COVID-19 Pandemisinde Başa Mı Dönüyoruz?

3.948

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Salgın Avrupa’ya geri döndü. Aşağıdaki şekilden bu yükselişleri görebilirsiniz. Almanya’da günlük yeni vakalar 50 binin üzerine çıktı. Yüksek nüfuslu ülkelerde benzer sayılar gözlenirken, Çekya, Hollanda, Avusturya ve benzerlerinde günlük yeni vaka sayıları 20 binlere ulaştı ve üzerine çıktı. Diğer Avrupa ülkelerinde de geçtiğimiz aylara göre çok belirgin artışlar var.

Bu ülkelerde ölüm sayıları da azımsanmayacak düzeyde. Bağışıklama oranları %65-70’lere geldi ancak buralarda çakıldı kaldı. Hala aşısız veya eksik aşılı, enfeksiyona hassas büyük bir kitle var. Öte yandan yapılmış aşıların etkisini yitirmeye başlaması ayrı bir sorun. Pek çok ülke 3. doz mRNA aşısı uygulama kararı aldı, ancak toplumlarda bu aşılara karşı henüz yüksek bir motivasyon olduğu söylenemez.

Ortaya çıkan durum Avrupa ülkelerinde yeni kısıtlamaların gündeme gelmesine yol açtı. Bu ülkelerde toplu etkinliklere ve bazı ticari işletmelerin çalışma saatlerine sınırlamalar getirilirken, özellikle aşısız veya eksik aşılı bireyler için sokağa çıkma yasağı uygulamaları gündemde. Avusturya gibi bazı ülkeler bu kişiler için kapanmayı hayata geçiriyor.

Salgının geçmişine baktığımızda Avrupa’daki her hareketliliğin bir süre sonra Türkiye’ye yansıdığını görüyoruz. Şayet bu durum tekrarlarsa zaten çok yüksek olan vaka sayılarımızın daha da artması kaçınılmaz olacak. Tam aşılı oranlarında %58’e yapışıp kaldık. Üçüncü doz mRNA aşı uygulaması başlamasına rağmen halkın ilgisi son derece düşük. Ekonomik sıkıntılar ve kriz salgının önüne geçti. Genel bir umursamazlık hâkim. Otoriteler ısrarla kısıtlama olmayacağını söylüyor.

Aşı oranlarını arttırmak, üçüncü doz uygulamasını hızlandırmak için bir şeyler yapmak gerekiyor. Fransa ve bazı Avrupa ülkeleri aşısız kişilere karşı getireceği kısıtlama söylemleriyle bu konuda hayli başarı elde etti. Bu hareketsizliğin aşılabilmesi için benzer önlemler Türkiye için de gerekli görünüyor. Önlem almadan, bu aşılama oranlarıyla bu iş doğal akışına terk edilmiş gibi.

Salgına karşı mücadelede izlenmesi gereken iki ülke var.  Ortalama aşılama performansı, ancak sıfır tolerans yaklaşımıyla Çin ve toleranslı ama kısa sürede yüksek aşılama performansı, yaygın üçüncü doz aşılamasıyla İsrail. Her ikisi de şu anda salgını kontrol altında tutuyor. İki ülkede de hastalık nedeniyle ölüm neredeyse hiç görülmüyor.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yoruma kapalı.