Covid-19 Nedeniyle Kimler Ölüyor?

0 1.556

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Omicron etkisiyle oluşan günlük vaka sayıları küresel olarak inişe geçti. Bu günlerde 2,4 milyon yeni vaka oluşuyor. Üç hafta önce bu sayı 3,8 milyona ulaşmıştı. Omicron’dan önce günlük ölümler en fazla 900 bini görmüştü. Vaka sayılarının azalmaya başlamasında Hindistan, Latin Amerika, ABD ve Çoğu Avrupa ülkesinde rakamların inişe geçmesinin etkisi var. Almanya, Hollanda, Rusya ve Türkiye’de ise vaka sayıları 9 Şubat itibariyle hala zirvelerde. Bu ülkelerin de kısa bir süre içinde düşüş sürecine girmesi bekleniyor.

Buna karşılık ölüm sayıları küresel olarak pik yapmış durumda. Vaka sayılarındaki zirveden bu yana üç hafta geçmiş durumda ve ölüm sayılarının pik yapması tam da beklenen bir şey. Bugünlerde günlük ölüm sayıları 12 bin dolayında. Geçtiğimiz yıl bu zamanlar bu sayı 17 binin üzerindeydi. Vaka sayılarına göre ölüm oranları onlarca kat azalmış durumda, ancak mutlak ölüm sayıları hala çok yüksek. Çünkü vaka sayıları, saptanabildiği kadarıyla dahi inanılmaz boyutlarda.

Peki kimler ölüyor?

İki ana faktör göze çarpıyor. Yaş ve aşılanma durumu. Detaylı verilerine ulaştığımız İsrail’i inceleyerek bu konuyu açalım. Yine detaylı verilere sahip Birleşik Krallık ve Almanya’dan elde edilen istatistikler de İsrail verilerini bire bir destekliyor.

İsrail’de vakaların %10’u 60 yaş üzerinde. Buna karşılık bugüne kadar oluşan ölümlerin büyük çoğunluğu 60 yaşın üzerinde. Birleşik Krallığın son bir aya ait verileri de bu grafiğe çok benziyor. Bu durumda Covid-19’un diğer varyantlarında olduğu gibi Omicron etkisinde de ölümlerin ileri yaş grubunda görüldüğü ortada.

Yine yaşlılar arasında kimler hastalığı daha ağır geçiriyor ve hayatını kaybediyor?

Şekilde görüldüğü üzere 60 yaş üzerinde hastalığı şiddetli geçirenlerin çok büyük kısmı aşısız bireyler (mavi çizgi). Tam aşılı bireylerde şiddetli hastalık geçirme yok denecek kadar az. Yine 60 yaş üzerinde ölümlerin hemen hemen hepsi aşısız ve eksik aşılılar arasında görülüyor. Tam aşılı kişilerde ölüm neredeyse yok.

Sonuç olarak vaka sayıları çok yüksek olsa da bunun yıkıcı etkisi yaşlı ve aşısızları tutuyor. Her ne yaşta olursa olsun tam aşılı kişilerin hastalığı hafif geçirdiği ve daha az bulaştırdıkları da koskoca bir gerçek. Vaka sayıları azalacak, bir süre sonra ölümler de azalacak ancak az da olsa görülmeye devam edecek. Ölümden kaçmanın ve bu salgını yenmenin tek yolu şu anda aşı. Bu analizleri kendi verilerimizle de yapmayı isterdik.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.