Covid-19 Pandemisi Dünyada Ve Türkiye’de Nasıl Seyrediyor?

0 7.527

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Salgının süregelen yayılımının kırılma dönemlerinden birini yaşıyoruz. Günlük vaka sayılarında Güney Amerika dışında bir durgunluk hakim. Bu durgunlukta Hindistan’da günlük vaka sayılarının 400 binlerden 60 binlere düşmesinin önemli bir rolü olsa gerek. Gerek nüfusun yoğunlaştığı kuzey yarım kürede yaz mevsiminin başlaması, gerekse 2,45 milyar doz uygulamayla dünya nüfusunun %10’a yakınının tam doz, %20’sinin de en az bir doz aşı olması yine bu durgunlukta pay sahibi. Küresel aşılama oranlarının artışında Çin’in yeni açıkladığı rakamların etkisi var. Çin son aylardaki atağı ile 923,9 milyon doz aşı uyguladı, tek dozda %43, tam dozda %16’ya ulaştı. Çin’in nüfusu göz önüne alınırsa bu çok ciddi bir artış.

Aşılamada yüksek oranlara ulaşana kadar önlemlerin sürmesi gerektiğini biliyoruz. Bulaşıcılığı ve oluşturduğu hastalık düzeyi yüksek olan varyantlar boşluğu affetmiyor. Örneğin Birleşik Krallık %62 tek doz, %45 tam doz aşılamasına rağmen Delta (Hint) varyantına teslim oldu ve 16 Haziran’da 9 binin üzerinde yeni vaka açıkladı. Mecburen tam açılmayı 5 hafta ötelemek zorunda kaldı. Şili benzer oranlarındaki aşılamasına rağmen Gamma (Brezilya) varyantına karşı erken açılmanın faturasını hala ödüyor. Vakalarını düşüremiyor. Yine ABD aynı aşılama oranlarıyla önlemleri tamamen kaldırmanın hesabını yapıyor, ancak Delta varyantı orada da %10’lara ulaşmış durumda. Delta’nın ABD’de yayılması demek, dünyanın pek çok yerine de gideceği anlamına gelir.

Bu dönemin olası iki sonucu var. Birinde önlemler hızla kalkar, aşılama bugünkü seyrinde devam eder, değişik odaklarda, belki de yeni varyantlarla salgın sürer gider. Diğerinde önlemler planlı bir şekilde yönetilir, aşı çalışmaları hız kazanır, bu yıl içinde salgın söner.

Bize gelince, salgının başından bu yana en umutlu olduğumuz dönemdeyiz. Bu umudu besleyen aşılamada ulaştığımız hız. Kullandığımız aşının Pfizer-Biontech ve Sputnik-V ile çeşitlenecek olması da iyi bir gelişme. Ancak unutmayalım. Bugün yapılan aşıların etkisinin başlaması için en az iki hafta, gerçek etkinliğinin görülmesi içinse birkaç ay gerekli. Bu arada toplumun beklentisi tamamen açılma yönünde ve ister istemez mevcut önlemler gevşeyecek gibi görünüyor. Turizm sezonu başlıyor. Hareketlilik kontrolden çıkacak. Aşı oranları yerlerde sürünen Ukrayna’dan, hala çok düşük olan Rusya’dan milyonlarca misafir gelecek. Üstelik bu kişilerden herhangi bir test yaptırması da beklenmeyecek. Aşıların koruma oranı belli. Tüm bunların özeti enfeksiyonun yayılması için her zaman hassas bir grubun varlığı söz konusu olacak. Dış turizmle beslenen enfeksiyon odaklarının, iç turizm etkisiyle tüm ülkeye yayılma yolu açık. Bu da salgının kontrol altına alınmasını zorlaştıracak ve öteleyecek. Sözün özü, salgın sürüyor. Dikkatimizi azaltmayalım. Kişisel korunma önlemlerimizi bilinçli bir şekilde sürdürelim.

Sağlıkla kalın.

Not: ilk paylaşımımda Washington Üniversitesinin portalından aldığım bir grafikle aktif vaka sayılarının durgunlaştığından söz etmiştim. Buna göre 50 milyon dolayında bir aktif vaka vardı. Sayı bana tuhaf derecede yüksek geldi. Portalı detaylı inceleyince ülkelere ait verilerde hatalar gördüm. Örneğin İngiltere’nin ve Fransa’nın bugüne kadarki neredeyse tüm vakaları aktif vaka olarak sınıflandırılıyor. Bu yüzden grafiği kaldırdım ve metni değiştirdim.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.