daki bu değişim, şayet kalıcı olursa bizim için korkutucu ve uyarıcı olmalı. Salgına karşı aldığımız önlemler disiplinli bir şekilde devam etmeli. Ölümlere karşı elimizdeki en önemli silah olan aşı uygulaması ciddiyetle devam etmeli. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın ısrarı sürmeli, toplumun motivasyonunun düşmesine izin verilmemeli.

Aksi takdirde bugün Avrupa’da görülen eğilim, üç dört hafta içinde ülkemize de yansıyacaktır. Bu da ölüm sayılarında yeniden bir yükselmeye yol açar. Henüz vakit varken ciddileşmekte yarar var.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.