Covid-19 Nedeniyle Apendiks Patlayabilir Mi?

0 3.843

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İzmir’de annesi covid-19 iken 35 haftalık doğan Hamza bebek doğduktan 4 gün sonra covid-19 sebebiyle apendiksi patlayan nadir vaka olarak tıp literatürüne girecek.

Semra Alatürk gebe iken Covid-19’a yakalandı. Ancak durumu gittikçe kötüleşen Alatürk yoğun bakıma kaldırıldı ve 35 haftalık iken bebeğini dünyaya getirilmesine karar verildi.

Doğduktan sonra ilk günleri sağlıklı olan Hamza bebek kan şekerinde düşme, uyku apnesi ve karındaki şişlik nedeniyle acil müdahaleye alındı.

Operasyonu gerçekleştiren Medicana International İzmir Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Nihan Ünver Akar, apendiksin köküne yakın bir yerden patladığını ifade ederek, bu durumun gerçekleşmesi hakkındaki tüm ihtimalleri incelediklerini ve bulgu saptayamadıklarını ifade ederek bu durumun covid-19 sebebiyle geçekleştiğini söyledi.

Nadir Vaka Olarak Değerlendiriliyor

Op. Dr. Nihan Ünver Akar, Covid-19 sebebiyle dünyada iki bebeğin daha bu durumu yaşadığını ve üçüncüsünün Hamza bebek olduğunu ifade etti.

Bu konuda “Yaptığım araştırmada gördüm ki, bu bebeklerden ilki yine prematüre doğum. Covid anneden değil doktordan bulaşmış. Diğerinin de tıpkı Hamza Ali gibi annesi Covid pozitif. Doğuştan bağırsağında anomali varmış ve o patlamış. Annesi ya da kendisi bir şekilde Covid ile temas edip bağırsağında patlama meydana gelen 3. bebek Hamza Ali oldu. Literatüre Hamza Ali bebeği bildireceğim. Şu an genel durumu gayet iyi. Kısa sürede toparladı. Normal gidişatına baktığımızda Hamza Ali şu an hala annesinin karnında doğmayı bekliyor olmalıydı” şeklinde konuştu.

Kovid-19 sebebiyle 4 günlükken apendiksi patlayan bebek, tıp literatürüne girecek. (2021, 12 08). Sputnık: https://tr.sputniknews.com/20211208/kovid-19-sebebiyle-4-gunlukken-apendiksi-patlayan-bebek-tip-literaturune-girecek-1051566385.html adresinden alındı


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.