Covid-19 Pandemisi Kan Stoklarını Düşürdü. Kan Bağışı Yapalım!

0 2.521

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kan insan ve tüm canlıların temel yaşam kaynağı. Kan akışının durması, o canlının hayatının sona ermesi anlamına geliyor. Yapay olarak üretilemeyen kan için tek kaynak ise sağlıklı bir birey.

Bağışçılardan alınan 1 ünite kan, farklı bileşenlere ayrılmasıyla 3 kişiyi hayata bağlıyor. Ancak tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını ve Ramazan ayı, kan stoklarını olumsuz etkilemiş durumda.

Altınbaş Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Özlem Demir, pandemi nedeniyle tüm dünyada kan bağışı oranlarında büyük bir düşüş gözlendiğini belirterek yaşanan bu düşüşü önlemek için kan bağışının bir sosyal sorumluluk haline geldiğini vurguladı. Şimdi Ramazan’ın bitmesiyle umutlar kan bağışının artmasının yönünde.

Kan vermek, bağışçı için de sağlıklı

Kan bağışının, bağış yapan kişinin daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için önemli faydalar sağladığına dikkat çeken Özlem Demir, kan bağışı ile kişilerin doku, organ ve sistemlerinde bir yenilenmenin yaşandığını belirtti. Kan bağışlayacak kişinin 18-65 yaş grubunda olup en az 50 kg olması gerektiğini söyleyen Demir, “Bir seferde en fazla yarım litre, yani sahip olunan kanın %8-%9’u verilebilir. Erkekler üç ayda bir, kadınlar ise dört ayda bir kan bağışında bulunabilir. Gönüllüler, ‘www.kanver.org’ sitesi veya 168 çağrı merkezi üzerinden randevu alarak günlük ortalama 350 noktada kan ve plazma bağışlayabilir” bilgilerini paylaştı.

Kan verme işleminden önce, parmaktan alınan kan ile kan grubu ve hemoglobin miktarının kontrol edildiğini ve tansiyonun ölçülüp değerlerin normal aralıklarda olması durumunda bağış alındığını belirten Öğr. Gör. Özlem Demir, şunları söyledi: “Alınan kanların tutulduğu kan torbaları, tek kullanımlık olduğu için herhangi bir kontaminasyon riski bulunmaz. Kan bağışının, kilo aldırma, zayıflık, bağımlılık, alerjik reaksiyon veya halsiz bırakma gibi yan etkileri de olmaz. Bu durumlar göz önüne alındığında toplumsal dayanışmanın her zamankinden önemli olduğu bu pandemi günlerinde 10-15 dakika ayrılarak kan bağışı yapılabilir. Yeterli sıvı alımı ile 72 saatten daha kısa sürede kan volümü normal düzeyine ulaşan bağışçı, günlük yaşamına dönebilir.”

Kan bağışının yeterli seviyelerde olmadığı toplumlarda her gün binlerce kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çeken Altınbaş Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Özlem Demir, Türk Kızılay’ının öncü olduğu kan bağışı seferberliğine katılıp kan verilerek birçok insana yaşam umudu olunacağını sözlerine ekledi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.